bg‑azure

Przebieg impulsacji nerwowej

R1T6GbIekT0Sm1
Ilustracja przedstawia impulsację nerwową na przykładzie odruchu kolanowego. Na ilustracji przedstawiono ludzkie nogi w pozycji siedzącej. Młotek uderza w kolano. Stopa wraz z noga do kolana unosi się nieco do góry. W udzie zaznaczono mięsień czworogłowy uda oraz tylne mięśnie uda. Za pośrednictwem ciała neuronu czuciowego w zwoju korzenia grzbietowego impuls biegnie do rdzenia kręgowego. Tam jest odebrany przez interneuron oraz neurony ruchowe leżące w istocie szarej rdzenia, po czym biegnie do mięśni ud. Opisano: Bodziec (uderzenie młoteczkiem w ścięgno mięśnia czworogłowego uda) odebrany zostaje przez receptor czuciowy, co zapoczątkowuje impuls nerwowy w neuronie czuciowym. Impuls nerwowy za pośrednictwem neuronu czuciowego jest przekazywany do ośrodków nerwowych rdzenia kręgowego. Impuls nerwowy biegnie neuronem czuciowym do interneuronu, a następnie do neuronu ruchowego. Neuron kojarzeniowy hamuje neuron ruchowy, który unerwia tylne mięśnie uda o działaniu antagonistycznym do reakcji wykonywanej przez mięsień czworogłowy uda. Neuron ruchowy doprowadza impuls nerwowy do narządu wykonawczego – mięśnia czworogłowego uda, powodując jego skurcz i wyprostowanie podudzia.
Impulsacja nerwowa na przykładzie odruchu kolanowego.
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o. o., licencja: CC BY-SA 4.0.
Polecenie 1
R1BlvS0on49p5
Przeanalizuj grafikę interaktywną przedstawiającą przebieg impulsacji nerwowej i opisz drogę impulsu nerwowego od receptora do efektora. (Uzupełnij).
Polecenie 2
RZXdF9w3yRLgI
Analizując przedstawione na grafice interaktywnej informacje, wyjaśnij, na czym polega rola interneuronów w powstaniu odpowiedzi na przyjęty bodziec. (Uzupełnij).
Polecenie 3
R1RR9MbOOhAjQ
Korzystając z grafiki interaktywnej oraz odwołując się do własnej wiedzy, wykaż na dowolnie wybranym przykładzie, że nie wszystkie reakcje organizmu wymagają kontroli ze strony mózgowia. (Uzupełnij).