Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Zapamiętaj!

Mimikra polega na upodobnieniu się do innych zwierząt, które ze względu na swą jadowitość, trujący lub odrażający smak nie są atakowane przez drapieżniki.

Mimikra batesowska (Batesa, batezjańska) dotyczy sytuacji, w której bezbronny gatunek upodabnia się do gatunku mogącego się bronić dzięki obecności struktur obronnych: kolców, żądła, gruczołów jadowych.

Mimikra müllerowska dotyczy sytuacji, w której dwa gatunki mogące się bronić upodabniają się do siebie.

RFVPh5wk7aYYo1
Ilustracja interaktywna składająca się z dwóch zdjęć podobnych do siebie zwierząt. Są to węże o skórze w kolorze w czerwonym z czarnymi i żółtymi paskami. Opis elementów: 1. Wąż niejadowity – lancetogłów mleczny (Lampropeltis triangulum) – jest gatunkiem bezbronnym. 2. Wąż jadowity – koralówka arlekin (Micrurus fulvius) – jest gatunkiem mogącym się bronić.
Mimikra batesowska – przykłady.
Źródło: Jonathan Mays; Judy Gallagher, Wikimedia Commons, licencja: CC BY-NC-ND 2.5.
Rr7w6Fjr9th8z1
Ilustracja interaktywna składająca się z dwóch zdjęć podobnych do siebie motyli. Obydwa motyle mają pomarańczowe skrzydła z czarnymi paskami, czarną obwódką i białymi kropkami. Motyl po lewej siedzi na różowym kwiecie, a motyl po prawej na zielonych liściach. Opis elementów: 1. Motyl monarcha (Danaus plexippus) jest gatunkiem toksycznym dla drapieżników. 2. Motyl wicekról (Limenitis archippus) jest gatunkiem niesmacznym dla drapieżników.
Mimikra müllerowska – przykłady.
Źródło: Jonathan Mays; Judy Gallagher, Wikimedia Commons, licencja: CC BY-NC-ND 2.5.
Polecenie 1
RfuTLS7pHoCa3
Rozstrzygnij, który organizm: „oryginał” czy naśladowca osiąga korzyści w mimikrze batesowskiej. Odpowiedź uzasadnij, odnosząc się do cech widocznych na grafice. (Uzupełnij).
Polecenie 2
R1E0aBit3yZEd1
Wyjaśnij, w jaki sposób naśladownictwo w mimikrze müllerowskiej jest korzystne dla obu organizmów. (Uzupełnij).