Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
1
Polecenie 1

Co to są dwupeptydy? Jak są zbudowane? Zapoznaj się z grafiką interaktywną prezentującą przykłady dwupeptydów o znaczeniu biologicznym, a następnie przejdź do rozwiązania zadań.

Co to są dwupeptydy? Jak są zbudowane? Zapoznaj się z opisem grafiki interaktywnej prezentującej przykłady dwupeptydów o znaczeniu biologicznym, a następnie przejdź do rozwiązania zadań.

R1WB0Ux9Rnvkz
Grafika dotyczy ansertyny, aspartamu oraz karnozyny. 1. Wzór: atom węgla łączy się na dole wiązaniem podwójnym z atomem tlenu, po lewej stronie z grupą R1, a po prawej stronie z grupą NH. Grupa NH łączy się po prawej stronie z grupą R2. Opis: Dwupeptydy, substancje chemiczne należące do grupy związków organicznych, których budowa opiera się na dwóch resztach aminokwasowych scalonych wiązaniem peptydowym. 1.1. Anseryna. Inna nazwa: kwas (S)-2-(3-aminopropanoiloamino)-3-(3-metylimidazo-4-ilo)propanowy. Wzór sumaryczny: C 10 H 16 N 4 O 3 . Wzór strukturalny: zbudowany jest między innymi z jednego pięcioczłonowego pierścienia, w skład którego wchodzą dwa atomy azotu. Dodatkowo we wzorze jest grupa NH oraz H 2 N , a także grupa COOH. Budowa: złożony z reszty β-alaniny i L-(N-metylo)histydyny. Występowanie: mięśnie szkieletowe, mózg., 1.2. Aspartam. Inna nazwa: kwas (3S)-3-amino-4-[[(1S)-1-benzylo-2-metoksy-2-oksoetylo]amino]-4-oksobutanowy. Wzór sumaryczny: C 14 H 18 N 2 O 5 . Wzór strukturalny: wzór zbudowany jest między innymi z sześcioczłonowego pierścienia z trzema wiązaniami podwójnymi, z grupy NH, N O 2 , grupy COOH oraz O C H 3 . Budowa: jest to ester metylowy dipeptydu zbudowanego z kwasu asparaginowego i L-fenyloalaniny (Asp-Phe). Występowanie: napoje niskokaloryczne, guma do żucia, drażetki odświeżające oddech. Na produktach spożywczych oznaczany jest kodem E951 (sztuczny środek słodzący - słodzik)., 1.3. Karnozyna. Inna nazwa: β-alanylo-L-histydyna. Wzór sumaryczny: C 9 H 14 N 4 O 3 . Wzór strukturalny: zbudowany jest między innymi z jednego pięcioczłonowego pierścienia, w skład którego wchodzi grupa NH oraz atom azotu. Dodatkowo we wzorze jest druga grupa NH, H 2 N , grupa karboksylowa. Budowa: złożony z β-alaniny i L-histydyny. Występowanie: mięśnie.
Dwupeptydy - grafika interaktywna.
Źródło: Źródło: Garrett, Reginald H.; Grisham, Charles M. (2012). Biochemistry (5th ed.). Cengage Learning. p. 46. ISBN 978-1-133-10629-6., domena publiczna.
1
Polecenie 2

Jak zbudowane są tripeptydy? Przeanalizuj grafikę interaktywną przedstawiającą przykład tripeptydu, a następnie przejdź do rozwiązania zadań.

Jak zbudowane są tripeptydy? Zapoznaj się z opisem grafiki interaktywnej przedstawiającej przykład tripeptydu, a następnie przejdź do rozwiązania zadań.

