Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R7egG9c1lt4de1
Schemat przedstawia cykl rozwojowy krążkopławów w postaci rysunków ułożonych na planie okręgu. Na górze przedstawione są dwie meduzy – płci męskiej i żeńskiej. Mają one kształt zbliżony do parasola, charakterystyczny wzorek na środku, a od ich spodu odchodzą parzydełka. Osobnik męski wytwarza plemniki posiadające wici, z kolei osobnik żeński wytwarza komórki jajowe. Są to gamety. Na kolejnym etapie łączą się one w większą, zapłodnioną komórkę jajową, która przekształca się w planulę, czyli larwę o eliptycznym kształcie porośniętą rzęskami. Planula przemienia się w polip. Na dnie morskim przedstawiony jest polip – podłużny organizm ze skierowanymi do góry parzydełkami. Następnie na środkowej i dolnej części polipa zaczynają się wytwarzać krążki, a liczba parzydełek się zwiększa. Kolejno krążki zaczynają robić się cieńsze i bardziej pofałdowane. Polip jest w stanie strobizacji. Następnie na całej długości w polipie występują efyra z zawiniętymi do góry ramionami, które rozdzielają się i unoszą na wodzie, a następnie zmieniają się w meduzę. Na ilustracji znajdują się także cyfry, co których przyporządkowany jest opis: 1. Rozdzielnopłciowe meduzy w półksiężycowatych gonadach (u samców mają barwę mlecznobiałą, u samic różowo-pomarańczową) wytwarzają haploidalne gamety i wydalają je na zewnątrz przez otwór gębowy. 2. Zapłodnienie odbywa się w wodzie. Gamety łączą się ze sobą. 3. Powstaje diploidalna zygota. 4. Zygota przechodzi serię podziałów mitotycznych. 5. W wyniku licznych podziałów mitotycznych powstaje orzęsiona, wolno pływająca larwa zwana planulą. 6. Po kilku dniach larwa opada na dno zbiornika i przekształca się w młody, osiadły polip, który rośnie i rozwija się. 7. Młody polip dojrzewa. 8. Dojrzały polip zaczyna rozmnażać się bezpłciowo poprzez strobilizację – wielokrotne podziały poprzeczne. W ich wyniku powstają talerzykowate młode meduzy, zwane efyrami. Najstarsze efyry odrywają się od części szczytowej polipa i rozpoczynają samodzielne życie. 9. Oderwana od polipa efyra. 10. Młode meduzy rosną i po kilku miesiącach osiągają dojrzałość płciową.
Przemiana pokoleń chełbi modrej (Aurelia aurita).
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Polecenie 1

Przeanalizuj grafikę interaktywną, a następnie dla każdego ze stadiów rozwojowych przedstawionych na poniższym schemacie wybierz prawidłową ploidalność.

R1MLDRbn3O4a5
Stadia rozwojowe chełbi modrej (Aurelia aurita)
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
RyhOvndKDXtkK
Łączenie par. . 1n. Możliwe odpowiedzi: 2n, 1n, 1n
Polecenie 1
R3NzxgDxKfMJt
Wybierz jedno nowe słowo poznane podczas dzisiejszej lekcji i ułóż z nim zdanie.
Polecenie 2
RYfXy0SHM5L9Y
Wymyśl pytanie na kartkówkę związane z tematem materiału.
Cykl rozwojowy krążkopławów.
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Polecenie 2
R10vP6cFg5bXG
Wymyśl pytanie na kartkówkę związane z tematem materiału.