Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Polecenie 1
Zapoznaj się z opisami ilustracji interaktywnych. Wynotuj elementy oraz wydarzenia, które mogły mieć bezpośredni bądź pośredni wpływ na to, jak potoczyły się losy Jürgena Stroopa.
Zapoznaj się z opisami ilustracji interaktywnych. Wynotuj elementy oraz wydarzenia, które mogły mieć bezpośredni bądź pośredni wpływ na to, jak potoczyły się losy Jürgena Stroopa.
R1JiKBm8ibqo6
(Uzupełnij).

Dzieciństwo i wychowanie

szowinistyczny
1
Kazimierz Moczarski Rozmowy z katem

Józef Stroop miał dzieciństwo pogodne, w stylu bauersko‑mieszczańskimBauerbauersko‑mieszczańskim. Ojciec był srogi, żołnierski, szowinistycznyszowinistycznyszowinistyczny i pachnący fajką. Lubił chodzić na piwo z towarzyszami [...]. Matka rządziła domem twardą ręką. Uznawała chłopskie tradycje męża policjanta, ale żyła już tylko miastem. [...] Jej światopogląd utrwalały od lat: konfesjonał i poduszka na parapecie okna.„poduszka na parapecie okna”poduszka na parapecie okna.

Dziecinstwo1 Źródło: Kazimierz Moczarski, Rozmowy z katem, Warszawa 2001, s. 37–38.
1
Kazimierz Moczarski Rozmowy z katem

Uwielbiał siłę fizyczną, zapach uprzęży i siodła. Nęcił go mundur i rynsztunek wojskowy, ordery, odznaki, naszywki i dryl zewnętrzny.

Dziecinstwo2 Źródło: Kazimierz Moczarski, Rozmowy z katem, Warszawa 2001, s. 45.
R1CW1aDBkuGCk1
Fotografia interaktywna przedstawia wąską brukowaną uliczkę. Wzdłuż niej stoi szereg dwukondygnacyjnych budynków z szachulcową elewacją. Pod oknami umieszczono skrzynki z kwiatami. Ściany porasta winorośl. Przed drzwiami stoi niewielki stolik i krzesła. Opis punktów znajdujących się na zdjęciu: 1. Jürgen Stroop przyszedł na świat w 1895 roku w Detmoldzie, stolicy niewielkiego księstwa Lippe. Pochodził ze średnio zamożnej katolickiej rodziny mieszczańskiej. Jego matka Katarzyna zajmowała się domem oraz wychowaniem dwóch synów, ojciec był dowódcą policji księstwa Lippe-Detmold., 2. W wychowywanym raczej skromnie Stroopie szybko zaczęło rodzić się pragnienie posiadania dóbr materialnych. Obserwował wykwintne panie i panów przechadzających się po parku książęcym. Zachwycały go powozy zaprzężone w białe konie., 3. Choć nie był zdolnym uczniem, braki nadrabiał pilnością i systematycznością. Lubił rysować i kreślić, ubóstwiał zajęcia wychowania fizycznego oraz rywalizację.
Detmold, Niemcy
Źródło: Nikater, Wikimedia Commons, licencja: CC BY-SA 4.0.
„poduszka na parapecie okna”
Bauer

Kariera polityczna

1
Kazimierz Moczarski Rozmowy z katem

Przydał się w NSDAPNSDAPNSDAP taki systematyczny i kaligrafujący człowiek, ślepo zaangażowany, wierny i wierzący w każdą podaną odgórnie prawdę, m.in. w to, że będzie bój, a potem tłuste połcie w spichlerzu. Był jednym z pierwszych SS‑owców w Lippelandzie.

Kariera1 Źródło: Kazimierz Moczarski, Rozmowy z katem, Warszawa 2001, s. 75.
NSDAP
R178E76kQvRtO1
Fotografia interaktywna przedstawia grupę żołnierzy SS stojących w rzędzie na tle kamienicy. Pierwszy po lewej ukazuje prawy profil owalnej twarzy. Postać ma ocienione brwi i oczy. Mężczyzna ma prosty nos. Jego usta są zaciśnięte. Mężczyzna ma duże uszy. Jest ubrany w mundur SS. Na głowie ma czapkę ze sztywnym daszkiem. Opis punktów umieszczonych na zdjęciu: 1. Gdy wybuchła I wojna światowa, Stroop nie wahając się, wstąpił w szeregi armii. Walczył na różnych frontach. Został odznaczony Krzyżem Żelaznym II klasy za odniesione rany oraz Krzyżem Zasługi Księstwa Lippe., 2. Po powrocie do rodzinnego miasta udzielał się w organizacjach kombatanckich, pracował w urzędzie zajmującym się rejestrem publicznych gruntów. Mimo sprzeciwu matki katoliczki, ożenił się z protestantką, córką zamożnego pastora. Uważał to małżeństwo za swoistą przepustkę do „wielkiego świata”. Młodzi urządzili się w miasteczku, urodziła się im córka. Żyli godnie, choć Stroop wciąż marzył o karierze i zaszczytach. Brakowało mu splendoru, chciał być chwalony i nagradzany., 3. Myślał długo, działał zachowawczo, więc z hitlerowcami związał się dopiero w 1932 roku, kiedy ich sukces był już właściwie przesądzony. Jak się okazało, miał wiele szczęścia., 4. Ochoczo uczestniczył w szkoleniach. Posłuszny, obowiązkowy, sprawny fizycznie był całkowicie podporządkowany polityce partii., 5. Szybko stał się częścią elity SS. Wiedział, z kim wchodzić w korzystne układy, kiedy utrzymywać dystans. Przeprowadził się wraz z rodziną do Hamburga. Po zajęciu przez Hitlera czechosłowackiego Kraju Sudetów został dowódcą SS w Karlowych Warach. Jego protektorem był Heinrich Himmler – to jemu Stroop zawdzięczał większość swoich późniejszych awansów., 6. Po wybuchu II wojny światowej jako wyższy urzędnik SS nadzorował akcję masowego mordowania ludności żydowskiej na terenach Ukrainy oraz Kaukazu. Był zawsze zdecydowany, łasy na pochwały zwierzchników. W tysiącach mordowanych niewinnych ludzi widział tylko wrogów rasy germańskiej – rasy panów.
Jürgen Stroop w mundurze SS (pierwszy od lewej, w pierwszym rzędzie)
Źródło: domena publiczna.

