Film + Sprawdź się
Zapoznaj się z filmami, a następnie wykonaj dołączone do nich polecenia.
Omów znaczenie wystąpień rewolucyjnych w Berlinie dla tendencji zjednoczeniowych Niemiec.
Wyjaśnij, skąd mogła wynikać zmiana w stosunku Niemców do sprawy polskiej w czasie trwania Wiosny Ludów.
Przedstaw charakter i konsekwencje Wiosny Ludów w państwach niemieckich.
Omów rolę wydarzeń Wiosny Ludów w państwach niemieckich dla późniejszego zjednoczenia Niemiec.
Zapoznaj się z przytoczonym niżej fragmentem proklamacji francuskiego Rządu Tymczasowego z 25 lutego 1848 r., a następnie określ, w jakim punkcie z pewnością nie zgadzał się on z postulatami liberałów niemieckich z tego samego roku. Uzasadnij odpowiedź na podstawie własnej wiedzy i analizy tekstu źródłowego.
Cała Francja skupi się około swego rządu i poprze go swym patriotyzmem. Pod rządami ludowymi, które Rząd Tymczasowy ogłasza, każdy obywatel współsprawuje władzę. Francuzi! Dajcie światu przykład podobny temu, jaki Paryż dał całej Francji; przygotujcie się, przez zachowanie porządku i zaufania w siły własne, do korzystania z tych potężnych instytucji, do stworzenia których będziecie powołani. Rządy Tymczasowy chce Rzeczypospolitej, z zastrzeżeniem uznania jej przez lud francuski, który natychmiast będzie wezwany do wypowiedzenia swego zdania.
Na poniższej ilustracji z połowy XIX w. przedstawiono obrady parlamentu frankfurckiego z lat 1848–1849. Wskaż na nich element, który dowodzi, że zgromadzeniu temu przyświecał cel zjednoczenia Niemiec. Uzasadnij odpowiedź.