Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Czy wszyscy rowerzyści jeżdżą tak samo?

Każdy odpowie: nie, jedni jeżdżą szybciej, inni wolniej. Rowerzysta‑amator doda: stosują różne przerzutki (przełożenia), więc nawet jak jadą jednakowo szybko, to nie pedałują jednakowo szybko. 
Fizyk wolałby usłyszeć: „nie pedałują z jednakową częstotliwością”. I dodałby: to zależy nie tylko od przerzutek, ale jeszcze od promienia tylnego koła. 
Ale każdy się zgodzi, że powinna obowiązywać jakaś ogólna zasada: „im częściej obracasz korbami przy pedałach, tym szybciej jedziesz”. Dla pojedynczego roweru to prawda. Przekonasz się, gdy wykonasz pierwsze polecenie.

Polecenie 1

Określ, jak zależy prędkość roweru v od częstotliwości f , z jaką pedałuje jadąca nim osoba. Wyraź tę zależność za pomocą następujących parametrów:

- promienia przedniej zębatki

- promienia tylnej zębatki

- promienia tylnego koła roweru .

A co z tą zasadą, gdy przyjrzymy się wielu rowerzystom? Możliwą odpowiedź na to pytanie podaje film samouczek. Zwróć uwagę na dwie jego części - w pierwszej pokazano sytuację, w której kluczowe informacje nie nikną w nadmiarze danych. Wręcz odwrotnie: są niemożliwe do wydobycia ze względu na skąpość danych.
W drugiej części dyskutowane są wybrane skutki obowiązywania tej zasady dla jazdy rowerem w górach, niekoniecznie znane każdemu amatorowi.

A co z tą zasadą, gdy skupimy się na wielu rowerzystach? Możliwą odpowiedź na to pytanie podaje film samouczek. Zwróć uwagę na dwie jego części - w pierwszej przedstawiono sytuację, w której kluczowe informacje nie nikną w nadmiarze danych. Wręcz odwrotnie: są niemożliwe do wydobycia ze względu na skąpość danych. W drugiej części dyskutowane są wybrane skutki obowiązywania tej zasady dla jazdy rowerem w górach, niekoniecznie znane każdemu amatorowi.

R5mkseBYp38iP
Wysłuchaj alternatywnej ścieżki lektorskiej.
Polecenie 2

Znajdź maksymalną częstotliwość pedałowania na stromym fragmencie podjazdu na przełęcz Kühtaisattel w Austrii. Prędkość to (w porywach) 8 km/h. Najlżejsze przełożenie, jakim dysponujemy, to 34 zęby z przodu, 28 z tyłu. Obwód koła to ok. 2.1 metra.

Polecenie 3

Innego dnia filmowano podjazd nieco dłużej. Jak można zinterpretować uzyskane wyniki, przedstawione na rysunku poniżej?

R11QxjOPfxtHm
Źródło: Politechnika Warszawska Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0. Licencja: https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/deed.pl.