Ilustracja interaktywna
Indeks górny *Rosja. Organizacja Traktatu o Bezpieczeństwie Kolektywnym (w polskim piśmiennictwie stosuje się nazwę Organizacja Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym) sojusz wojskowy i organizacja zbiorowego bezpieczeństwa stowarzyszający niektóre kraje Wspólnoty Niepodległych Państw; u jego podstaw leży tzw. traktat taszkiencki o bezpieczeństwie kolektywnym z 1992 r., natomiast sojusz zaczepno‑obronny zaczął działać jesienią 2003 roku. Indeks górny koniec*Rosja. Organizacja Traktatu o Bezpieczeństwie Kolektywnym (w polskim piśmiennictwie stosuje się nazwę Organizacja Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym) sojusz wojskowy i organizacja zbiorowego bezpieczeństwa stowarzyszający niektóre kraje Wspólnoty Niepodległych Państw; u jego podstaw leży tzw. traktat taszkiencki o bezpieczeństwie kolektywnym z 1992 r., natomiast sojusz zaczepno‑obronny zaczął działać jesienią 2003 roku.
Wymień państwa dawnego Układu Warszawskiego, które przystąpiły do NATO.
Przeanalizuj fragment artykułu prasowego, a następnie na podstawie danych z mapy interaktywnej rozstrzygnij, czy polityka Sojuszu w kwestii rozszerzenia okazała się zgodna z poglądem wyrażonym w tekście.
Fragment artykułu wstępnego w „Le Monde” z 22 października 1993 r.Wielka Brytania i Francja są zdecydowanie przeciwne rozszerzeniu NATO na całą Europę, uważając, że oznaczałoby to śmierć jedynego podstawowego systemu bezpieczeństwa i przedstawiając jako zwykłą fantazję niepokój Polaków i Czechów.