Na mapie konturowej świata zaznaczono główne obszary rozwoju rolnictwa uprzemysłowionego. Przeanalizuj informacje zawarte przy zaznaczonych rejonach, następnie uzasadnij konieczność rozwoju na świecie tego typu rolnictwa.
R18PeNgo1gcWW
Rolnictwo uprzemysłowione jest bardzo wydajne – pozwala na wyżywienie dużej liczby ludzi, na nadwyżki produkcyjne, możliwe do sprzedaży, a także na wprowadzanie coraz wydajniejszych, nowych odmian roślin i zwierząt. W tym rolnictwie rośnie rentowność – obserwujemy znikomy odsetek ludzi zatrudnionych w sektorze rolnictwa, a przy tym występują duże powierzchnie gospodarstw rolnych o dużej produktywności. Rolnictwo uprzemysłowione pozwala także na zagospodarowanie nieużytków – np. poprzez nawadnianie części terenów pustynnych.
Rolnictwo uprzemysłowione
RCZvFPs8tQZX51
1
Polecenie 2
Na mapie konturowej świata zaznaczono główne rejony rozwoju rolnictwa ekologicznego. W każdym z nich opisano konkretny przykład gospodarstwa ekologicznego. Zapoznaj się z wybranymi tekstami, następnie przedstaw różnice i podobieństwa między gospodarstwami ekologicznymi z różnych kontynentów. Weź pod uwagę również warunki i możliwości rozwoju.
R18PeNgo1gcWW
Podobieństwa – stosowanie nawozów naturalnych; częste stosowanie płodozmianu, maszyn i narzędzi nieszkodzących glebie; wykorzystywanie w hodowli własnych pasz uzyskanych w sposób naturalny. Różnice – rolnictwo ekologiczne wykorzystuje różne warunki środowiskowe (np. rzeźbę terenu, klimat) – uprawy i hodowla są do nich dostosowywane; różne są powierzchnie gospodarstw ekologicznych (w Europie te gospodarstwa są małe – do 2 ha to prawie połowa z nich); w Australii na dużych powierzchniach gospodarstw dominuje ekologiczna hodowla owiec – mniej jest upraw roślin; w Ameryce Południowej czasami pola uzyskuje się poprzez karczowanie lasów, dominują plantacje roślin i hodowla; w krajach biedniejszych jest to rolnictwo wynikające z faktu, że społeczeństwa nie stać na drogie nawozy, pestycydy, herbicydy i inne środki przyspieszające wzrost roślin lub zwierząt; w Ameryce Północnej i Południowej (w przeciwieństwie do Europy) czasami stosuje się rośliny GMO, np. w żywieniu zwierząt stosuje się soję, która w większości jest modyfikowana genetycznie.