Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Polecenie 1
Zapoznaj się z opisami zamieszczonych w galerii zdjęć interaktywnych. Sformułuj syntetyzującą notatkę na temat historii grupy etnicznej Łemków.
Zapoznaj się z opisami zamieszczonych w galerii zdjęć interaktywnych. Sformułuj syntetyzującą notatkę na temat historii grupy etnicznej Łemków.
RFJQhcxI7y5Mp
(Uzupełnij).
1
Polecenie 2

Na podstawie multimedium wyjaśnij powody, dla których łemkowszczyzna stała się tak interesującym materiałem literackim dla Andrzeja Stasiuka.

RuWsLhAdrE2t5
(Uzupełnij).
Polecenie 3

Na podstawie multimedium i fragmentu Opowieści galicyjskich podaj odwołanie do różnych etapów historii łemkowszczyzny i wyjaśnij ich wpływ na kondycję ludzką.

Andrzej Stasiuk Józek

Ma czterdzieści parę lat, lecz jest stary. Pamięta czasy raju.
— Człowieku! To cement przywieź, to wełnę odwieź, to znowu jedź po nawozy, po ropę. Klienci aż się bili, bo wtedy prywaciarz to mógł kopa dostać, a nie worek cementu. A tutaj nikt z rachunków dobry nie był. Stary też nie mógł podskoczyć, jak za rękę nie złapał. Zwolnić? I kto by mu tu na tę Ukrainę przyszedł. A teraz…
Macha ręką, wskazuje na podarte siodło i odjeżdża. Niewinny jak anioł, jak dziecko, jak istota z czasu, gdy Bóg dopiero dumał nad ideą grzechu.
Wydziedziczeni żyją w teraźniejszości. Jeżeli posiadają jakąś przeszłość, to jest ona wspomnieniem, czymś równie nieokreślonym jak przyszłość.
Przyjechał gdzieś spod Limanowej. Nie sam. Przywieźli go rodzice, gdy miał kilka lat. W zupełnym pustkowiu mógł obejrzeć i zapamiętać stworzenie świata. Rzeczywistość PGR‑u była kosmosem. Tu się przychodzi na świat, żyje i umiera. Nie ma ośmiu godzin w fabryce, jazdy tramwajem, a potem prywatności domu. Te same twarze przy pracy, te same na błotnistej drodze, która jest promenadą, rynkiem, miejscem schadzek i bójek. Nie przychodzi nikt, czasem ktoś odejdzie. Nawet koszary są czymś nietrwałym, bo przeczekuje się w nich czas pokoju.
Jaką pamięcią byli obdarzeni pierwsi ludzie? Zapewne odwrotnie proporcjonalną do wolności. Ta zależność, bardziej niż jakakolwiek inna, zbliża nas do zwierząt. Gdy szliśmy kiedyś do knajpy, spytałem, po co mu w rękawie ten poręczny łom. — Ja tam wszystkich nie znam. Nie wiadomo, kto swój, a kto wróg.
Kiedyś znalazłem go w rowie. Po prostu spał w swoim traktorze przewróconym na bok. W ogóle często sypiał tam, gdzie zastawał go sen.
No więc bez reszty oddany zmysłom i ostrożności, szybkiemu rozumowaniu na użytek chwili. „Kiedy jesz, to jedz. Kiedy pijesz, to pij”. To są wskazówki, jakich udzielają mistrzowie adeptom zen. Prawdopodobnie wzbudziłyby w Józku szczery śmiech. Mistrzowie tracą mnóstwo czasu na odkrycie podstawowych prawd. Lecz i on uprawiał refleksję, jeśli mogła przynieść pocieszenie.

miejsc2 Źródło: Andrzej Stasiuk, Józek, [w:] tegoż, Opowieści galicyjskie, Wołowiec 2012.
RgrGEhOsAgAot
(Uzupełnij).
Praca domowa

Stwórz projekt mapy swojego regionu, na której wyznaczysz punkty związane z literaturą (opisami pochodzącymi z literatury, postaciami literackimi, pisarzami). Jeśli to możliwe, zaproponuj ekspozycję swojej pracy w miejskiej bibliotece lub muzem.

Stwórz projekt opisu swojego regionu, w którym podasz miejsca związane z literaturą (opisami pochodzącymi z literatury, postaciami literackimi, pisarzami).