Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Polecenie 1

Dana jest funkcja określona wzorem fx=x2-4. Rozpatrujemy cztery funkcje o tym samym wzorze zmieniając każdorazowo ich dziedzinę i przeciwdziedzinę. Korzystając z infografiki, zastanów się, czy poszczególne funkcje są wzajemnie jednoznaczne (tj. czy istnieje funkcja do nich odwrotna).

Dla ułatwienia na rysunkach poniżej zielona linia to zbiór punktów należących do dziedziny rozważanych funkcji a  czerwona półprosta to przeciwdziedzina.

R1Guzw8zeti0o
Na rysunku poniżej zielona linia to zbiór punktów należących do dziedziny funkcji f, różowa półprosta to przeciwdziedzina, która pokrywa się w tej sytuacji ze zbiorem wartości funkcji f. Funkcja posiada własność ,,na’’, ale nie jest różnowartościowa, ponieważ można wskazać dwa różne argumenty, dla których otrzymamy taką samą wartość. Nie istnieje zatem funkcja odwrotna do f. Zielona linia znajduję się na osi X, a różowa na osi Y. Parabola ma swój wierzchołek w punkcie 0;-4. Wszystkie poniższe funkcje określone są takim samym wzorem, lecz zmienia się zarówno dziedzina (a więc też zbiór wartości) jak i przeciwdziedzina.f1(x)=x2-4, f1: Zielona linia znajduję się na osi X, a różowa na osi Y. Parabola ma swój wierzchołek w punkcie 0;-4, f2(x)=x2-4 f2:(;0><-4;) Zielona linia znajduję się na osi X od minus nieskończoności do początku układu współrzędnych , a różowa na osi Y od punktu minus 4 do końca układu. Parabola ma swój wierzchołek w punkcie 0;-4 Połowa paraboli od strony pierwszej i czwartej ćwiartki jest zaznaczona linią przerywaną. f3(x)=x2-4 f3:-5; Zielona linia znajduję się na osi X, a różowa na osi Y. Parabola ma swój wierzchołek w punkcie 0;-4, f4(x)=x2-4 f4:<2;)<-4;) Zielona linia znajduję się na osi X od punktu dwa do końca układu, a różowa na osi Y od punktu minus cztery do końca układu . Parabola ma swój wierzchołek w punkcie 0;-4. Jest zaznaczona przerywaną linią z wyjątkiem fragmentu na pierwszej ćwiartce układu.
1
Polecenie 2
RkkWHMqOxb2QC
Wybierz jedno nowe słowo poznane podczas dzisiejszej lekcji i ułóż z nim zdanie.