Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Jak za pomocą rysunków i schematów ilustrować zjawiska i problemy?

Jako przykład chcemy zademonstrować podstawowe elementy struktury materii i ich najważniejsze własności.

Materia - rodzaje, postacie i podstawowe elementy struktury

RKZNF4aeim8Gl
Ilustracja poglądowa, przedstawia letni, pełen roślinnej zieleni pejzaż z następującymi elementami:
Błękitne niebo z małymi chmurkami, niebo przecina łuk tęczy. Na pierwszym planie grupa liściastych drzew, na horyzoncie kwitnący na żółto rzepak, w oddali rzeka i drzewa.
1. Światło będące falą elektromagnetyczną to materia polowa, która nie posiada masy, ale przenosi energię. Wszystko, co posiada masę to materia korpuskularna.
2. Powietrze i para wodna to postać gazowa materii.
3. Świat jest piękny i ciekawy, urzeka rozmaitością, a jednocześnie prostotą praw, które rządzą cała przyrodą.
4. Rośliny, zwierzęta i ludzie to materia ożywiona.
5. Ziemia, w której rosną drzewa i po której chodzimy to materia nieożywiona w postaci stałej.
6. Na ilustracji poglądowej płynie rzeka Biała. Woda to materia w postaci cieczy.
7. Wśród wszystkiego, co na świecie istnieje, człowiek wyróżnia się tym, że ma świadomość swojego istnienia i stara się zrozumieć strukturę materii, której sam jest cząstką.

Jeśli podziwiasz krajobrazy, zachwyca Cię tęcza, uśmiechasz się do bajecznie kolorowych kwiatów, to wiedz, że dostrzegasz tylko ostatni element piękna, które odnajdziesz wchodząc w świat struktury atomów i poznając prawa, jakimi rządzone są elementarne składniki materii, aby tworzyć kolejne stopnie tej struktury prowadzące ostatecznie do tego, co podziwiasz swymi zmysłami.

Już od dziecka zadajemy sobie pytanie: Co na świecie jest najmniejsze?

RQQYWHZmMTKSJ

Wejdźmy wgłąb struktury materii

Grafika przedstawia kolejne elementy struktury materii. Gdy klikniesz na rysunek, a potem na ikonkę z numerem, pojawi się opis oraz rozmiary i masa wskazanego elementu. Przejdź od największych do najmniejszych składników materii i wykonaj polecenie.

R1L33e0RqVAbB
Od lewej znajduje się zdjęcie kamieni ułożonych w stos. Przy zdjęciu jest wyjaśnienie: Wszystkie rzeczy na świecie to rzędy wielkości mierzone: w metrach (rozmiar 1m) i w kilogramach (masa 1kg) Obok z prawej znajduje się kółeczko pokazujące strukturę kamienia w wielkim powiększeniu. Jest to regularna siatka, utworzona przez atomy. Wyjaśnienie: Wszystkie rzeczy składają się z atomów, rozmiar: 10 do potęgi minus dziesiątej metra masa: 10 do potęgi minus dwudziestej piątej kilograma. Kolejne kółeczko pokazuje strukturę atomu. Atom pokazany jest symboliczne jako kulka, symbolizująca jądro, wokół której krążą elektrony. Wyjaśnienie: Atomy składają się z jądra atomowego, rozmiar: 10 do potęgi minus czternastej metra masa: 10 do potęgi minus dwudziestej piątej kilogramów i z elektronów, rozmiar: mniejszy niż 10 do potęgi minus osiemnastej metra, masa: 10 do potęgi minus trzydziestej kilograma. Następne kółeczko to powiększenie jądra atomowego. Składa się ono w kilku kulek w dwóch kolorach. Wyjaśnienie: Jądro atomowe składa się z protonów, rozmiar: 10 do potęgi minus piętnastej metra masa: 10 do potęgi minus dwudziestej siódmej kilograma i z neutronów rozmiar: 10 do potęgi minus piętnastej metra masa: 10 do potęgi minus dwudziestej siódmej kilograma. Ostatnie kółeczko przedstawia proton w powiększeniu. W kółku znajdują się 3 kulki w różnych kolorach, które symbolizują cząstki elementarne – kwarki. Wyjaśnienie: Protony i neutrony składają się z trójek kwarków, rozmiar: mniejszy niż 10 do potęgi minus osiemnastej metra, masa: 10 do potęgi minus dwudziestej dziewiątej kilograma.
Polecenie 1
R1CJ0T7neLYAH
Uporządkuj podane elementy materii według malejących rozmiarów.

Elementy do uszeregowania:
1. proton
2. atom
3. kamień
4. jądro atomowe
5. kwark

Uchyliliśmy tu jedynie rąbka tajemnicy, jaka kryje się w różnych postaciach materii i kolejnych elementach jej struktury. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, to stoją przed Tobą nauki przyrodnicze: zaczynając od astronomii, przez geologię, biologię i chemię, aż po fizykę, w szczególności zajmującą się najmniejszymi „cegiełkami” materii – cząstkami fundamentalnymi. Poznajesz to wszystko korzystając ze środków multimedialnych, które uzupełniają przekaz słowny. Żywię nadzieję, że jest to dla Ciebie interesujące.