Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Emmy Noether o równaniach - dla uczniów

Interesujesz się fizyką i matematyką? Chcesz usłyszeć, co mogłaby powiedzieć Emmy Noether o badaniu równań nastolatkowi? Jakie napisałaby przy tym wzory?

Uruchom wyobraźnię, wsiądź do machiny czasu, nastaw ją na środę, 7 września 1932 roku, godz. 10:45. Miejsce: Zurych, budynek ETH (Politechnika Federalna). Za kwadrans zacznie się godzinne wystąpienie Emmy Noether na sesji plenarnej Międzynarodowego Kongresu Matematycznego. Po kolejnym wystąpieniu, o 13:00, jest dwugodzinna przerwa – na pewno uda Ci się ją namówić na kilka minut rozmowy.

Pamiętaj tylko, że jest ona przyzwyczajona do naukowych dyskusji ze studentami i doktorantami matematyki – możesz nie wszystko od razu zrozumieć. W razie czego, po powrocie do współczesności, dopytaj swoich nauczycieli matematyki i fizyki o te parę niejasnych szczegółów.

No i ogranicz się do słuchania. Jeśli wiesz coś z matematyki czy fizyki, co nie było wiadome wtedy - nie opowiadaj o tym. Nie chcesz przecież zaburzać związków przyczynowo‑skutkowych.

R1IUHcZWDAhSi
Zapoznaj się z audiodeskrypcją samouczka.
1
Polecenie 1

Wykaż, że iloraz różnicowy kwadratu prędkości jest w przybliżeniu równy podwojonemu iloczynowi chwilowej prędkości i ilorazu różnicowego prędkości:

Δ ( v 2 ( t ) ) Δ t 2 v(t) Δ v Δ t

Wykaż następnie, że przybliżenie to jest tym dokładniejsze, im odstęp czasu Δ t jest bliższy zeru.

Zapisz swoje rozumowanie w przygotowanym polu i porównaj z wzorcowym rozwiązaniem.

uzupełnij treść
1
Polecenie 2

W samouczku zastosowano wyrażenia na energię kinetyczną i energię potencjalną w postaci:

E k ( v ) = 1 2 m v 2 ;         E p ( h ) = m g h

Ta postać jest efektem zastosowania dwóch konwencji. Dla energii kinetycznej konwencja polega na ustaleniu, że energia kinetyczna ciała o zerowej prędkości jest równa zero. Niezależnie od tego przyjmujemy najczęściej, że energia potencjalna ciała na poziomie ziemi jest równa zero. 
W ogólnym zapisie jednak, energie te wyrażają się w postaci

E k ( v ) = 1 2 m v 2 + E 0 k ;         E p ( h ) = m g h + E 0 p

Dwa czynniki addytywne, E 0 k oraz E 0 p mogą zostać wybrane dowolnie, choć po dokonaniu wyboru, ich wartość musi być w rozpatrywanym zagadnieniu utrzymana jako stała. Taki wybór nazywa się, nieco żargonowo, ustalaniem zera energii (kinetycznej lub potencjalnej).

E 0 k
E 0 p

Zbadaj, czy równanie opisujące zasadę zachowania energii jest niezmiennicze ze względu na wartości tych stałych, gdy poddamy je procedurze opisanej w samouczku.

uzupełnij treść