Zagłada getta warszawskiego

1
Kazimierz Moczarski Rozmowy z katem

Kto chciał być wtedy prawdziwym człowiekiem, to znaczy silnym, musiał działać jak ja. Błogosławione to, co czyni człowieka twardym.

getto1 Źródło: Kazimierz Moczarski, Rozmowy z katem, Warszawa 2001, s. 205.
1
Kazimierz Moczarski Rozmowy z katem

Wykurzenie ogniem Żydów zmusi ich do opuszczenia kryjówek i nor. Po co moi podwładni mają się bezpośrednio bić z tą hołotą? Niech płomień i dym zwalcza wroga, niech go męczy i wypiera ze stanowisk obronnych, koczowniczych.

getto2 Źródło: Kazimierz Moczarski, Rozmowy z katem, Warszawa 2001, s. 211.
R1A5gyTmeXmlv1
Fotografia interaktywna przedstawia grupę ludzi idących pod eskortą żołnierzy. Jest to rodzina składająca się z dojrzałego mężczyzny, dwóch kobiet w sile wieku i małej dziewczynki. Kobiety niosą niewielkie torby. W tle płonące budynki. Opis punktów umieszczonych na zdjęciu: 1. Powstanie w getcie warszawskim wybuchło 19 kwietnia 1943 roku. Było odpowiedzią na decyzję Niemców o likwidacji getta w ramach planu zagłady europejskich Żydów. Niemcy nie spodziewali się, że ludność żydowska będzie stawiała tak zacięty opór, biorąc pod uwagę jej nikłe uzbrojenie i wycieńczenie związane z panującym w getcie głodem., 2. Żydzi biorący udział w powstaniu zdecydowali, że nie pójdą na śmierć bez walki. Wiedzieli, że nie mają żadnych szans na zwycięstwo, chcieli jednak zamanifestować swoje prawo do wyboru rodzaju śmierci., 3. Nienawykli do walki w przestrzeni miejskiej Niemcy nie mogli poradzić sobie z doskonale znającymi topografię getta żydowskimi bojownikami. Do Warszawy wezwano zaprawionego w bojach na Ukrainie oraz Kaukazie Jürgena Stroopa, którego zadaniem było całkowite stłumienie powstania w getcie oraz „oczyszczenie” dzielnicy. Warszawscy Żydzi mieli przestać istnieć. Stroop doskonale zdawał sobie sprawę, że likwidacja getta może stać się prawdziwym przełomem w jego karierze. Szybko zabrał się więc do realizacji tego zadania., 4. Kwartał po kwartale getto było przeszukiwane przez niemieckich żołnierzy dowodzonych przez Stroopa. Ludność cywilną kierowano do miejsc wywózki bądź od razu mordowano. Domy plądrowano i palono, systematycznie wzniecane były pożary., 5. Stroop uwielbiał spektakularne symboliczne gesty. Zdecydował, że w przypadku zagłady warszawskiego getta będzie to kończące całą akcję wysadzenie Wielkiej Synagogi na ul. Tłomackie., 6. Nieznana jest dokładna liczba ofiar powstania w getcie warszawskim – raporty Stroopa specjalnie zawyżały te dane. Wiadomo, że w kwietniu 1943 roku w getcie znajdowało się około 50 000 Żydów, którzy zostali wywiezieni do obozu koncentracyjnego w Treblince bądź zamordowani przez Niemców w Warszawie. Teren getta został zrównany z ziemią.
Ludność żydowska w czasie powstania w getcie warszawskim; fotografia została opatrzona podpisem Stroopa: Siłą wydobyci z bunkrów.
Źródło: domena publiczna.
Polecenie 2

Scharakteryzuj najważniejsze cechy osobowości Jürgena Stroopa.

R1JiKBm8ibqo6
(Uzupełnij).