Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Polecenie 1

Zapoznaj się z różnymi formami prezentacji informacji geograficznej. Porównaj te formy, wskaż różnice między nimi i podaj przykłady informacji, które przedstawiają.

Zapoznaj się z opisem różnych form prezentacji informacji geograficznej. Porównaj te formy, wskaż różnice między nimi i podaj przykłady informacji, które przedstawiają.

RBzNQCdQ3p1td
(Uzupełnij).
Polecenie 2

Na podstawie załączonego przekroju przez Łysogóry w Górach Świętokrzyskich sformułuj kilka prawidłowości między budową geologiczną, ukształtowaniem terenu oraz roślinnością.

Na podstawie opisanego przekroju przez Łysogóry w Górach Świętokrzyskich sformułuj kilka prawidłowości między budową geologiczną, ukształtowaniem terenu oraz roślinnością.

RP1Wqds1QFBmC
(Uzupełnij).
R1CMJhE1ceWG31
Na slajdach pokazano profil topograficzny, kauzalny i geologiczny Łysicy. Na osi Y są wartości od zera do 600, na osi X od zera do 5. Na profilu topograficznym w postaci linii zaznaczono wzniesienie - Łysicę. Ma 600 metrów wysokości. U podnóża góry po prawej stronie płynie rzeka Czarna Woda. Na kolejnym slajdzie z przekrojem kauzalnym pokazano, jakie porastają Łysicę i teren w jej sąsiedztwie - stok po lewej stronie góry od dołu porasta niski las mieszany na glebach kwaśnych i bielicowych. Od połowy stoku aż po szczyt rosną wysokie drzewa - to las mieszany na glebach kwaśnych i bielicowych, a także grąd stokowy na glebach bielicowych i słabo wykształconych oraz jedliny na glebach słabo wykształconych. Tak też jest na prawym zboczu. Brzegi rzeki porasta ols na glebach bagiennych. Na przekroju geologicznym zaznaczono warstwy skalne, z jakich zbudowane jest wzniesienie. Po lewej stronie stoku na dole jest cienka warstwa lessu, poniżej niej pokrywa stokowa. Powyżej tych warstw na wysokości około 550 m na skos na stoku zaznaczono warstwy naprzemianległe: piaskowce kwarcytowe i łupki ilaste kambryjskie, przeplatają się z łupkami ilastymi i szarogłazami ordowiku i syluru. Po prawej stronie wzdłuż stoku jest cienka warstwa pokrywy stokowej, a u podnóża góry jest gruzowisko gołoborzy, następnie w prawo zaznaczono rzekę Czarną Wodę.
RsQ3U0zqbbLqp
Przekrój geologiczny
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o., CC BY-SA 3.0, https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/, licencja: CC BY-SA 3.0.
RojyiUOmpibiA
Film nawiązujący do treści materiału - pokazuje przesuwanie się względem siebie dwóch powierzchni.