Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Polecenie 1

Zapoznaj się z filmem, który wyjaśnia na przykładzie sposób rozwiązywania zadań maturalnych dotyczących tematu energii aktywacji.

R1ATr1Y9nIIlN
Film nawiązujący do treści materiału - dotyczy odpowiedzi na pytanie, czym jest energia aktywacji.
1
Ćwiczenie 1

Tlenek węgla(II) reaguje z tlenem cząsteczkowym, co prowadzi do otrzymania tlenku węgla(IV).

2 CO+O22 CO2

W wyniku tej reakcji z układu wydzielana jest energia w postaci ciepła. Który z wykresów zależności energii wewnętrznej od postępu reakcji przedstawia przebieg danej reakcji?

RittOwcuZboln
Wybierz jedno nowe słowo poznane podczas dzisiejszej lekcji i ułóż z nim zdanie.
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
R1MB19syWkhdV
(Uzupełnij).
R1VPJGJujNTnB
Ćwiczenie 2
Zaznacz wszystki prawdziwe zdania Możliwe odpowiedzi: 1. Energia aktywacji to najmniejsza energia potrzebna do utworzenia kompleksu aktywnego przez substraty., 2. Energia aktywacji to najmniejsza energia potrzebna do utworzenia produktów., 3. Katalizator zostaje zużyty w trakcie trwania reakcji., 4. Katalizator nie zostaje zużyty w trakcie trwania reakcji.
RauAVN3PujYy2
Ćwiczenie 3
Zaznacz wszystkie czynności, które przyczyniają się do pokonania bariery energetycznej zwanej energią aktywacji, prowadząc do zwiększenia szybkości reakcji chemicznej. Możliwe odpowiedzi: 1. zmniejszenie stężeń reagentów, 2. podwyższenie temperatury układu, 3. mieszanie, 4. obniżenie temperatury układu, 5. zwiększenie stężeń reagentów