bg‑gray2

Szkielet żółwia

Żółwie to jedyne kręgowce, u których występuje szkielet zewnętrzny – pancerz. Grzbietowa część pancerza to karapaks, który powstał z przekształcenia żeber i wyrostków ościstych kręgów w kostne płyty. Natomiast brzuszna część pancerza to plastron, pochodzący z przekształconych obojczyków i żeber brzusznych. Pancerz ma budowę dwuwarstwową. Wewnętrzna warstwa zbudowana jest z płytek kostnych, a zewnętrzną tworzą rogowe tarczki. Szkielet zewnętrzny stanowi skuteczną ochronę przed drapieżnikami i uszkodzeniami narządów wewnętrznych. Nogi żółwi są wysunięte na boki. Żółwie lądowe mają kończyny masywne i słupowate, natomiast u gatunków morskich występują kończyny zmodyfikowane, które umożliwiają pływanie.

RtGczpuL4Vuk91
Grafika przedstawia szkielet żółwia wraz z opisem jego poszczególnych elementów. W oczodole osadzone są oczy żółwi. Większość żółwi posiada duże oczy. Zwierzęta te mają dobry wzrok i potrafią rozróżniać barwy. Mózg żółwi jest chroniony przez kości czaszki. Czaszka nie ma dołów skroniowych, dlatego żółwie zalicza się do anapsydów. Na kręgach szyjnych opiera się szyja żółwi, która jest długa i elastyczna, dzięki czemu gady te mogą chować głowę do skorupy w momencie zagrożenia. Żółwie bokoszyjne układają szyję w poziomie. Łopatka żółwia jest podłużna. Kość ramieniowa jest masywna. Kości promieniowa i łokciowa są podobnej wielkości. Podłużne i niezbyt masywne. Karapaks to twarda powierzchnia górnej części ciała żółwi, pełniąca funkcję ochronną (chroni tkanki miękkie) oraz obronną. Kręgi klatki piersiowej są połączone z pancerzem żółwia. Kość biodrowa jest masywna, połączona jest z kręgami ogonowymi. Na spodniej części ogona ma ujście kloaka, będąca zakończeniem układów: wydalniczego, pokarmowego i rozrodczego. Samce mają ogony grubsze i dłuższe niż samice, co pozwala na rozpoznanie płci u większości gatunków. Kość strzałkowa i kość piszczelowa są tej samej długości i wielkości – nie są masywne. Plastron to prawie płaska część brzuszna pancerza żółwi, pokryta na zewnątrz rogowymi tarczami.
Szkielet żółwia.
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
1
Polecenie 1
RHWS2oanxbKgA
Odpowiedz w jakim środowisku żyje żółw , którego szkielet przedstawia grafika interaktywna. Odpowiedź uzasadnij. (Uzupełnij).
Polecenie 2
R1VDCgiEwyEMO
Szkielet żółwia karetta (Caretta caretta).
Źródło: Kozuch, Wikimedia Commons, licencja: CC BY-SA 3.0.
R11qxv0Qir72o
Wymyśl pytanie na kartkówkę związane z tematem materiału.
R1F6TGci03KWc
Na podstawie opisu grafiki interaktywnej i opisu zamieszczonej wyżej fotografii sformułuj wniosek dotyczący budowy i roli szkieletu oraz pancerza żółwia. (Uzupełnij).