Geometria przestrzenna
Geometria przestrzenna
Aby wyobrazić sobie figurę przestrzenną lub rozpoznać ją, często wystarczają jej widoki z trzech stron: z góry, z przodu i z boku.
Poniższe figury zbudowane są z jednakowych sześcianów. Jaką najmniejszą liczbą sześcianów należy uzupełnić figurę na rysunku, aby otrzymać prostopadłościan?
Rozstrzygnij, które zdanie jest prawdziwe, a które fałszywe.
Sześcian o krawędzi długości ma pole powierzchni równe .
Jeżeli połączymy kwadratowe ściany dwóch takich sześcianów, otrzymamy graniastosłup o powierzchni .
Gdy połączymy trzy sześciany, przykładając do siebie ich ściany, będziemy mogli otrzymamy dwa różne graniastosłupy.
Każdy z nich będzie miał takie samo pole powierzchni, wynoszące .
Wskaż graniastosłupy o polu powierzchni równej .
Graniastosłup przedstawiony na rysunku zbudowany jest z pięciu jednakowych sześcianów o krawędzi długości . Wyznacz pole powierzchni tego granistosłupa.
Graniastosłup przedstawiony na rysunku zbudowany jest z sześciu jednakowych sześcianów o krawędzi długości . Wyznacz pole powierzchni tego granistosłupa.
Połącz graniastosłup z jego siatką.
Siatka stożka składa się z powierzchni bocznej, która jest częścią koła i podstawy.
Rysunki przedstawiają powierzchnie boczne stożków. Są to części kół, o równych promieniach. Uporządkuj je w kolejności od powierzchni bocznej stożka o najmniejszym promieniu podstawy do powierzchni bocznej stożka o największym promieniu podstawy.
Wskaż prawidłową odpowiedź.
Rysunek przedstawia powierzchnie boczne dwóch stożków, przy czym promienie kół, z których wycięto obie figury mają równe promienie. Który ze stożków ma dłuższą wysokość?