Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Pokaż ćwiczenia:
1
Ćwiczenie 1

Zgodnie z informacją z Wikipedii „Atomy mają rozmiary rzędu 10-10m”.

Zaproponuj rysunek pokazujący poglądowo rozmiary atomu.

1
Ćwiczenie 2

Z rysunku (Rys. 3. w części „Przeczytaj”) wynika, że „najmniej przenikliwe jest promieniowanie alfa, bo zatrzymuje je naskórek ręki”.

R18bnXt2BHt38
1. Czy z tego wynika, że promieniowanie alfa jest najmniej szkodliwe? Wskaż najbardziej trafną wypowiedź. Możliwe odpowiedzi: 1. Tak. Skoro jest najmniej przenikliwe, to wyrządza najmniej szkód w organizmach żywych., 2. Tak zapewne jest. Skoro promieniowanie alfa jest najmniej przenikliwe, to nie wnika także w tkanki i komórki organizmów żywych, nie czyniąc w nich specjalnej szkody., 3. Tak raczej nie jest. .
  1. Radon jest izotopem emitującym promieniowanie alfa. Dlaczego jest niebezpieczny?

  2. Zaproponuj rysunek, który pokaże niebezpieczeństwo promieniowania radonu.

uzupełnij treść
1
Ćwiczenie 3

Zaproponuj graficzną prezentację rzutu ukośnego. Pokaż, dla jakiego kąta zasięg rzutu jest największy, a dla jakiego największa jest osiągana wysokość.

2
Ćwiczenie 4

Jak poglądowo można przedstawić zasadę zachowania pędu? Podaj kilka efektownych przykładów.

uzupełnij treść
2
Ćwiczenie 5

Mówi się, że siły bezwładności, to „siły pozorne”, bo trudno jest pokazać, przez co te siły są wywierane. A przecież siły te wywołują poważne skutki – dobre i złe. Zaproponuj graficzną ilustrację „sił bezwładności”.

3
Ćwiczenie 6

Prawo Pascala mówi, że ciśnienie w zamkniętym pojemniku jest wszędzie jednakowe, jeśli pominiemy siły grawitacji.

Poszukaj zastosowań prawa Pascala i przedstaw jedno z nich graficznie.

uzupełnij treść
3
Ćwiczenie 7

Przyciąganie grawitacyjne ciała znajdującego się wysoko na Ziemią jest mniejsze niż na powierzchni Ziemi. A jak zmieniałoby się przy zagłębianiu się ciała do wnętrza Ziemi - zwiększałoby się czy zmniejszało? A jakie byłoby w środku Ziemi?

Odpowiedz i wykonaj schematyczny rysunek uzasadniający Twą odpowiedź.

uzupełnij treść
3
Ćwiczenie 8

Spróbuj wstać z krzesła, nie pochylając się przy tym do przodu i nie podkurczając nóg pod krzesło. Przekonasz się, że jest to niemożliwe.

Wykonaj schematyczny rysunek pokazujący, dlaczego tak jest.

R1CKQxrBTqgg7
Ćwiczenie 9
Na podstawie znajdującego się w części „Przeczytaj” opisu aparatury do badania efektu Comptona, wstaw podpisy elementów we właściwe miejsca.
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.
R1Xg7fqfIkXRM
Ćwiczenie 9
Na podstawie znajdującego się w części „Przeczytaj” opisu aparatury do badania efektu Comptona, wybierz elementy jej budowy: Możliwe odpowiedzi: 1. źródło promieniotwórcze, 2. osłona aluminiowa, 3. detektor promieniowania, 4. osłona ołowiana, 5. detektor fotonów