Polecenie 1

Przeanalizuj grafiki interaktywne i oceń znaczenie czynników przyrodniczych, gospodarczych i kulturowych w rozmieszczeniu pogłowia opisanych poniżej zwierząt gospodarskich.

Zapoznaj się z opisem grafiki interaktywnej i oceń znaczenie czynników przyrodniczych, gospodarczych i kulturowych w rozmieszczeniu pogłowia opisanych poniżej zwierząt gospodarskich.

R1TbC2wqgxq6Z
(Uzupełnij).
R71YLhJscYcYB
Schemat przedstawia czynniki mające wpływ na rozmieszczenie pogłowia bydła. Od napisu BYDŁO prowadzą w dół trzy strzałki z napisem: PRZYRODNICZE. Przy nim znajduje się adnotacja numer 1 i opis: występowanie terenów trawiastych, obszary o dużym nachyleniu utrudniającym uprawę roślin, brak występowania muchy tse-tse, która przenosi śpiączkę afrykańską. Kolejna podąża do napisu GOSPODARSKIE - tam jest adnotacja numer 2 i opis: popyt na mięso, mleko i produkty mleczne. Trzecia strzałka zmierza do napisu KULTUROWE, tam widnieje cyfra 3 i opis: w Indiach: specjalne traktowanie krów, zakazujące ich zabijania i spożywania wołowiny.
Źródło: Englishsquare.pl sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
R1O9z0lviMzhM
Schemat przedstawia czynniki mające wpływ na rozmieszczenie pogłowia trzody chlewnej. Od napisu TRZODA CHLEWNA prowadzą w dół trzy strzałki. Pierwsza łączy się z napisem PRZYRODNICZE i cyfrą nr 1, do której przyporządkowany jest opis: duża ilość paszy (jęczmienia, ziemniaków, kukurydzy) w strefie klimatu umiarkowanego i podzwrotnikowego. Kolejna strzałka podąża do napisu GOSPODARSKIE i numeru 2, któremu towarzyszy opis: popyt na mięso, tłuszcz, skórę i szczecinę. Trzeci napisz brzmi KULTUROWE, tam widnieje nr 3 i opis: praktycznie brak występowania w krajach islamskich i Izraelu z powodu zakazów religijnych.
Źródło: Englishsquare.pl sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
R18xNLSSCBV0y
Schemat przedstawia czynniki mające wpływ na rozmieszczenie pogłowia owiec. Od napisu OWCE prowadzą w dół trzy strzałki. Pierwsza łączy się z napisem PRZYRODNICZE, któremu towarzyszy cyfra 1 i opis: występowanie terenów trawiastych, często bardziej ubogich niż w przypadku chowu bydła, tereny górskie, niedostępne dla bydła. Kolejna strzałka podąża do napisu GOSPODARSKIE z numerem 2 i opisem: popyt na wełnę, skóry, mięso, mleko. Trzeci napis brzmi KULTUROWE, jest przy nim cyfra 3 i opis: brak chowu trzody chlewnej w wyniku zakazów religijnych powoduje, że owce mają szczególne znaczenie w krajach islamskich.
Źródło: Englishsquare.pl sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
R1dNCISlRxhdS
Schemat przedstawia czynniki mające wpływ na rozmieszczenie pogłowia drobiu. Od napisu DRÓB prowadzą w dół trzy strzałki. Pierwsza łączy się z napisem PRZYRODNICZE, któremu towarzyszy cyfra 1 i opis: Chów nie wymaga dużych powierzchni ani specjalnych warunków klimatycznych, ponieważ może odbywać się na drodze przemysłowej. Kolejna strzałka podąża do napisu GOSPODARSKIE z numerem 2 i opisem: popyt na mięso, jaja, pierze, budowa kurników wymaga dużych nakładów kapitału, który po niedługim czasie się zwraca. Trzeci to napis brzmi KULTUROWE, jest przy nim cyfra 3 i opis: może być zamiennikiem w krajach, w których nie spożywa się wieprzowiny.
Źródło: Englishsquare.pl sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.