Ilustracja interaktywna Ilustracja przedstawia kobietę i mężczyznę, na których sylwetki nałożono siatkę naczyń krwionośnych i narządów wewnętrznych. 1. Ilustracja przedstawia ludzki mózg z nałożonym wzorem obwodów drukowanych łączących elementy elektroniczne.
Indeks górny Źródło: pixabay.com; Licencja: domena publiczna;Jony krzemu pełnią w organizmie funkcję
nośnika informacji i są odpowiedzialne za wszystkie procesy energetyczne.
Budują one krystaliczną matrycę, odpowiadającą za komunikację międzykomórkową, w tym porozumienie mózgu z organizmem, a ich deficyt prowadzi do braku tej wymiany wiadomości i utraty kontroli nad funkcjami życiowymi, czego konsekwencją może być powstawanie chorób., 2. Ilustracja przedstawia ludzkie serce.
Indeks górny Źródło: pixabay.com; Licencja: domena publiczna;Takie elementy budowy organizmu żywego jak ścięgna, błony śluzowe, ściany naczyń krwionośnych, zastawki serca, skóra i układ kostno-stawowy składają się z
tkanki łącznej, w której przypadku jony krzemu są konieczne do prawidłowego jej
rozwoju i odbudowy., 3. Ilustracja przedstawia siedzący szkielet ludzki, który jedną ręka opiera na niewidocznym blacie a druga podpiera brodę.
Indeks górny Źródło: pixabay.com; Licencja: domena publiczna;Jony krzemu zwiększają
odporność tkanki kostnej, umożliwiają łatwiejsze formowanie się macierzy białkowej, w której jest związany wapń.
Ponadto są pomocne w tworzeniu się głównego składnika kości, czyli jony krzemu odgrywają ważną funkcję
w utrzymaniu ich w zdrowej formie. Tym samym związki krzemu pomagają w leczeniu wielu schorzeń kości, np. przy osteoporozie., 4. Zdjęcie przedstawia kobietę w okularach przeciwsłonecznych, o długich włosach, które unosi w rękach.
Indeks górny Źródło: pixabay.com; Licencja: domena publiczna;Jony krzemu pełnią funkcje
strukturalne, czyli są składnikiem budulcowym skóry, włosów i paznokci. Związki krzemu zapewniają wytrzymałość, stabilność naskórka, włókien kolagenowych oraz elastynowych w skórze, a także wspomagają ich prawidłową elastyczność.
Przeprowadzono badania, które wykazały, że spożywanie doustnie uwodnionej krzemionki przez okres kilku miesięcy prowadziło do obniżenia podrażnienia i stanów zapalnych skóry, polepszając jej ogólny wygląd i chroniąc ją przed jej wiotczeniem. Ponadto ograniczyło to wypadanie włosów, przyspieszyło ich wzrost i wzmocniło paznokcie., 5. Ilustracja przedstawia przekrój nerki.
Indeks górny Źródło: wikipedia.org; Autor: Holly Fischer; Licencja: CC BY-SA 3.0;Krzem wchodzi w skład nerek. Długotrwałe przyjmowanie jego związków
może prowadzić do tworzenia się kamieni i złogów w układzie moczowym oraz żółciowym., 6. Ilustracja przedstawia kontury ciała człowieka z narysowanymi płucami.
Indeks górny Źródło: pixabay.com; Licencja: domena publiczna;Jony krzemu stanowią
składnik uszczelniający i stabilizujący nabłonek pęcherzyków płucnych, wzmacniają tym samym tkankę płucną, co prowadzi do pobudzenia i regeneracji płuc., 7. Ilustracja przedstawia trzy rodzaje połączeń kości: fragment kręgosłupa z widocznymi dyskami, czaszkę z zaznaczonym szwem oraz staw zawiasowym
Indeks górny Autor: GroMar Sp. z o.o. Licencja: CC BY-SA 3.0;Jony krzemu są niezbędnym
składnikiem wymaganym do budowy kolagenu (białko tkanek łącznych), gdzie pełnią funkcję strukturalną. Są one istotne do zainicjowania syntezy tego białka. Dlatego też jony krzemu są ważnym elementem budulcowym chrząstki stawowej, tkanki kostnej, wiązadeł, ścięgien, naczyń krwionośnych, tkanki płucnej, skóry, włosów, paznokci, tchawicy i innych tkanek organizmu., 8. Ilustracja przedstawia naczynia krwionośne: zawiniętą aortę złożoną z aorty wstępującej, łuku aorty oraz aorty zstępującej. Na dole aorty wstępującej znajdują się: tętnica wieńcowa prawa, tętnica wieńcowa lewa. Od łuku aorty wychodzą następujące naczynia: pień ramienno-głowowy rozgałęziający się na tętnicę podobojczykową prawą, tętnicę szyjną wspólną, pozostałe naczynia wychodzące z łuku aorty: tętnica szyjna wspólna lewa, tętnica podobojczykowa lewa.
Indeks górny Źródło: wikipedia.org; Autor: M.Komorniczak; Licencja: domena publiczna;Jony krzemu
zapobiegają tworzeniu się blaszek miażdżycowych w tętnicach poprzez wzmocnienie i uszczelnienie naczyń krwionośnych. Związki krzemu zmniejszają również przepuszczalność ich ścian, ponadto są używane do formowania się nowych błon komórkowych oraz utrzymują one właściwą strukturę nabłonków.
Jony krzemu zakłócają odkładanie się tłuszczów i wapnia w ścianach naczyń krwionośnych, a badania naukowe wykazały, że stężenie jonów krzemu w zdrowych tętnicach, w porównaniu z tętnicami zaatakowanymi przez miażdżycę, jest znacznie wyższe., 9. Ilustracja przedstawia kobiecą pierś i pachwinę z nałożoną siatką naczyń limfatycznych i węzłów chłonnych, zaznaczonych na czerwono.
Indeks górny Źródło: www.scientificanimations.com; Licencja: CC BY-SA 4.0;Zgodnie z informacjami zawartymi w książce pt. “Krzem pierwiastek życia”, najwięcej jonów krzemu mamy w narządach, takich jak (rozpoczynając od narządu zawierającego go najwięcej):
- węzły chłonne
- płuca
- śledziona
- paznokcie
- kości
- aorta
- skóra
- ścięgna
- krew