Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Polecenie 1
Zapoznaj się z opisem galerii zdjęć przedstawiających podróże Guliwera i zastanów się, czego bohater się mógł nauczyć od innych cywilizacji. Swoje wnioski zapisz w postaci notatki.
Zapoznaj się z opisem galerii zdjęć przedstawiających podróże Guliwera i zastanów się, czego bohater się mógł nauczyć od innych cywilizacji. Swoje wnioski zapisz w postaci notatki.
RnM5H04LZlGd6
(Uzupełnij).

Podróże do odległych krain

R1WLoOxpgVZ1V
Ilustracja interaktywna przedstawia starą mapę z opisami w języku angielskim. Na mapie zaznaczona jest wyspa Sumatra i nieopodal niej, płynący morzem żaglowiec. Opis punktów znajdujących się na ilustracji: 1. Wstęp Guliwer podczas swej podróży zwiedził wiele fantastycznych krain, w których poznał obce społeczności. Komunikacja z odmiennymi istotami nie zawsze była łatwa. Bohater często się zmagał z niechęcią i wrogością, ponieważ był inny niż społeczności zamieszkujące odwiedzone przez niego miejsca. Jego doświadczenia okazały się jednak bardzo cenne pod względem poznawczym. Zwiedzając świat, bohater poznaje nie tylko obce cywilizacje, ale również samego siebie. Może także spojrzeć z dystansu na ludzi, co prowadzi go do ciekawych wniosków., 2. Guliwer w kraju Liliputów. Obraz przedstawia mężczyznę olbrzyma leżącego na brzegu skalistego wybrzeża. Mężczyzna jest przywiązany do ziemi licznymi linami. Po jego ciele i w pobliżu niego chodzą setki maleńkich ludzi. Litografia Ferdynanda-Philippe d'Orléans (1810–1842).
domena publiczna


Opis biblioteki Biblioteki Kongresu: „Francuska kreskówka polityczna wykorzystuje scenę z Podróży Guliwera Jonathana Swifta, aby porównać sytuację wokół rewolucji lipcowej 1830 we Francji do czasu, gdy francuski rząd rewolucyjny ogłosił 11 lipca 1792 r. reakcje na zagrożenie wojenne. Grafika pokazuje Lilliputów mocujących Guliwera do ziemi. Nad sceną unosi się balon na gorące powietrze. Wrogość Liliputów podyktowana jest strachem przed istotą znacznie od nich większą., 3. image#} Tadeusz Pruszkowski, Guliwer i olbrzym, 1920

. Obraz przedstawia mężczyznę olbrzyma. Trzyma on w prawej dłoni małego człowieczka. W lewej dłoni trzyma ogromny sierp. Kraj olbrzymów nazwany został krainą Brobdingnag. Olbrzym, który odnalazł Guliwera, traktował go jak zabawkę i odpłatnie pokazywał innym członkom społeczności. W końcu sprzedał go królowej., 4. {image#} Jonathan Swift, Podróże Guliwera (wydanie 1839)
Latająca wyspa Laputa
domena publiczna


. Rycina przedstawia lecącą w powietrzu wyspę, którą obserwuje z lądu mężczyzna. Wyspa Laputa to kraina muzyków i matematyków, którzy oddają się sztuce i nauce, ale nie potrafią praktycznie wykorzystać swojej wiedzy. Opis silnika, który napędza wyspę, uważany jest za pierwszy w historii opis urządzenia posiadającego funkcje podobne do komputera., 5. {image#} Mapa Laputy i Balnibarbi do wydania Podróży Guliwera Jonathana Swifta z 1726 r.

. Rycina przedstawia starą mapę wyspy z zaznaczonymi na niej pagórkami i rzekami. Guliwer opisuje Balnibarbi jako „ziemię nieszczęśliwie uprawianą, z domami źle zaprojektowanymi i zrujnowanymi, a twarze jej mieszkańców wyrażają nędzę i niedostatek”. Do takiego stanu doprowadziły tę krainę bezsensowne eksperymenty, które zaczęli prowadzić jej mieszkańcy pod wpływem podróży do Laputy. Badania dotyczyły m.in. wiecznych materiałów, przyspieszenia zbudowania pałacu do jednego tygodnia, zwiększenia wydajności człowieka czy urodzajności ziemi, by mogła rodzić owoce o każdej porze roku. Nie przyniosły one żadnych rezultatów, a tylko zniszczyły krainę. Opis ten uważany jest za satyrę na Towarzystwo Królewskie w Londynie, które prawdopodobnie prowadziło tego typu eksperymenty w XVIII wieku., 6. Na wschód od Japonii Guliwer zwiedził między innymi Glubbdubdrib Luggnagg. Glubbdubdrib to wyspa magów i czarowników. Dzięki zdolnościom nekromantów1 bohater spotkał tu wiele postaci historycznych, w tym Brutusa i Sokratesa. Luggnagg zamieszkiwana jest przez struldburgów, którzy są nieśmiertelni, ale cierpią na dolegliwości starcze.
1 nekromancja – wróżenie polegające na wywoływaniu duchów zmarłych w celu pytania ich o przyszłość, 7. Krainą Houyhnhnmów zamieszkiwana jest przez mądre konie, które zarządzają ludźmi zwanymi Yahoosami. Opis ten jest satyrą na zdegenerowaną kulturę europejską. W rozmowach Guliwera i Houyhnhnmów często pojawiają się aluzje do cywilizacji ludzkiej. Nawet gdy bohater wrócił do Anglii, wciąż jeszcze odczuwał wstręt do ludzi.
Mapa podróży Guliwera
Ilustracja z francuskiego tłumaczenia utworu Voyages du capitaine Lemuel Gulliver, en divers pays eloignez, 1727.
Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.
Polecenie 2

Zastanów się, czemu służy umieszczenie mapy w Podróżach Guliwera. W swojej odpowiedzi odwołaj się do wiadomości z lekcji.

RnM5H04LZlGd6
(Uzupełnij).