Jeśli bryła obraca się zarówno wokół własnej osi jak i wokół osi położonej poza jej środkiem masy (jak Ziemia), to jaka będzie prędkość kątowa punktu na jej obrzeżu?
uzupełnij treść
Kiedy bryła obraca się dookoła osi przechodzącej przez swój środek masy, każdy z jej punktów porusza się z taką samą prędkością liniową v, równą , gdzie R to odległość tych punktów od osi obrotu, a to prędkość kątowa. Jeśli oś obrotu będzie znajdowała się w większej odległości, to analogicznie znajdziemy odległość RIndeks dolny 11 do bliższej krawędzi, RIndeks dolny 22 do środka i RIndeks dolny 33 do dalszej krawędzi. W tym wypadku prędkość liniowa punktu zlokalizowanego bliżej będzie wynosiła , prędkość liniowa środka będzie wynosiła , a prędkość najdalszego punktu będzie wynosiła . Ruch obrotowy Ziemi jest złożeniem tych dwóch sytuacji.
Rm658hDyP5ftf
Prędkość kątowa, czyli kąt, o jaki przesunie się punkt na powierzchni Ziemi w jednostce czasu jest stała dla wszystkich punktów na Ziemi poza biegunami (one są „nieruchome”). Pełen kąt 360° zatoczy Ziemia w ciągu 24 godzin. A zatem: 360°/24 h = 15°/h i prędkość kątowa wynosi 15Indeks górny 00 na godzinę.