Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Polecenie 1
Zapoznaj się z poniższym schematem, który nazywa się „maszyną do wątpienia”. Zawiera pytania, dzięki którym można podważyć to, co wydaje się oczywiste. Tak pozbędziesz się wiedzy niepewnej i fałszywej. Podaj własne przykłady podobnych pytań.
Zapoznaj się z poniższym schematem, który nazywa się „maszyną do wątpienia”. Zawiera pytania, dzięki którym można podważyć to, co wydaje się oczywiste. Tak pozbędziesz się wiedzy niepewnej i fałszywej. Podaj własne przykłady podobnych pytań.
RtPnLdeDrJsCz
(Uzupełnij).
RKUkip9QAIw7x1
Ilustracja interaktywna prezentuje schemat, którego głównym hasłem jest: twierdzenie. Od tego hasła odchodzą cztery pola: moje poglądy, źródła informacji, charakter twierdzenia, uzasadnienie. Opis: 1. Moje poglądy – Czy twierdzenie jest zgodne z moimi przekonaniami? Łatwiej nam uznać coś, z czym się zgadzamy. – Czy często spotykam się z danym stwierdzeniem? Im częściej spotykamy się z jakąś wypowiedzią, tym łatwiej uznajemy ją za prawdziwą. – Czy znane są mi twierdzenia przeciwne? Ludzie łatwo odrzucają to, co jest sprzeczne z ich wyobrażeniem na jakiś temat. 2. Źródło informacji – Kto to powiedział? Czy da się wskazać realną osobę, która wygłasza taki pogląd? – Czy jest to wiarygodne źródło? Czy jej autor nigdy się nie pomylił? – Jaki był cel i intencja tej wypowiedzi? Być może ta wypowiedź to żart. 3. Charakter twierdzenia – Czy twierdzenie opisuje fakty, czy jest czyjąś opinią? Opinia to nie opis rzeczywistości. – Czy twierdzenie ma charakter uniwersalny? Czy też prawdziwość tego twierdzenia jest zależna od kontekstu? – Czy wszyscy zgadzają się z tym stwierdzeniem? Sprawdź, czy istnieją głosy przeciwne., 4. Uzasadnienie – Czy ktoś przeprowadził badania na ten temat? Niektóre zdroworozsądkowe stwierdzenia mogą być sprzeczne z ustaleniami nauki. – Czy uzasadnienie jest poprawne logicznie? Logika to podstawa rzetelnej wiedzy.
Źródło: Englishsquare.pl sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Polecenie 2

Spróbuj wykorzystać schemat do analizy poniższych przysłów lub własnego przykładu. Dopisz swoje odpowiedzi.

Jeśli wejdziesz między wrony, musisz krakać jak i one.

Dobrymi chęciami piekło jest wybrukowane.

Szczęście człowieka psuje, nieszczęście hartuje.

RmVbWPqwQLnXp
(Uzupełnij).
RNMGq0yFgrMgQ1
Ilustracja interaktywna prezentuje schemat, którego głównym hasłem jest: twierdzenie. Od tego hasła odchodzą cztery pola: moje poglądy, źródła informacji, charakter twierdzenia, uzasadnienie.