1
Polecenie 1

Zapoznaj się z mapą i wykonaj kolejne polecenia.

R8VELLzspmsjv
Mapa interaktywna przedstawia problem zjednoczenia Niemiec w czasie Wiosny Ludów. Oznaczone są granice państw w 1848 roku, granice Królestwa Polskiego w 1848 roku oraz granice Związku Niemieckiego w 1848 roku. Poza granicą Związku Niemieckiego znajduje się wschodnia część Królestwa Prus oraz Wielkie Księstwo Poznańskie. Związek Niemiecki obejmuje środkową i północną część Niemiec. Na mapie zaznaczone są obrady parlamentu frankfurckiego. Opisane elementy mapy interaktywnej: Król Prus Fryderyk Wilhelm IV na temat idei konstytucji z 11 IV 1847 r.
Wielu uważa […], że ratunkiem dla nas jest zamiana dotychczasowych naturalnych relacji pomiędzy władcą a narodem w relacje potwierdzone dokumentem i wzmocnione stosowną przysięgą […]. Chciałbym uroczyście stwierdzić, że nie ma takiej siły na tej ziemi, która zmusi mnie, aby naturalny, u nas głęboko zakorzeniony poprzez prawdę, silny związek między księciem i ludem zamienić na umowną konstytucyjną relację […].
Źródło: Europa. Nasza historia. Klasa 7. Część 1: Od kongresu wiedeńskiego do I wojny światowej, Warszawa 2019, s. 37.

Odezwa Fryderyka Wilhelma IV Do moich kochanych Berlińczyków z 19 III 1848 r.
W moim patencie z dnia dzisiejszego o powołaniu Sejmu połączonego otrzymaliście rękojmię wiernego usposobienia Waszego króla do Was i do całej ojczyzny niemieckiej. […] rozgorączkowane umysły wielu spośród moich wiernych i drogich berlińczyków myślą o zemście za rzekomo przelaną krew! I w ten sposób stali się potwornymi sprawcami przelewu krwi. Moje wojska, a Wasi bracia i rodacy, uczyniły dopiero wówczas użytek z broni, gdy zostały do tego zmuszone licznymi strzałami.
Źródło: Wiek XIX w źródłach. Wybór tekstów źródłowych z propozycjami metodycznymi dla nauczycieli historii, studentów i uczniów, oprac. M. Sobańska-Bondaruk, S.B. Lenard, Warszawa 1998, s. 114.

Odpowiedź Fryderyka Wilhelma IV delegacji parlamentu frankfurckiego dana 3 IV 1849 r.
Niemieckie Zgromadzenie Narodowe [we Frankfurcie] liczyło przede wszystkim na mnie, gdy chodziło o to, by stworzyć podwaliny jedności i siły Niemiec. […] Jestem gotów dowieść czynem, że nie pomylili się mężowie, którzy opierają swoją ufność na moim oddaniu, na mojej wierności, na mojej miłości do wspólnej ojczyzny.
Ale nie usprawiedliwiałbym waszego zaufania, nie odpowiedziałbym zmysłom ludu niemieckiego, nie ustanowiłbym jedności Niemiec, gdybym z naruszeniem świętych praw i moich wcześniejszych wyraźnych i uroczystych zapewnień, bez wolnej zgody głów koronowanych, książąt i wolnych miast Niemiec powziął decyzję, która może mieć najbardziej rozstrzygające następstwa dla nich i dla rządzonych przez nich plemion niemieckich.

Źródło: Historia w źródłach – nie tylko pisanych. Czasy nowożytne, red. T. Maresz, K. Juszczyk, Toruń 2004, s. 25. Sprawa Wielkiego Księstwa Poznańskiego podczas dyskusji nad zjednoczeniem Niemiec 24 lipca 1848 r.
[…] kto śmie twierdzić, że powinniśmy tych niemieckich obywateli z Poznania oddać Polsce […], tego uważam osobiście za co najmniej nieuświadomionego zdrajcę narodu. […] Mówię Wam, że polityka, która nawołuje: Uwolnijcie Polskę za wszelką cenę, to krótkowzroczna polityka, polityka, która zapomniała o własnym kraju, to polityka słabości, polityka strachu, polityka tchórzostwa. […] musimy obudzić w nas zdrowy egoizm narodowy […], który w każdej możliwej kwestii postawi dobro i honor ojczyzny na pierwszym miejscu.
Źródło: Europa. Nasza historia. Klasa 7. Część 1: Od kongresu wiedeńskiego do I wojny światowej, Warszawa 2019, s. 41. Fragment projektu konstytucji niemieckiej uchwalonej we Frankfurcie 28 marca 1849 r. (porównaj: Odpowiedź Fryderyka Wilhelma IV delegacji parlamentu frankfurckiego dana 3 IV 1849 r.)
§ 138. Wolność osobista jest nienaruszalna. […]
§ 143. Każdy Niemiec ma prawo do wypowiadania własnego zdania w formie słownej, pisemnej, drukowanej oraz obrazkowej. Wolność prasy nie może być w żadnym wypadku […] ograniczona. […]
§ 159. Każdy Niemiec ma prawo do składania wniosków i skarg na piśmie do władz, przedstawicieli narodu i Reichstagu. […]
§ 161. Niemcy mają prawo do pokojowych zgromadzeń bez broni […].
§ 162. Niemcy mają prawo do zakładania stowarzyszeń. Prawo to nie powinno być ograniczone żadnymi uregulowaniami zapobiegawczymi

Źródło: Europa. Nasza historia. Klasa 7. Część 1: Od kongresu wiedeńskiego do I wojny światowej, Warszawa 2019, s. 42.
Źródło: Contentplus.pl sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Polecenie 2

Na podstawie źródeł historycznych zawartych w zamieszczonym multimedium wyjaśnij, dlaczego Fryderyk Wilhelm IV odrzucił propozycję objęcia rządów w zjednoczonym państwie niemieckim wystosowaną do niego przez frankfurckie Zgromadzenie Narodowe. Uzasadnij odpowiedź.

R9Q05g0yUp2AC
(Uzupełnij).
Polecenie 3

Zapoznaj się z poniższym tekstem opracowania historycznego, a następnie wykonaj polecenie.

[W pierwszym okresie Wiosny Ludów] Wspólne cele, wrogość manifestowana wobec „dyktatu wiedeńskiego”, atmosfera bratania zdawały się otwierać możliwości wspólnego działania demokratów niemieckich w Poznańskiem i Polaków. Komitet Narodowy Polski, który w tym czasie przekształcił się w Centralny, współpracował z jego niemieckim odpowiednikiem. Powołano wspólne polsko‑niemieckie straże bezpieczeństwa. Niemcy poznańscy poparli starania Polaków o uniezależnienie Poznańskiego od Berlina.

A Źródło: Andrzej Chwalba, Historia Polski 1795–1918, Kraków 2000, s. 309.
RiiJvHFmITNDQ
Podaj, do jakiego ważnego wydarzenia nawiązuje historyk, pisząc o „dyktacie wiedeńskim”. Dlaczego niechęć do niego miała łączyć demokratów polskich i niemieckich? (Uzupełnij).