Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R14DPhwoMs1W11
Symulacja przedstawia działanie dializy otrzewnowej. Po prawej stronie ilustracji jest część mężczyzny - tułów i biodra. Przed nim znajdują się dwa woreczki - powyżej i poniżej jamy brzusznej. Od woreczków prowadzą rurki do jamy brzusznej. Najpierw płyn z górnego worka dostaje się do jamy brzusznej. Następnie z jamy brzusznej odprowadzany jest do worka położonego niżej. Opisano kolejne etapy. W pierwszym etapie następuje napełnianie. Pacjent podpina woreczek z płynem dializacyjnym o specjalnym składzie chemicznym do cewnika założonego na stałe, który doprowadza płyn dializacyjny do jamy brzusznej. Następuje leżakowanie. W jamie brzusznej zachodzi właściwe dializa, czyli oczyszczanie krwi pacjenta ze zbędnych substancji. Proces ten trwa nawet kilka godzin. Opróżnianie. Zużyty płyn dializacyjny jest odprowadzany z jamy brzusznej do pustego worka podpiętego przez pacjenta. Proces musi być powtórzone kilkakrotnie w ciągu doby.
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
R19YmQQnhfCMB1
Ilustracja interaktywna przedstawia przebieg hemodializy. Na ilustracji po prawej stronie stoi młody mężczyzna. Po lewej stronie jest aparatura służąca do hemodializy. Niebieską linią ze strzałkami pokazano, jak krew tętnicza pacjenta zostaje usunięta do czyszczenia. Na jej drodze znajduje się monitor ciśnienia tętniczego - mierzy ciśnienie tętnicze. Następnie pompa heparynowa zapobiega krzepnięciu krwi w dializatorze. Powyżej pomby jest monitor wejściowego ciśnienia krwi mierzy ciśnienie krwi wchodzącej do filtra. Potem krew trafia do hemofiltra (dializatora) - to tutaj zachodzi właściwa dializa – oczyszczanie krwi ze zbędnych składników przemiany materii. Urządzenie ma postać podłużnego walca. Następnie zużyty dializat odprowadzany z filtra do osobnego zbiornika. Zbiornik jest plastykowy, ma uchwyt, można go zakręcić czerwoną zakrętką. Obok niego stoi identyczny zbiornik o innym kolorze zakrętki - niebieskim. Od zbiornika w kierunku hemofiltra biegnie linia ze strzałkami. To nowy dializat - płyn o specjalnie przygotowanej zawartości – to do niego na drodze dyfuzji przenikają zbędne substancje z krwi. Z hemofiltra z górnej części biegnie czerwona linia ze strzałkami w stronę sylwetki mężczyzny, jego ręki. To czysta krew odprowadzana do pacjenta. Po drodze jest monitor ciśnienia żylnego - mierzy ciśnienie żylne oraz detektor powietrza, który zapobiega dostawaniu się powietrza do układu żylnego pacjenta. Z boku urządzenia stoi stojak z workiem, w którym znajduje się fizjologiczny roztwór soli wykorzystywany do płukania pompy heparynowej.
Hemodializa.
Źródło: Englishsquare Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Polecenie 1
R150bjs2da7TQ
Przeanalizuj grafiki interaktywne, a następnie wymień różnice i podobieństwa między ciągłą ambulatoryjną dializą otrzewnową a automatyczną dializą otrzewnową. (Uzupełnij).
Polecenie 2
RBoQ3fbHJux4T
Dominującą metodą leczenia niewydolności nerek jest hemodializa. Podstawowym celem stosowanie tej techniki jest usunięcie toksyn zawartych w krwi osoby chorej. Do przeprowadzenia hemodializy wykorzystuje się specjalny aparat nazywany sztuczną nerką. Na podstawie grafiki interaktywnej opisz krótko jej działanie. (Uzupełnij).