Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Grafika interaktywna przedstawia rozmieszczenie największych pod względem liczby ludności i powierzchni  slumsów na świecie. Gdy wybierzesz oznaczenie cyfrowe, wyświetli się informacja dotycząca liczby ludności i szczególnych cech poszczególnych slumsów.

R19s5MLXeEQtm1
Mapa przedstawia zarys kontynentów na świecie. Zaznaczono na niej kolejno punkty od 1 do 15. 1. Zdjęcie przedstawia ulicę w Meksyku. Po jej lewej stronie stoją zaparkowane samochody. Natomiast po prawej jest chodnik. Po obu stronach ulicy znajdują się zaniedbane kolorowe budynki.

Neza-Chalco-Itza, Mexico City, Meksyk

około 4 mln mieszkańców; uważany za największy obszar slumsów na świecie. Chociaż znaczna jego część ma dostęp do wody i elektryczności, większość mieszkańców żyje znacznie poniżej granicy ubóstwa. Wskaźnik przestępczości należy do najwyższych w Meksyku m.in. ze względu na popularną kulturę „cholo” inspirowaną gangami dużych miast USA.

, 2. Zdjęcie przedstawia ulicę na Haiti. Wzdłuż niej stoją niewielkie zabudowania złożone z blach oraz materiałów zakrywających wejścia. Na ulicy stoi mężczyzna.

Cité-Soleil, Port au Prince, Haiti

około 300 tys. mieszkańców; jeden z największych slumsów na półkuli północnej rządzony przez uzbrojone gangi, które wyparły lokalną policję. Od 2004 roku nad bezpieczeństwem osiedla czuwa Misja Stabilizacyjna Narodów Zjednoczonych na Haiti (MINUSTAH) licząca 8 tys. żołnierzy. 

, 3. Zdjęcie przedstawia slumsy w Kolumbii. Na zboczu rozrzucone są niewielkie budynki. Pomiędzy nimi wije się ziemista droga oraz rosną drzewa.

Medellin, Kolumbia

około 135 tys. mieszkańców; slumsy zamieszkane są przez ludzi wysiedlonych w wyniku wojny domowej w Kolumbii. Przed laty uważany za najbardziej niebezpieczne, rządzone przez gangi narkotykowe miejsce na świecie, dziś jest przykładem udanej transformacji i skutecznej walki z biedą. 

, 4. Zdjęcie przedstawia wysoki budynek robotniczy. Jest szaro brązowy. Posiada wiele okien.

Petare, Caracas, Wenezuela

około 500 tys. mieszkańców; dawna dzielnica robotnicza zrujnowana w wyniku rywalizacji gangów. Znajduje się tu najwyższy slums świata zwany Wieżą Dawida - opuszczony wieżowiec, zajęty przez najbiedniejszych mieszkańców.

, 5. Zdjęcie przedstawia zabudowę Rio de Janeiro. Na pierwszym planie znajdują się niskie budynki gęsto postawione. Za nimi stoją nowoczesne wieżowce oraz tereny zielone. Dalej znajduje się ocean.

Rocinha, Rio de Janeiro, Brazylia

według różnych danych od 200 tys. do 1 mln mieszkańców; największa fawela w Brazylii, położona w południowej części Rio de Janeiro na stromym stoku. Od 1993 roku ma status dzielnicy. Jest kontrolowana przez organizację przestępczą Amigos dos Amigos.

, 6. Zdjęcie przedstawia ulicę w Ghanie. Przez jej środek jedzie samochód. Po obu stronach ulicy znajdują się niewielkie zaniedbane budynki mieszkalne. Ulicą idą ludzie.

Ashaiman, Tema, Ghana

według różnych danych od 200 tys. do 1 mln mieszkańców. Wśród mieszkańców przeważają imigranci zarobkowi z różnych regionów Ghany i innych krajów Afryki Zachodniej.

, 7. Zdjęcie przedstawia slumsy w Egipcie w widoku z góry. Zaniedbane budynki stoją blisko siebie. Na budynkach w środku znajdują się kolorowe malunki. W tle znajdują się wyższe budynki.

Manshiyat Nasser, Kair, Egipt

300 tys. mieszkańców, z których przeważająca część stanowią koptyjscy chrześcijanie. Slums nazywany jest „Śmieciowym Miastem” bowiem jego mieszkańcy pracują głównie jako zabbaleen, czyli zbieracze śmieci, odzyskując z nich przedmioty, które można sprzedać lub poddać recyklingowi.

, 8. Zdjęcie przedstawia slumsy w Stambule. Środkiem biegnie ulica. Po jej lewej stronie stoi zaniedbany budynek z cegły. Po prawej stronie znajdują się kolejne zaniedbane budynki oraz śmiecie.

