Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Polecenie 1

Zapoznaj się z filmami i wykonaj kolejne polecenia.

RLoiokrSeffaF
Nagranie filmowe dotyczące ustroju Rzeczpospolitej szlacheckiej, część pierwsza.
Polecenie 2

Wyjaśnij, dlaczego ustrój państwa polsko‑litewskiego epoki nowożytnej określa się jako monarchia mixta.

R1XbKJbw1k6Ma
(Uzupełnij).
Polecenie 3

Opisz kompetencje monarchy w systemie demokracji szlacheckiej.

RLMo39W4SkY4e
(Uzupełnij).
RgGyAO89XrT77
Nagranie filmowe dotyczące ustroju Rzeczpospolitej szlacheckiej, część druga.
Polecenie 4

Wyjaśnij w jaki sposób król mógł tworzyć przychylne sobie elity polityczne.

RZa7B2JgeYyCr
(Uzupełnij).
Polecenie 5

Wyjaśnij, dlaczego w Polsce nie rozwinął się dwór królewski na wzór zachodnioeuropejski.

RGFKhPODF1FyJ
(Uzupełnij).
1
Ćwiczenie 1

Zapoznaj się z ilustracjami, a następnie wykonaj polecenie.

Ilustracja A

R3lh61pWVCkBT
Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.

Ilustracja B

R1Hefs78S9EpQ
Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.

Ilustracja C

RKaCNVLtSKQZD
Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.

Ilustracja D

R1czvB3877ED2
Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.
R12Wtfdj9mV40
Wymyśl pytanie na kartkówkę związane z tematem materiału.
R1MeIujPwaH73
Ćwiczenie 1
Uzupełnij luki w tekście. Pierwsza 1. absolutyzmu, 2. wolna elekcja, 3. decentralizacja, 4. centralizacji w 1573 r. oraz umocnienie pozycji sejmu w wyniku zwycięstwa ruchu egzekucyjnego sprawiły, że przeprowadzenie zmian ustrojowych podobnych do zachodnioeuropejskich stało się bardzo trudne. Przywiązanie szlachty do politycznych przywilejów i gwarancji wolności owocowało jej przekonaniem, że wszelkie próby wzmocnienia władzy centralnej stanowią zagrożenie wolności i prowadzą do 1. absolutyzmu, 2. wolna elekcja, 3. decentralizacja, 4. centralizacji. Uniemożliwiło to dostosowanie ustroju do zmieniających się w XVII w. warunków i sparaliżowało próby reform wojskowych. W konsekwencji w Rzeczypospolitej szlachta sprzeciwiała się (do 1717 r.) stałym podatkom na wojsko, co blokowało jego modernizację. Nie wykształciła się też podległa królowi administracja podobna do zachodnioeuropejskiej. W epoce absolutyzmu i 1. absolutyzmu, 2. wolna elekcja, 3. decentralizacja, 4. centralizacji władzy na Zachodzie w państwie polsko‑litewskim zachodził proces odwrotny: 1. absolutyzmu, 2. wolna elekcja, 3. decentralizacja, 4. centralizacji władzy i wzrost znaczenia sejmików, czyli ciał samorządowych.
21
Ćwiczenie 2

Zapoznaj się z tekstem, a następnie wykonaj polecenie.

1
Andrzej Frycz Modrzewski O poprawie Rzeczypospolitej

Pierwszą tedy troską prawodawcy musi być to, aby przy ustanawianiu praw nie odstępował od rozumnej zasady i aby przy wszystkich prawach (jak sam rozum przepisuje) miał na względzie już to uczciwość, już to wspólną korzyść. Jak bowiem owo lekarstwo jest dobre, które bądź leczy całe ciało, bądź też lecząc jakąś jego część uzdrawia ją bez szkody dla innych, tak należy pochwalić i prawo, które za takie same cnoty naznacza takie same nagrody, a znowu na takie same zwyrodnienia i występki stosuje te same lekarstwa, bądź kary.

[…] Jakże tedy można będzie uznać za dobre prawo, które by nie było w tej samej mierze korzystne dla całej Rzeczypospolitej, które by nie nagradzało takiej samej cnoty takimi samymi nagrodami ani takimi samymi karami nie karało takich samych przestępstw, popełnianych w ten sam sposób przez różnych ludzi, ale jednym zbytnio pobłażając popuszczałoby wodzów do grzeszenia, a innym wyznaczając najsroższe kary odejmowałoby możność bronienia się przed krzywdą?

A Źródło: Andrzej Frycz Modrzewski, O poprawie Rzeczypospolitej, [w:] Andrzej Frycz, Wybór pism, Kraków 1977, s. 124.
RKdOVRGAsxJRY
Zapoznaj się z przytoczonym wyżej fragmentem XVI-wiecznego polskiego traktatu politycznego, a następnie oceń, czy jego autor był zwolennikiem demokracji szlacheckiej. Odpowiedź uzasadnij. (Uzupełnij).