RdWRb5cinxCQs1
Ilustracja interaktywna dotyczy glutationu. Na ilustracji głównej jest wzór: łańcuch główny ma kształt zygzaka. Zaczyna się i kończy grupą COOH. Ma dwie grupy NH, jedną N H 2 , jedną grupę SH oraz dwa atomy tlenu połączone z atomami węgla wiązaniami podwójnymi. Opis: 1. Glutation. Inna nazwa: kwas 2-amino-5-{[1-(karboksymetyloamino)-1-okso-3-sulfanylopropan-2-ylo]amino}-5-oksopentanowy. Skrót: γ-glu-cys-gly. Wzór sumaryczny: C 10 H 17 N 3 O 6 S . Model 3D: jest rozgałęziony, zbudowany jest między innymi z dziewięciu czarnych kulek, trzech niebieskich kulek, sześciu czerwonych, szesnastu białych kulek. Występowanie: Glutation najpowszechniej dostępnych tioli występujących w komórkach zwierzęcych, w przedziale od 0,5 do 10 mM. Znaleźć go można w cytozolu, oraz organellach komórkowych. Budowa: jest to przykład tripeptydu, złożony z reszt aminokwasowych kwasu glutaminowego, cysteiny i glicyny., 2. Kwas glutaminowy. Nazwa systematyczna: kwas (2R)-2-aminopentanodiowy. Skrót: Glu. Wzór sumaryczny: C 5 H 9 N O 4 . Wzór strukturalny: łańcuch główny ma kształt zygzaka, na początku i na końcu łańcucha jest grupa COOH. Jeden z atomów węgla łączy się z grupą N H 2 ., 3. L-cysteina. Nazwa systematyczna: kwas (2R)-2-amino-3-sulfanylopropanowy. Skrót: Cys. Wzór sumaryczny: C 3 H 7 N O 2 S . Wzór strukturalny: tworzy go krótki łańcuch, ma kształt zygzaka. Zbudowany jest między innymi z grupy SH, COOH, N H 2 ., 4. Glicyna. Nazwa systematyczna: kwas 2-aminoetanowy. Skrót: Gly. Wzór sumaryczny: C 2 H 5 N O 2 . Wzór strukturalny: łańcuch główny jest krótki. Atom węgla łączy się po lewej stronie z grupą H 2 N , a po prawej z grupą COOH., 5. Wiązanie peptydowe. To umowna nazwa wiązania amidowego znajdującego się pomiędzy aminokwasami w peptydach i białkach. Wiązanie to łączy grupę α-aminową jednego aminokwasu z grupą α-karboksylową drugiego aminokwasu. Na ilustracji jest wzór: grupa NH łączy się po prawej stronie z grupą R2, a po lewej stronie z atomem węgla. Ten łączy się w dół wiązaniem podwójnym z atomem tlenu, a po lewej stronie z grupą R1. We wzorze zaznaczono wiązanie peptydowe - obejmuje grupę NH, atom węgla i atom tlenu.
Tripeptyd omówiony na przykładzie glutationu - grafika interaktywna.
Źródło: GroMar Sp. z o.o., Materiały dostępne w Encyclopaedii Britannica na stronie internetowej: https://www.britannica.com/science/glutathione, licencja: CC BY-SA 3.0.
RsnpdbUpW2Mf71
Ćwiczenie 1
Przyporządkuj nazwę peptydu do jego występowania. Glutation Możliwe odpowiedzi: 1. , 2. , 3. Możliwe odpowiedzi: 1. , 2. , 3. Możliwe odpowiedzi: 1. , 2. , 3.
R6HNG51JHybZZ1
Ćwiczenie 2
Z jakich aminokwasów składają się poszczególne dwupeptydy? Przyporządkuj nazwy aminokwasów do odpowiedniego peptydu. Aspartam Możliwe odpowiedzi: 1. L-fenyloalanina, 2. kwas asparaginowy, 3. L-(N-metylo)histydyna, 4. β-alanina Anseryna Możliwe odpowiedzi: 1. L-fenyloalanina, 2. kwas asparaginowy, 3. L-(N-metylo)histydyna, 4. β-alanina
RsSjgjMIuxFGO1
Ćwiczenie 3
Który z peptydów jest oznaczany na produktach spożywczych kodem E951? Możliwe odpowiedzi: 1. aspartam, 2. karnozyna, 3. anseryna, 4. glutation