Ilustracja interaktywna
Polecenie 1
Zapoznaj się z treścią filmu i na jego podstawie wyjaśnij, na czym polega mityzacja bohatera lirycznego wiersza Juliusza Słowackiego Sowiński w okopach Woli.
Polecenie 2
Podaj co najmniej trzy hipotezy na temat śmierci generała Józefa Longina Sowińskiego. Zwróć szczególną uwagę na wersję śmierci generała utrwaloną w wierszu Juliusza Słowackiego.
Polecenie 3
Zapoznaj się z opisami obrazów z galerii interaktywnej i wyjaśnij, w jaki sposób Wojciech Kossak przedstawił na obrazie śmierć generała Sowińskiego. Zwróć uwagę na następujące zabiegi kompozycyjne: znaczenie horyzontalnego układu dzieła, sposób oddania utrwalonej na obrazie sceny (realizm, detaliczność, dynamika), ekspresję gestów oraz mimikę twarzy postaci, tonację kolorystyczną dzieła.
Polecenie 4
Wskaż podobieństwa i różnice między sposobami ukazania śmierci generała Sowińskiego w wierszu Konstantego Gaszyńskiego Śmierć jenerała Sowińskiego oraz Juliusza Słowackiego Sowiński w okopach Woli. Który wiersz jest twoim zdaniem bliższy wymowie obrazu Wojciecha Kossaka?
Polecenie 5
Odpowiedz na pytanie, czy zgadzasz się z opinią, że obraz Wojciecha Kossaka jest apoteozą śmierci gen. Sowińskiego. Uzasadnij swoje stanowisko, formułując co najmniej trzy argumenty.