Zapamiętaj!

Mimikra polega na upodobnieniu się do innych zwierząt, które ze względu na swą jadowitość, trujący lub odrażający smak nie są atakowane przez drapieżniki.

Mimikra batesowska (Batesa, batezjańska) dotyczy sytuacji, w której bezbronny gatunek upodabnia się do gatunku mogącego się bronić dzięki obecności struktur obronnych: kolców, żądła, gruczołów jadowych.

Mimikra müllerowska dotyczy sytuacji, w której dwa gatunki mogące się bronić upodabniają się do siebie.

RFVPh5wk7aYYo1
Ilustracja interaktywna składająca się z dwóch zdjęć podobnych do siebie zwierząt. Są to węże o skórze w kolorze w czerwonym z czarnymi i żółtymi paskami. Opis elementów: 1. Wąż niejadowity – lancetogłów mleczny (Lampropeltis triangulum) – jest gatunkiem bezbronnym. 2. Wąż jadowity – koralówka arlekin (Micrurus fulvius) – jest gatunkiem mogącym się bronić.
Mimikra batesowska – przykłady.
Źródło: Jonathan Mays; Judy Gallagher, Wikimedia Commons, licencja: CC BY-NC-ND 2.5.
Rr7w6Fjr9th8z1
Ilustracja interaktywna składająca się z dwóch zdjęć podobnych do siebie motyli. Obydwa motyle mają pomarańczowe skrzydła z czarnymi paskami, czarną obwódką i białymi kropkami. Motyl po lewej siedzi na różowym kwiecie, a motyl po prawej na zielonych liściach. Opis elementów: 1. Motyl monarcha (Danaus plexippus) jest gatunkiem toksycznym dla drapieżników. 2. Motyl wicekról (Limenitis archippus) jest gatunkiem niesmacznym dla drapieżników.
Mimikra müllerowska – przykłady.
Źródło: Jonathan Mays; Judy Gallagher, Wikimedia Commons, licencja: CC BY-NC-ND 2.5.
Polecenie 1
RfuTLS7pHoCa3
Rozstrzygnij, który organizm: „oryginał” czy naśladowca osiąga korzyści w mimikrze batesowskiej. Odpowiedź uzasadnij, odnosząc się do cech widocznych na grafice. (Uzupełnij).
Polecenie 2
R1E0aBit3yZEd1
Wyjaśnij, w jaki sposób naśladownictwo w mimikrze müllerowskiej jest korzystne dla obu organizmów. (Uzupełnij).