Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Przedstawianie niepewności pomiarowych w formie graficznej

Polecenie 1

Obejrzyj film, w którym pokazano podstawowe zasady graficznej prezentacji niepewności wyników pomiaru. Zwróć uwagę, że nie w każdej sytuacji możliwe jest naniesienie na wykres odcinków niepewności. Od czego to zależy?

Zapoznaj się z filmem, w którym pokazano podstawowe zasady graficznej prezentacji niepewności wyników pomiaru. Zwróć uwagę, że nie w każdej sytuacji możliwe jest naniesienie na wykres odcinków niepewności. Od czego to zależy?

R1IvgBGWEDCLf
Zapoznaj się z audiodeskrypcją samouczka.
1
Polecenie 2

Przeprowadzono pomiar zależności położenia x ciała od czasu t. Pomiar trwał 20 s; w tym czasie ciało, poruszając się ruchem jednostajnym, zmieniło swe położenie od x0=0 do xk=4 m. Czasy były określane z niepewnością u(t)=0,6 s; położenia były określane z niepewnością u(x)=1 cm. Punkty pomiarowe naniesiono na wykres; obie osie na tym wykresie miały po 10 cm długości.
Rozstrzygnij, oddzielnie dla każdej ze zmiennych, czy jest możliwe graficzne zaprezentowanie jej niepewności pomiarowej na tym wykresie. Zapisz swoje rozumowanie i obliczenia w przygotowanym polu, po czym porównaj z odpowiedzią wzorcową.

uzupełnij treść
1
Polecenie 3

Wskaż informację z treści poprzedniego polecenia, która nie jest potrzebna do rozwiązania postawionego problemu. Zapisz zdanie nadmiarowe w przygotowanym polu i porównaj z wyjaśnieniem wzorcowym.

uzupełnij treść