Sultanbeyli, Stambuł, Turcja

około 200 tys. mieszkańców. Leży na przedmieściach azjatyckiej części Stambułu zajmując obszar dawnego osiedla dla imigrantów wybudowanego w połowie XX w. Mimo, że nie ma tu już prowizorycznych konstrukcji mieszkalnych dzielnica zachowuje cechy slumsów – mieszkańcy nie płacą podatków, a woda i energia elektryczna są dystrybuowane nielegalnie zaś większość domów jest w katastrofalnym stanie.

, 9. Zdjęcie przedstawia ulicę w Bagdadzie. Przez jej środek płynie błoto. Po obu stronach znajdują się szare zaniedbane budynki. Chodnikiem po lewej stronie idzie dziecko.

Sadr City (Madinat aṣ-Ṣadr), Bagdad, Irak

około 2 mln mieszkańców. To najbiedniejsza dzielnica Bagdadu położona na obszarze dawnego osiedla zbudowanego w połowie XX w. dla szyickich pracowników migrujących ze wsi. Przeważająca część slumsu nie ma dostępu do wody, kanalizacji i prądu. W dzielnicy trwa przemoc na tle religijnym uniemożliwiająca poprawę infrastruktury.

, 10. Zdjęcie przedstawia ulicę w Pakistanie. Jest ona ziemista, w niektórych miejscach zalega woda. Po obu stronach wąskiej uliczki stoją zaniedbane budynki.

Orangi, Karaczi, Pakistan

ponad 1 mln mieszkańców. Jest to skupisko 113 osad położonych na obrzeżach Karaczi. Jest przykładem samodzielnego zarządzania terenem slumsów przez mieszkańców i rozwoju funkcji gospodarczych. Wobec braku służb miejskich społeczność sfinansowała i zbudowała własny system kanalizacyjny. Dynamicznie rozwija się działalność chałupnicza - wielu mieszkańców jest zatrudnionych przy produkcji dywanów, wyrobów skórzanych i innych produktów. 

, 11. Zdjęcie przedstawia dzielnicę w Mumbaju. Szare, niewielkie, zaniedbane budynki stoją tuż przy sobie. W tle znajdują się wyższe nowoczesne budynki.

Dharavi, Mumbaj, Indie

600 mln mieszkańców. Slums jest zlokalizowany w centrum Mumbaju i sąsiaduje z dzielnicami biznesowymi i finansowymi. Jego mieszkańcy pracują jako garncarze, garbarze skór, tkacze i wytwórcy mydła. Szacuje się, że roczna sprzedaż wytworzonych tu produktów sięga 1 miliarda dolarów.

, 12. Zdjęcie przedstawia dzielnicę miasta Nairobi. Budynki są zaniedbane, niskie i długie. W tle znajdują się drzewa.

Kibera, Kawangware i Mathare, Nairobi, Kenia

1,5 mln mieszkańców; uważany za największy slums Afryki. Składa się z 15 połączonych ze sobą wiosek z lepiankami i szałasami z blachy. 20 % mieszkańców zakażonych jest wirusem HIV.

, 13. Zdjęcie przedstawia dzielnicę Kapsztadu. Na pierwszym planie znajduje się trawa oraz płot. Za nim stoją blisko siebie zaniedbane budynki.

Khayeltisha, Kapsztad, RPA

400 tys. mieszkańców. Slums powstał podczas upadku systemu apartheidu w RPA. Zwraca uwagę specyficzna struktura wiekowa mieszkańców - 40% ma poniżej 19 lat, a tylko około 7% powyżej 50 lat.

, 14. Zdjęcie przedstawia dzielnicę Manili. Przez środek biegnie ziemista ulica, po której płynie niewielki strumyk. Zabudowa jest niska, złożona głównie z blachy i rozwieszonych materiałów. Pomiędzy zabudowaniami znajduje się roślinność. W tle są wieżowce.

Tondo, Manila, Filipiny

600 tys. mieszkańców. Slums powstał na wysypisku śmieci na obrzeżach Manili. Głównym źródłem dochodu mieszkańców jest sortowanie śmieci w poszukiwaniu przedmiotów, które można sprzedać lub poddać recyklingowi.

, 15. Zdjęcie przedstawia dzielnicę Kamagasaki w Osace. Na pierwszym planie z lewej strony znajduje się mężczyzna z rowerem. Stoi pod ścianami podpierającymi daszek znajdujący się nad chodnikiem. Po prawej stronie znajduje się asfaltowa ulica, a za nią bloki mieszkalne.

Kamagasaki, Osaka, Japonia

dokładna liczba mieszkańców trudna do ustalenia, ponieważ nieustannie osiedlają się tu imigranci zarobkowi z całej Japonii szukający zatrudnienia w Osace. Wiadomo, że pracuje tu około 25 tys. osób zatrudnianych tylko na jeden dzień.

Polecenie 1

Wymień cechy charakterystyczne slumsów.

R1JAy7GzTwOzr
(Uzupełnij).
Polecenie 2

Wyjaśnij, dlaczego współcześnie slumsy powstają głównie w wielkich miastach krajów rozwijających się.

RVptTaNm25M8t
(Uzupełnij).