bg‑azure

Uzależnienie od substancji psychoaktywnych

Do rozpoznawania tego, czy ktoś ma problem alkoholowy służą używane już od pięćdziesięciu lat kwestionariusze diagnostyczne, inaczej zwane testami skriningowymi (przesiewowymi). Ich zadanie polega na tym, aby „wskazać wśród osób, które wydają się nie mieć problemów alkoholowych (np. uzależnienie od alkoholu), tych, które prawdopodobnie je maja” (Babor T.F. i in. 1996, s. 5). Istnieją różne testy skriningowe, jedne koncentrują się na wykryciu osób z poważnymi problemami alkoholowymi, inne służą jedynie do diagnozy wstępnej. Korzyści płynące ze stosowania metod przesiewowych dla rozwiązywania problemów alkoholowych są niebagatelne, autorzy pozycji opisującej jeden z takich testów wymieniają:

  • edukację osób pijących na temat ryzyka związanego z nadmiernym piciem;

  • rozpoznawanie problemów poprzedzających rozwój uzależnienia;

  • dostarczanie pacjentom motywacji do zmiany ich zachowań dotyczących picia alkoholu;

  • poddanie osób pijących w sposób ryzykowny szybkim, lecz efektywnym działaniom interwencyjnym przez pracowników podstawowej opieki zdrowotnej.

Indeks górny Źródło: Andrzej Święcki, Kwestionariusze skriningowe – czy jestem uzależniony od alkoholu?,
http://www.psychologia.edu.pl/czytelnia/50-artykuly/234-kwestionariusze-skriningowe-czy-jestem-uzalezniony-od-alkoholu.html Indeks górny koniec

Narkomania to niebezpieczne dla życia i zdrowia uzależnienie od substancji psychoaktywnych, takich jak m.in. heroina, kokaina (czyli narkotyki twarde) czy marihuana, ecstasy i LSD (należące do narkotyków miękkich). Jednym z testów skriningowych dotyczących używania narkotyków jest test problemowego używania narkotyków – w skrócie test PUN.

1
Polecenie 1

Wypełnij test problemowego używania narkotyków i sprawdź, czy jesteś problemowym użytkownikiem. Odpowiadając, skoncentruj się na tym, co działo się w czasie ostatnich 12 miesięcy.

Rv58E1lrRCxCz1
Gra interaktywna diagnozuje problemowe używanie narkotyków. Są w nim pytania oraz odpowiedzi, które pod koniec gry zostają podsumowane i wykonujący test zostaje przyporządkowany do konkretnej grupy. Na pierwszej planszy widoczne są tabletki różnych kształtów, kolorów i wielkości. Nad nimi widnieje napis: Czy jesteś uzależniony?, a pod spodem napis: rozpocznij. Po kliknięciu na przycisk rozpocznij pojawiają się plansze z pytaniami. Odpowiedzi na pytania udziela się przez kliknięcie w odpowiednie kółko przy opcji tak lub nie: 1/10. Czy zdarzyło ci się nie pójść lub spóźnić do szkoły z powodu narkotyków? tak, nie 2/10 Czy z powodu zażywania narkotyków miałeś kłopoty w szkole? tak, nie 3/10 Czy zdarzyło ci się samodzielnie kupować narkotyki od dealera? tak, nie 4/10 Czy zdarzyło ci się wydać na narkotyki tak dużo pieniędzy, że musiałeś zrezygnować z innych rzeczy, na których ci zależało? Tak, nie 5/10 Czy z powodu nadużywania narkotyków miałeś kłopoty z policją? tak, nie 6/10 Czy pod wpływem narkotyków zrobiłeś komuś krzywda? tak, nie 7/10 Czy poszukujesz mocniejszych narkotyków niż te, które brałeś wcześniej? tak, nie 8/10 Czy często odczuwasz potrzebę wzięcia narkotyku? tak, nie 9/10 Czy zdarzyło ci się brać narkotyki, gdy byłeś sam? tak, nie 10/10 czy z powodu brania narkotyków miałeś poważny konflikt z przyjaciółmi? Tak, nie. Po odpowiedzi na wszystkie pytania pojawia się komunikat, w zależności od udzielonych w pytań: 1. Uzyskany przez ciebie wynik wskazuje, że jesteś osobą uzależnioną. Rozważ zgłoszenie się do specjalisty terapii uzależnień. 2. Uzyskany przez ciebie wynik wskazuje, że jesteś raczej okazjonalnym użytkownikiem narkotyków. Pamiętaj jednak, że używanie narkotyków jest związane z ryzykiem szkód zdrowotnych i negatywnych konsekwencji w różnych obszarach życia. 3. Uzyskany przez ciebie wynik wskazuje, że nie jesteś osobą uzależnioną od narkotyków. Pamiętaj, że ich używanie jest związane z ryzykiem szkód zdrowotnych i negatywnych konsekwencji w różnych obszarach życia.
R1PsQ8YO8zOpU
związek organiczny należący do grupy opioidów, zaliczany do substancji psychoaktywnych i uzależniających; heroina wywołuje euforię, znosi odczuwanie bólu oraz zwęża źrenice Możliwe odpowiedzi: 1. heroina
RzD9TdH9E1hD1
Wymyśl pytanie na kartkówkę związane z tematem materiału.
1
Polecenie 2
R2R1zSVYrfYYn
Na podstawie gry edukacyjnej i własnej wiedzy zdefiniuj termin: uzależnienie. Wymień dwa rodzaje uzależnień. (Uzupełnij).
RnuW38KONHJgy
Wybierz jedno nowe słowo poznane podczas dzisiejszej lekcji i ułóż z nim zdanie.