Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Polecenie 1
Zapoznaj się z treścią mapy interaktywnej. Zostały na niej zaznaczone miejsca, z którymi związany jest życiorys Róży Żabczyńskiej i pierwowzoru jej postaci – Adeliny Szczepańskiej. Do każdego z miejsc dopisz odpowiednie wydarzenie z życia Róży.
Zapoznaj się z treścią mapy interaktywnej. Zostały na niej zaznaczone miejsca, z którymi związany jest życiorys Róży Żabczyńskiej i pierwowzoru jej postaci – Adeliny Szczepańskiej. Do każdego z miejsc dopisz odpowiednie wydarzenie z życia Róży.
RIGAXvHIZXgf3
Taganrog (Uzupełnij). Warszawa (Uzupełnij). Petersburg (Uzupełnij). Saratow (Uzupełnij). Berlin (Uzupełnij). Rzym (Uzupełnij). Królewiec (Uzupełnij).
Polecenie 2

Spośród zaznaczonych na mapie miejsc wybierz dwa, które były dla Róży najważniejsze - jedno z pozytywnych, drugie z negatywnych powodów. Uzasadnij swoje wskazanie, odwołując się do fabuły Cudzoziemki.

R1DVHFwHOLj0k
(Uzupełnij).
R1aNrc6teLCwy1
Ilustracja interaktywna ukazuje zmiany terytorialne w Europie w latach po pierwszej wojnie światowej. Ukazane zostały granice państw zaborczych w 1914 roku ukazujące podział Polski miedzy trzema zaborcami: Niemcami, Austro-Węgrami i Rosją oraz sytuację polityczna po 1923 roku, gdy Polska stanowiła suwerenne państwo, sąsiadujące z Niemcami, Litwą, ZSRR, Ruminią, Czechosłowacją. Opis: 1. TAGANROG. Adelina Dziubińska wychowała się w Taganrogu – mieście portowym położonym u brzegów Morza Azowskiego w Rosji1. Zdjęcie przedstawia wybrzeże i port w Taganrog. Widać zabudowania mieszkalne i portowe i mocno zalesione tereny przybrzeżne. Domena publiczna. 2. SARATOW. Po ślubie z Józefem Szczepańskim Adelina zamieszkała w Saratowie. Zdjęcie przedstawia panoramę Saratowa współcześnie. Widać liczne bloki I wieżowce, a na drugim planie morze. Dmitry Makeev, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons. 3. WARSZAWA. Za namową siostry ojca rodzice wysłali Adelinę do odległej o 1700 km Warszawy na naukę w Instytucie Muzycznym, założonym przez wybitnego skrzypka Apolinarego Kątskiego, ucznia Niccolò Paganiniego. Siedzibą instytutu był zamek Ostrogskich przy ulicy Tamka. Zdjęcie przedstawia niewielki, piętrowy zamek z ozdobnym frontonem. CC0. 4. PETERSBURG. Z Warszawy Adelina wyjechała na stypendium do Petersburga. Zdjęcie przedstawia duży, eklektyczny budynek, w którym mieściło się Konserwatorium Carskie – obecnie pod nazwą Sankt-Petersburskie Państwowe Konserwatorium im. Mikołaja Rimskiego-Korsakowa. Domena publiczna. 5. KRÓLEWIEC. W dwudziestoleciu międzywojennym Królewiec (niem. Königsberg) znajdował się w granicach Rzeszy Niemieckiej. Od zakończenia drugiej wojny światowej leży w granicach Rosji i nosi nazwę Kaliningrad. Zdjęcie przedstawia panoramę Królewca z lotu ptaka. Widoczna jest typowa dla miasta architektura z niską zabudową. Domena publiczna. 6. BERLIN. Operę Miejską w Berlinie przy ulicy Unter den Linden otwarto w 1742 roku. Zdjęcie przedstawia duży neoklasyczny budynek Opery Miejskiej w Berlinie. Free Art License. 7. RZYM. Pozostałości rzymskich Term Dioklecjana wzniesionych w IV wieku. Zdjęcie przedstawia pozostałości rzymskich Term pochodzących z IV wieku przed naszą erą. Budynek zbudowany jest na planie okręgu, a prowadzi do niego wysoka brama. G.dallorto, Attribution Wikimedia Commons.
1922-1936 Polska w Europie
Źródło: dostępny w internecie: https://tyflomapy.pl/4__1922-1936_Polska_w_Europie.html, tylko do użytku edukacyjnego.