Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
1
Polecenie 1

Przeanalizuj grafikę interaktywną. Wskaż obszary na kuli ziemskiej, gdzie licznie występują słone jeziora. Podaj cechy klimatu sprzyjające ich występowaniu.

R18PeNgo1gcWW
(Uzupełnij).
Rb35MUTjPBNgJ1
Grafika interaktywna przedstawia zdjęcie jeziora w ujęciu z góry. Na tym tle znajdują się dwa pola tekstowe. W pierwszym zawarto podział jezior ze względu na zawartość soli – wymieniono jeziora wypełnione wodą słodką, jeziora słonawe, Jeziora słone. W drugim polu tekstowym umieszczono podział jezior ze względu na sposób zasilania i odprowadzania wody – wymieniono jeziora odpływowe, przepływowe, bezodpływowe. Wszystkie rodzaje jezior opisano: 1. Jeziora wypełnione wodą słodką stanowią większość jezior na kuli ziemskiej. Zawierają do 1 g soli na 1 dm³. Takimi jeziorami są np. Górne, Wiktorii, Bajkał, Mamry, Hańcza, Michigan. Na zdjęciu znajduje się Jezioro, za którym widoczna jest zabudowę dużego, nowoczesnego miasta z wieżowcami. Na niebie znajduje się zachodzące słońce i niskie rozproszone chmury. 2. Jeziora słonawe mają zasolenie od 1 g do 24,7 g na 1 dm³, są to np. Jamno, Maracaibo. Na zdjęciu znajduje się jezioro rozłożyste drzewa. przy brzegu na palach wbitych w dno jeziora stoi drewniany budynek pokryte częściowo strzechą, a częściowo drewnem. 3. Jeziora słone cechują się zasoleniem wyższym niż 24,7 g na 1 dm³, są to np. Morze Martwe, Magadi, Gusgen. Na zdjęciu znajdują się kamienie leżące na brzegu jeziora. Na ich powierzchni widać warstwę białej soli. 4. Jeziora odpływowe. Zasilają swoimi wodami wypływające z nich rzeki, np. z afrykańskiego jeziora Tana wypływa Nil Błękitny. Przykładami są również jezioro Winnipeg, Bajkał. Na zdjęciu znajduje się Jezioro o gładkiej powierzchni, za którym widoczny jest pasmo górskie pokryte śniegiem. U podnóża jednak z gór są nieduże zabudowania. Na pierwszym planie przed jeziorem znajduje się teren ogrodzony białą balustradą, na którym stoją dwie drewniane altany zbudowane na planie kwadratu. Teren pokryty jest śniegiem. 5. Jeziora przepływowe. Woda jest dostarczana do jeziora jednym lub kilkoma ciekami wodnymi oraz z niego odprowadzana (najczęściej jednym korytem). Do tej grupy zalicza się większość jezior polodowcowych np. Charzykowskie, Iławskie, Wener. Na zdjęciu znajduje się teren przy brzegu jezioro. Stoi na nim rząd drewnianych domków z pionowych belek, pomalowanych na czerwono. Dachy mają spadziste. Okna i drzwi pomalowane są na biało. przy domkach cumują łodzie i motorówki. 6. Jeziora bezodpływowe. Jeziora, z których nie wypływają żadne cieki wodne, a dopływ wody jest równoważony przez parowanie. Przykładem jest Morze Kaspijskie, Jezioro Aralskie, Eyre, Czad. Na zdjęciu znajduje się zdjęcie satelitarne morza kaspijskiego. Podłużny akwen otoczony jest ze wszystkich stron lądem.
Podział jezior ze względu na: zawartość soli, sposób zasilania i odprowadzania wody
Źródło: Englishsquare.pl sp. z o.o., CC BY-SA 3.0, https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/
Tło oraz grafiki w panelach bocznych: Pixabay License, https://pixabay.com/pl/service/terms/#license, dostępne w internecie: pixabay.com.