Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
bg‑green

Przykłady ruchów roślin

R1OClSZDd9Fzp1
Ilustracja przedstawia szereg zdjęć muchołówki. Na pierwszych trzech widoczny jest pęd z białymi, niewielkimi kwiatami i pąkami, na kolejnych trzech złapane w liście owady, na ostatnich trzech zdjęciach widoczne są zamknięte liście muchołówki. Ilustracja interaktywna Opis punktów znajdujących się na zdjęciach: 1. Kwitnąca muchołówka., 2. Dwukrotne dotknięcie włosków czuciowych muchołówki powoduje złożenie się blaszki liścia pułapkowego., 3. Pod wpływem powtarzalnego dotyku włosków czuciowych muchołówka zamyka ofiarę w swoich „szczękach”., 4. Muchołówka wydziela enzymy trawienne, które rozkładają ciało uwięzionego owada i umożliwiają wchłanianie składników odżywczych.
Muchołówka (Dionaea sp.) – roślina drapieżna.
Źródło: Wikimedia Commons, licencja: CC BY-SA 3.0.
Polecenie 1
RDXY6dSJ6tWOJ
Na podstawie opisu grafiki interaktywnej wyjaśnij, jak przebiega proces nastii u muchołówki. (Uzupełnij).
Polecenie 2
RfxCD7JQENcd6
Zastanów się, jaki typ nastii został przedstawiony na powyższej ilustracji, i krótko go scharakteryzuj. (Uzupełnij).
1
Polecenie 3
R1V5OLhXNLFG0
Przeanalizuj opisy powyższych grafik interaktywnych i nazwij rodzaje ruchów przedstawionych na nich roślin. (Uzupełnij).
Polecenie 4

Utwórz mapę myśli porządkującą twoją wiedzę na temat ruchów roślin.

ReIR7jBNAWxl8
Wymyśl pytanie na kartkówkę związane z tematem materiału.
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
R12Z9dujRd2YV
(Uzupełnij).