Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
bg‑pink

Typy uzębienia ze względu na liczbę pokoleń zębów

R19Yan4LIhnxZ
Wymyśl pytanie na kartkówkę związane z tematem materiału.
Źródło: Pixabay, domena publiczna.
bg‑pink

Typy osadzenia zębów w zębodole

RgQO0QZocMl7J1
Ilustracja interaktywna 1. Semicossyphus pulcher , 2. Akrodontyzm Zęby są przytwierdzone całą podstawą na szczycie krawędzi kostnej szczęki lub żuchwy.
Akrodontyzm.
Źródło: Wikimedia Commons, licencja: CC BY 2.5.
R1ETivHT0MjWG1
Ilustracja interaktywna 1. Pleurodontyzm Jest to sposób osadzenia zębów występujący u gadów. Polega na ich przyrośnięciu do wewnętrznych powierzchni szczęki i żuchwy.
Pleurodontyzm.
Źródło: Flickr, licencja: CC BY 2.0.
R1Ubll2meQWkX1
Grafika przedstawia psa o brązowej sierści. Jego szczęka jest trzymana przez ludzką dłoń, odsłaniając jego zęby. Jego zęby są odsadzone w zębodołach szczęki i żuchwy. Jest to sposób usytuowania zębów u krokodyli i innych ssaków, np. psów, zwany tekodontyzmem.
Tekodontyzm.
Źródło: Flickr, licencja: CC BY-SA 2.0.
bg‑pink

Wzory zębowe 1

R1CkVADs56pUI
Grafika przedstawia rozmieszczenie zębów w uzębieniu stałym oraz mlecznym. Oś ciała dzieli uzębienie na stronę prawą i lewą, zęby górne znajdują się w szczęce górnej, a dolne w żuchwie. W uzębieniu stałym rozkład zębów w szczęce oraz żuchwie jest następujący, taki sam dla prawej i lewej strony, od osi ciała: dwa siekacze, jeden kieł, dwa przedtrzonowce oraz trzy trzonowce. W uzębieniu mlecznym rozkład zębów w szczęce oraz żuchwie jest następujący, taki sam dla prawej i lewej strony, od osi ciała: dwa siekacze, jeden kieł, zero przedtrzonowców oraz dwa trzonowce.
Źródło: Klaudia Kędzia, licencja: CC BY-SA 3.0.
1
Polecenie 1
RGRXz9ibGM6et
Na podstawie analizy grafiki interaktywnej oraz własnej wiedzy porównaj zęby mleczne i stałe u człowieka. (Uzupełnij).
1
Polecenie 2
R1P1oe4xOgBy5
Wymień trzy przykłady organizmów, u których występuje zjawisko difiodontyzmu. (Uzupełnij).
Polecenie 3
RTXYXYC6m0xkC
Wybierz jedno nowe słowo poznane podczas dzisiejszej lekcji i ułóż z nim zdanie.