Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Łączenie oporników w zadaniach

Obejrzyj film i postaraj się zrozumieć jak wygląda opór zastępczy pojawiających się na ekranie, coraz trudniejszych układów oporników.

Zapoznaj się z filmem i postaraj się zrozumieć jak wygląda opór zastępczy pojawiających się na ekranie, coraz trudniejszych układów oporników.

R14QVD7UbSN2J
Zapoznaj się z treścią samouczka.
1
Polecenie 1

Opornik o oporze łączymy równolegle z opornikami o oporach , , itd., czyli równych mnożonemu przez kwadraty kolejnych liczb naturalnych. Jaki będzie opór zastępczy układu?

uzupełnij treść
Dla zainteresowanych
  1. Inny dowód, że . Rozważmy sumę skończoną, . Sprawdź, np. stosując indukcję względem , że dla

o ile . Dla drugi wyraz w liczniku po prawej stronie maleje w miarę wzrostu , więc dąży do . Podstawiając dostajemy .

  1. Dowód, że suma odwrotności kolejnych liczb naturalnych jest nieskończona. Najprostszy sposób to rozpisanie kilkunastu pierwszych wyrazów tej sumy i odpowiednie oszacowanie coraz większych jej części:

R1RQm93qsJW6A

W ten sposób zbieramy po 2, 4, 8 itd. kolejnych wyrazów i stwierdzamy, że ich sumy zawsze przewyższają . Takich zestawów jest nieskończenie wiele, więc cała suma jest nieskończona.