Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Polecenie 1

Czy fluor należy do makro-, czy mikroelementów? Jakie pełni funkcje? Zapoznaj się z grafiką interaktywną, a następnie wykonaj ćwiczenia sprawdzające.

Czy fluor należy do makro-, czy mikroelementów? Jakie pełni funkcje? Zapoznaj się z opisem grafiki interaktywnej, a następnie wykonaj ćwiczenia sprawdzające.

R1Sv6mB9bs6gk1
Grafika interaktywna dotycząca właściwości fluoru. Podano dane: liczba atomowa: 9, liczba masowa 18,9984. Scharakteryzowano: funkcje, objawy niedoboru, objawy nadmiaru oraz źródła. Opisano: 1. Fluor jest ważnym mikroelementem. Zalecane normy dietetyczne są podawane w mg na dobę. Bezpieczna maksymalna dawka niepowodująca ryzyka efektów ubocznych to: u najmłodszych – od 1. do 3. roku życia – wynosi ono 0,7 mg na dobę, u dzieci między 4. a 8. rokiem życia - 1,1 mg/dobę, a w wieku 9–13 lat – 2,0 mg/dobę, u nastolatków między 14. a 18. rokiem życia ilość ta zwiększa się do około 3 mg/dobę, u dorosłych wynosi ona: u mężczyzn 3,8 mg/dobę, a u kobiet 3,1 mg/na dobę. 2. Funkcje. Fluor obniża ryzyko tworzenia się próchnicy, wzmacnia kości oraz wspiera leczenie osteoporozy razem z wapniem i witaminą D. Zapobiega on również głuchocie u osób starszych, poprzez uwapnienie kosteczek słuchowych, a także chorobom serca. Załączona ilustracja przedstawia górną część szkieletu człowieka, czaszkę, kręgosłup i żebra. 3. Objawy niedoboru. Niedobór fluoru powoduje próchnicę i mineralizację kości. Załączona ilustracja przedstawia model szczęki i zębów człowieka. Model ma żółty kolor, a niektóre zęby są zniszczone i pokryte ciemnym nalotem. 4. Objawy nadmiaru. Nadmiar fluoru prowadzi do objawów, takich jak: ból żołądka, omdlenia, wymioty, biegunka, czarne stolce, płytki oddech, drżenie mięśni oraz ślinotok. Załączona ilustracja przedstawia mężczyznę łapiącego się rękoma za brzuch. 5. Źródła. Naturalnymi źródłami fluoru są: fluorowana woda pitna, owoce morza, herbata, jabłka, wątroba cielęca, nerki, jaja, dorsz, łosoś oraz sardynki. Załączona ilustracja świeże ryby rozłożone na tackach.
Grafika interaktywna pt. „Znaczenie biologiczne fluoru”
Źródło: GroMar Sp. z o.o., Błaszczyk I., Ratajczak-Kubiak E., Birkner E., Korzystne i szkodliwe działanie fluoru, „Farmacja Polska” 2009, t. 65, nr 9., licencja: CC BY-SA 3.0.
Polecenie 2

Czy wiesz, że w warzywach również znajduje się fluor? W jakich dawkach występuje? Przeanalizuj grafikę interaktywną, a następnie wykonaj ćwiczenia.

Czy wiesz, że w warzywach również znajduje się fluor? W jakich dawkach występuje? Przeanalizuj opis grafiki interaktywnej, a następnie wykonaj ćwiczenia.

R13HB7F1Vlxuz1
Ilustracja interaktywna przedstawia stoisko z warzywami. Znajdują się na nim ziemniaki, pomidory, kapusta, marchewki, czosnek i cebula. W niektórych przypadkach podano zawartość fluoru. Kapusta: 2 mg na kg suchej masy produktu. Pomidory: 1 mg na kg suchej masy produktu. Cebula: 3 mg na kg suchej masy produktu. Marchew: 2 mg na kg suchej masy produktu. Ziemniaki: 2 mg na kg suchej masy produktu.
Grafika interaktywna pt. „Zawartość fluoru w warzywach”
Źródło: J. Gawęcki, Żywienie człowieka. Podstawy nauki o żywieniu, t. 1, Warszawa 2010, J. Gawęcki, Żywienie człowieka. Podstawy nauki o żywieniu, t. 1, Warszawa 2010, domena publiczna.
Rmll8zVMnlcZd
Ćwiczenie 1
W którym z wymienionych warzyw znajduje się najwięcej fluoru wyrażonego w mg na kg suchej masy produktu? Zaznacz poprawną odpowiedź. Możliwe odpowiedzi: 1. marchew, 2. ziemniak, 3. cebula, 4. kapusta
Ćwiczenie 2

Jakie są funkcje fluoru jako mikroelementu?

RpYhn5nXtq3sh1
Odpowiedź: (Uzupełnij).
RxAEeDFHxNMOX
Ćwiczenie 3
Przyporządkuj dzienną dawkę fluoru do odpowiedniej grupy wiekowej. 0,7 mg na dobę Możliwe odpowiedzi: 1. w wieku od 4 do 8 lat, 2. w wieku od 1 do 3 lat, 3. u dorosłych kobiet, 4. w wieku od 9 do 13 lat, 5. w wieku od 14 do 18 lat, 6. u dorosłych mężczyzn 1,1 mg/dobę Możliwe odpowiedzi: 1. w wieku od 4 do 8 lat, 2. w wieku od 1 do 3 lat, 3. u dorosłych kobiet, 4. w wieku od 9 do 13 lat, 5. w wieku od 14 do 18 lat, 6. u dorosłych mężczyzn 2,0 mg/dobę Możliwe odpowiedzi: 1. w wieku od 4 do 8 lat, 2. w wieku od 1 do 3 lat, 3. u dorosłych kobiet, 4. w wieku od 9 do 13 lat, 5. w wieku od 14 do 18 lat, 6. u dorosłych mężczyzn 3 mg/dobę Możliwe odpowiedzi: 1. w wieku od 4 do 8 lat, 2. w wieku od 1 do 3 lat, 3. u dorosłych kobiet, 4. w wieku od 9 do 13 lat, 5. w wieku od 14 do 18 lat, 6. u dorosłych mężczyzn 3,1 mg/na dobę Możliwe odpowiedzi: 1. w wieku od 4 do 8 lat, 2. w wieku od 1 do 3 lat, 3. u dorosłych kobiet, 4. w wieku od 9 do 13 lat, 5. w wieku od 14 do 18 lat, 6. u dorosłych mężczyzn 3,8 mg/dobę Możliwe odpowiedzi: 1. w wieku od 4 do 8 lat, 2. w wieku od 1 do 3 lat, 3. u dorosłych kobiet, 4. w wieku od 9 do 13 lat, 5. w wieku od 14 do 18 lat, 6. u dorosłych mężczyzn