Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
bg‑lime

Adaptacje roślinożerców do pokarmu roślinnego

Najbardziej zaawansowane przystosowania do trawienia pokarmu roślinnego wykształciły przeżuwacze, do których zalicza się bydło, owce, jelenie, żyrafy, łosie i żubry.

R17JXU6OHayiW
Ilustracja przedstawia układ pokarmowy krowy. 1. Trawa, będąca pokarmem przeżuwaczy, zostaje połknięta i przeżuta przez krowę., 2. Przeżuty pokarm trafia do żwacza, a następnie do czepca, gdzie symbiotyczne mikroorganizmy trawią celulozą zawartą w materiale roślinnym., 3. Krowa zwraca i ponownie przeżuwa miazgę pokarmową z czepca, aby ułatwić bakteriom dostęp do dalszej obróbki., 4. Miazga pokarmowa trafia do trawieńca, gdzie jest trawiona przez enzymy trawienne. Krowa otrzymuje składniki odżywcze pochodzące z trawy i symbiotycznym mikroorganizmów.
Przewód pokarmowy przeżuwacza na przykładzie krowy.
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
RDpzwFVtV8F06
Ilustracja interaktywna przedstawia uzębienie przeżuwaczy i gryzoni. Numerem 1 oznaczono uzębienie przeżuwaczy. Przeżuwacze mają cztery siekacze i dwa kły w szczęce dolnej. W szczęce górnej nie mają zębów. Siekacze i kły są oddzielone od zębów policzkowych, przedtrzonowców i trzonowców, diastemą. Szerokie zęby przedtrzonowe i trzonowe umożliwiają przeżuwaczom rozcieranie twardej tkanki roślinnej. Numerem 2 oznaczono uzębienie gryzoni. Gryzonie mają szerokie i ostre siekacze, po dwa w szczęce górnej i dolnej, które umożliwiają rozgryzanie gałęzi i orzechów. Zęby te stale rosną, co zapobiega ścieraniu się. Nie mają kłów. Siekacze są oddzielone od zębów policzkowych, czterech przedtrzonowców i ośmiu trzonowców, diastemą.
Uzębienie przeżuwaczy i gryzoni.
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Rud9JFq4q8Zow
Ilustracja interaktywna przedstawiająca przewód pokarmowy koali. Numerem 1 oznaczono żołądek, narząd o fasolowatym kształcie. Numerem 2 oznaczono długie jelito cienkie. Numerem 3 oznaczono jelito ślepe (kątnicę). W długim jelicie ślepym znajdują się symbiotyczne mikroorganizmy, które trawią pokarm roślinny. Numerem 4 oznaczono długą, zawiniętą okrężnicę.
Przewód pokarmowy roślinożercy na przykładzie koali.
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Polecenie 1
RhIKxIQ5ZCNV5
Wymień różnicę pomiędzy cierniami, a kolcami. (Uzupełnij).
Polecenie 2
RwjjiRNbhxJq9
Zastanów się, które z wymienionych mechanizmów obrony biernej mogą najlepiej ochraniać roślinę przed roślinożercami. (Uzupełnij).