Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R8L0qbm0qfKoA
Ilustracja interaktywna przedstawia aminoacylację tRNA – etap pierwszy. W środku schematu jest zapis: Etap pierwszy. aminokwas dodać ATP strzałka w prawo aminoacylo-AMP dodać PPi. Na schemacie jest fioletowa struktura przypominająca kształtem fasolę. Na pierwszym rysunku w jej pobliżu znajduje się zielona kulka. Zachodzi przyłączenie aminokwasu do syntetazy aminoacylo-tRNA. Poniżej kulki jest sześciokąt z literą A połączony z pięciokątem oraz trzy kwadraty z literami P połączone z żółtym pięciokątem, ten łączy się z pięciokątem znajdującym się obok sześciokąta z literą A. Tu następuje przyłączenie ATP do syntetazy aminoacylo-tRNA. Na schemacie poza strukturą w kształcie fasoli są kwadraty z literami P. Pozostałe elementy wnikają do "fasoli". Pomiędzy zieloną kulką a jednym z kwadratów znajdującym się najbliżej "fasoli" powstaje wiązanie. Opis. Powstanie wiązania estrowego pomiędzy aminokwasem a resztą fosforanową ATP. Następnie dwa kwadraty z literami P odłączają się od łańcucha. Opis. Zerwanie wiązań wysokoenergetycznych pomiędzy resztami fosforanowymi. Na ilustracji jest sześciokąt z literą A i przylegający do niego pięciokąt. W dół łączy się on z pięciokątem połączonym z szeregiem trzech kwadratów z literami P. Pomiędzy wiązaniami łączącymi kwadraty są symbole piorunów. Opis. Zachodzi równolegle w czasie z powstaniem wiązania pomiędzy aminokwasem a resztą fosforanową. W procesie tym uwalniana jest energia potrzebna do przeprowadzenia reakcji aminoacylacji. Na ostatniej ilustracji jest ostateczna forma - powstanie aminoacylo-AMP. Na ilustracji brakuje dwóch oderwanych wcześniej kwadratów z literami P.
Aminoacylacja tRNA – etap I.
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
RxYu8KAv8o6kd
Ilustracja interaktywna przedstawia aminoacylację tRNA – etap drugi. Na ilustracji w części środkowej jest zapis: Etap drugi. Amonoacylo-AMP dodać tRNA strzałka w prawo aminokwas-tRNA dodać AMP dodać PPi. Dookoła zapisu jest pięć obrazków. Na pierwszym z nich jest struktura przypominająca kształtem fasolę. Połączona jest z nią zielona kulka, a także niebieski sześciokąt z literą A połączony z niebieskim pięciokątem. Ten z kolei łączy się w dół z żółtym pięciokątem. Żółty pięciokąt łączy się z czerwonym kwadratem z literą P. Wychodzi on poza strukturę w kształcie fasoli. Pomiędzy kwadratem i zieloną kulką jest wiązanie. Opis. Przyłączenie tRNA do syntetazy aminoacylo-tRNA. W stronę struktury o kształcie fasoli jest strzałka biegnąca od połączonych ze sobą niebieskich kulek, które w dolnej części mają trzy pionowe zielone kreski. Struktura ta wpasowuje się w puste miejsce na dole fioletowej struktury. Opis. Hydroliza wiązania estrowego pomiędzy aminokwasem a resztą fosforanową AMP. Następnie dochodzi do odłączenia się AMP od enzymu (syntetazy aminoacylo-tRNA). Z cząsteczki AMP, po ponownym przyłączeniu dwóch reszt fosforanowych, odtworzona zostaje cząsteczka ATP. Na ilustracji sześciokąt oraz pięciokąty i kwadrat z literą P odłączają się od fioletowej struktury. W kolejnym etapie dochodzi do wytworzenia wiązania estrowego pomiędzy aminokwasem a tRNA prowadzące do powstania aminoacylo-tRNA. W ostatnim etapie następuje odłączenie gotowego aminoacylo-tRNA od enzymu (syntetazy aminoacylo-tRNA). Na schemacie odłącza się od fioletowej struktury zielona kulka oraz połączone z nią niebieskie kulki.
Aminoacylacja tRNA – etap II.
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
1
Polecenie 1
R11x6F4wRnXqI
Określ, czy reakcje aminoacylacji tRNA są egzogenne czy endogenne. Wyjaśnij dlaczego. (Uzupełnij).
1
Polecenie 2
RKsCNt4jQVtBn
Zastanów się, co się dzieje z gotowym aminoacylo-tRNA, i wyjaśnij, w jakim celu jest on wytwarzany. (Uzupełnij).