Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R17yGFneklYVd1
Zdjęcia przedstawiają przegląd systematyczny mszaków. Na pierwszym jest płonnik pospolity. Zarodnia mchu, zawierająca zarodniki znajduje się na długich, cienkich bezlistnych łodyżkach. U nasady rośliny znajduje się ulistniony fragment łodygi, zakończony chwytnikami. Płonnik pospolity ma brązową barwę. Porasta gałęzie leśne. Puszka tego mszaka jest prosta, ostrokanciasta ze złotożółtym czepkiem. Na drugim zdjęciu znajduje się torfowiec kończysty. To mech tworzący zielone, dywanowe darnie. Ma sztywne łodyżki o długości do dwudziestu centymetrów. Liście łodygowe są równobocznie trójkątne, w nasadzie rozszerzone, o bokach długości jednego milimetra, na szczycie z ostrym kończykiem. Liście gałązkowe są lancetowate i osiągają dwa milimetry długości przy sześciu dziesiątych milimetra szerokości. Pory w komórkach wodnych znajdują się głównie w kątach stykających się komórek. U szczytu mszaka znajduje się zielony pióropusz liściowy. Na trzecim zdjęciu jest pleszanka pospolita. To mszak mający błyszczące, ciemnozielone liście i kuliste czarne formy na długich bezlistnych łodygach. Plechy tego wątrobowca są duże, o długości do pięciu centymetrów i szerokości około jednego centymetra., na końcach lekko kędzierzawe, z żebrem w środku. Komórki na brzegu wydłużone, dwa razy dłuższe niż szerokie; w środku wyraźnie krótsze. Plemnie rozmieszczone wzdłuż żebra, w dolnej części plechy, w komorach otwierających się stożkowatym kanałem, tworzącym na powierzchni plechy brodawkowate zgrubienia. Rodnie powstają pod szczytem plechy, osłonięte workowatym, kieszonkowym fałdem plechy. Puszki kuliste, czarne, wyniesione na hialinowych setach o długości do dziesięciu centymetrów. Gatunek rośnie na brzegach dróg leśnych, gdzie tworzy populacje o powierzchni nawet kilku metrów kwadratowych, a także przy potokach, źródłach wodnych. Na czwartym zdjęciu znajduje się rogatka polna. Ma zielone, wąskie, podobne do źdźbeł trawy, zwężane na końcach ciało. Rogatka ma ciało podobne do liścia z długimi łodygami w kształcie rogów, które wychodzą z ciała rośliny. Rogatki można znaleźć na całym świecie i zazwyczaj rozwijają się w środowisku tropikalnym. Te małe rośliny rosną w środowisku wodnym, a także w wilgotnych, zacienionych siedliskach lądowych. Na piątym zdjęciu znajduje się porostnica wielokształtna. Na długiej bezlistnej łodyżce znajduje się twór przypominający kwiat o długich, żółtych płatkach. Gametofity zawierają niewielkie miseczki z rozmnóżkami w postaci wklęsłych zielonych dysków. Liście tego mchu mają parasolowaty kształt. Porostnica wielokształtna preferuje wilgotne gleby i zacienione miejsca.
Przegląd systematyczny mszaków.
Źródło: Katarzyna Kawka, Hermann Schachner, Katja Schulz, Wikimedia Commons, licencja: CC BY-SA 4.0.
1
Polecenie 1
R14yfER0McT09
Przyjrzyj się poszczególnym gatunkom mszaków i opisz różnice w ich budowie nawiązując do funkcji. (Uzupełnij).
ROYzgww324Jwe
Zapoznaj się z opisami fotografii przedstawiających poszczególne gatunki mszaków. Przyporządkuj je do poznanych grup i opisz różnice w ich budowie. (Uzupełnij).
1
Polecenie 2
Rq9JVYX770JES1
(Uzupełnij).
RXkdeZI3yAzMM
Na podstawie własnej wiedzy oraz opisów ilustracji zapisz cechy charakterystyczne mchów, glewików i wątrobowców, które warunkują ich przynależność do mszaków. (Uzupełnij).