bg‑pink
Rodzaje tkanki łącznej właściwej występujące w organizmie człowieka RcNdiJe35vv09 1 Ilustracja przedstawia sylwetką anatomiczną mężczyzny. Widoczne są mięśnie i organy. Opisano: 1. Tkanka łączna siateczkowa. Sieć włókien siateczkowych zapewnia podstawę dla miękkich narządów. Tworzy zrąb dla szpiku kostnego, węzłów chłonnych, śledziony, grasicy i migdałków. Jest obecna również w wątrobie i macicy. 2. Tkanka łączna włóknista luźna. Występuje między włóknami mięśniowymi i w warstwie brodawkowatej skóry właściwej. Otacza nerwy i wiele narządów o wydłużonej, kanałowej postaci, np. naczynia krwionośne i limfatyczne czy kanaliki najądrzy. Jest składnikiem blaszki podstawnej błon podśluzowych dróg oddechowych i przewodu pokarmowego. Buduje błonę surowiczą (krezkę), która ustala położenie jelit. Razem z podskórną tkanką tłuszczową przyczepia skórę do mięśni. 3. Tkanka łączna włóknista zbita o regularnym utkaniu. Buduje ścięgna i więzadła przytwierdzające mięśnie do kości. Przebiegające równolegle liczne zwarte włókna kolagenowe nadają jej elastyczność i wytrzymałość na rozciąganie. 4. Tkanka łączna włóknista zbita o nieregularnym utkaniu. Jest obecna w torebkach ścięgnistych narządów (jajniki, jądra, nerki, węzły chłonne) oraz w twardówce oka. Buduje skórę właściwą kręgowców. 5. Tkanka tłuszczowa żółta. Zlokalizowana jest pod skórą i wokół narządów wewnętrznych., 6. Tkanka tłuszczowa brunatna. Występuje w okolicy szyi, między łopatkami, w śródpiersiu, a także wzdłuż tętnic szyjnych i w okolicach nerek.
Ilustracja przedstawia sylwetką anatomiczną mężczyzny. Widoczne są mięśnie i organy. Opisano: 1. Tkanka łączna siateczkowa. Sieć włókien siateczkowych zapewnia podstawę dla miękkich narządów. Tworzy zrąb dla szpiku kostnego, węzłów chłonnych, śledziony, grasicy i migdałków. Jest obecna również w wątrobie i macicy. 2. Tkanka łączna włóknista luźna. Występuje między włóknami mięśniowymi i w warstwie brodawkowatej skóry właściwej. Otacza nerwy i wiele narządów o wydłużonej, kanałowej postaci, np. naczynia krwionośne i limfatyczne czy kanaliki najądrzy. Jest składnikiem blaszki podstawnej błon podśluzowych dróg oddechowych i przewodu pokarmowego. Buduje błonę surowiczą (krezkę), która ustala położenie jelit. Razem z podskórną tkanką tłuszczową przyczepia skórę do mięśni. 3. Tkanka łączna włóknista zbita o regularnym utkaniu. Buduje ścięgna i więzadła przytwierdzające mięśnie do kości. Przebiegające równolegle liczne zwarte włókna kolagenowe nadają jej elastyczność i wytrzymałość na rozciąganie. 4. Tkanka łączna włóknista zbita o nieregularnym utkaniu. Jest obecna w torebkach ścięgnistych narządów (jajniki, jądra, nerki, węzły chłonne) oraz w twardówce oka. Buduje skórę właściwą kręgowców. 5. Tkanka tłuszczowa żółta. Zlokalizowana jest pod skórą i wokół narządów wewnętrznych., 6. Tkanka tłuszczowa brunatna. Występuje w okolicy szyi, między łopatkami, w śródpiersiu, a także wzdłuż tętnic szyjnych i w okolicach nerek.
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
1 Polecenie 1
Przeanalizuj grafikę interaktywną, a następnie uzupełnij mapę pojęć, porządkując informacje na temat lokalizacji poszczególnych rodzajów tkanki łącznej w ciele człowieka.
RdIFXOzfRqdu5 1 Wybierz jedno nowe słowo poznane podczas dzisiejszej lekcji i ułóż z nim zdanie.
Wybierz jedno nowe słowo poznane podczas dzisiejszej lekcji i ułóż z nim zdanie.
Przeanalizuj grafikę interaktywną, a następnie stwórz wypunktowaną listę pojęć, porządkując informacje na temat lokalizacji poszczególnych rodzajów tkanki łącznej w ciele człowieka. Wykorzystaj hasła:
1. Tkanka łączna właściwa w organizmie człowieka
1.1 siateczkowa
1.1.a szpik kostny
1.1.b węzły chłonne. T
1.2 włóknista luźna
1.3 włóknista zbita
1 Polecenie 2
R2EScXb434lfx Wyjaśnij, jaki istnieje związek między ilością i konsystencją substancji międzykomórkowej w tkankach łącznych właściwych a pełnionymi przez nie funkcjami. Podaj odpowiednie przykłady. (Uzupełnij).
Wyjaśnij, jaki istnieje związek między ilością i konsystencją substancji międzykomórkowej w tkankach łącznych właściwych a pełnionymi przez nie funkcjami. Podaj odpowiednie przykłady.
1 Polecenie 3
R1Et9B4lXQPkz Zaplanuj doświadczenie, w którym wykażesz, że ścięgna zbudowane z tkanki łącznej zwartej są odporne na rozciąganie. (Uzupełnij).
Zaplanuj doświadczenie, w którym wykażesz, że ścięgna zbudowane z tkanki łącznej zwartej są odporne na rozciąganie.
1 Polecenie 4
R9lYCTOl4Ajct Wyszukaj w źródłach wiedzy naukowej najnowsze informacje na temat występowania i roli tkanki tłuszczowej brunatnej w organizmie dorosłego człowieka. Opisz jej lokalizację i częstość występowania w zależności od różnych czynników. Zwróć uwagę na związek obecności tej tkanki w organizmie z otyłością i cukrzycą. (Uzupełnij).
Wyszukaj w źródłach wiedzy naukowej najnowsze informacje na temat występowania i roli tkanki tłuszczowej brunatnej w organizmie dorosłego człowieka. Opisz jej lokalizację i częstość występowania w zależności od różnych czynników. Zwróć uwagę na związek obecności tej tkanki w organizmie z otyłością i cukrzycą.