Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Na początku przypomnimy pojęcie funkcji.

Funkcja
Definicja: Funkcja

Niech będą dane dwa niepuste zbiory XY. Funkcją f ze zbioru X w zbiór Y nazywamy przyporządkowanie które:

  • każdemu elementowi ze zbioru X

  • przyporządkowuje dokładnie jeden element ze zbioru Y

i oznaczamy f:XY.

W języku matematycznym tę treść można zapisać w następujący sposób:

  • dla każdego xX istnieje takie yY, że fx=y,

  • dla każdego xX i dla dowolnych y1, y2Y jeżeli spełniony jest warunek fx=y1fx=y2, to y1=y2.

Zastanówmy się nad następującymi grafami:

R141VBbROwFZR

Grafy powyżej przedstawiają relację między zbiorami XY, które nie są funkcjami. Czyli, aby dane przekształcenie było funkcją, w zbiorze X, który nazywamy dziedziną funkcji, nie mogą zostać elementy, od których nie odchodzą strzałki (graf 1). Nie mogą również od jednego elementu z tej dziedziny odchodzić strzałki do dwóch różnych elementów zbioru Y – przeciwdziedziny (graf 2).

Na grafach poniżej przedstawiono przyporządkowania, które są funkcjami. W przypadku pierwszej funkcji w zbiorze Y znajdują się elementy, do których nie dochodzą strzałki. W drugiej sytuacji do jednego elementu zbioru Y dochodzą dwie strzałki z dwóch różnych elementów dziedziny.

RTlDKmwnU8Qer

Zauważ, że jeśli postawimy wymagania, aby w zbiorze Y nie było elementów, do których nie dochodzą strzałki i aby do jednego elementu ze zbioru Y nie dochodziły strzałki z dwóch elementów zbioru X, to odwracając strzałki otrzymamy funkcję określoną na zbiorze Y i przyjmującą wartości w zbiorze X.

Formalizując powyższe rozważania możemy zapisać następujące warunki:

  • dla każdego yY istnieje takie xX, że fx=y,

  • dla każdego yY i dla dowolnych x1, x2X jeżeli spełniony jest warunek fx1=yfx2=y, to x1=x2.

Czy zauważasz symetrię między tymi własnościami, a napisanymi wcześniej warunkami?

Jeśli funkcjafunkcjafunkcja f spełnia pierwszy warunek, to mówimy, że jest „na”funkcja „na”„na” cały zbiór Y. Jeśli funkcja f spełnia drugi warunek, to mówimy, że jest różnowartościowa. Funkcję spełniającą te dwa warunki nazywamy funkcją wzajemnie jednoznaczną.

RfwgVNs7KUnRh
Funkcja odwrotna do funkcji f
Definicja: Funkcja odwrotna do funkcji f

Niech funkcja f:XY będzie funkcją wzajemnie jednoznacznąfunkcja wzajemnie jednoznacznafunkcją wzajemnie jednoznaczną. Funkcję f-1:YX nazywamy funkcją odwrotnąfunkcja odwrotnafunkcją odwrotną do funkcji f, jeśli:

dla dowolnych elementów xX oraz yY spełniony jest warunek:

  • f-1y=x wtedy i tylko wtedy, gdy y=fx.

Uwaga!

f-1 to symboli funkcji odwrotnej do funkcji f. Nie można traktować -1 jako wykładnika całkowitego.

Jeśli funkcja f jest wzajemnie jednoznaczna, to istnieje funkcja do niej odwrotna. Taką funkcję nazywamy również funkcją odwracalnąfunkcja odwracalnafunkcją odwracalną

Przykład 1

Oblicz pole ograniczone osiami układu współrzędnych oraz wykresami: funkcji fx=3x+4 oraz funkcji do niej odwrotnej.

Rozwiązanie:

Funkcja f:. Sprawdźmy, czy jest wzajemnie jednoznaczna.

Różnowartościowość: Weźmy dowolne x1, x2. Jeśli zachodzi równość fx1=fx2, to spełnione są kolejno warunki

3x1+4=3x2+4

3x1=3x2

x1=x2

Czyli funkcja f jest różnowartościowafunkcja różnowartościowaróżnowartościowa.

Jednocześnie wiemy, że funkcja liniowa, która nie jest stała przyjmuje wszystkie wartości ze zbioru liczb rzeczywistych. Zatem istnieje funkcja odwrotna do funkcji f.

Aby wyznaczyć tę funkcję odwrotnąfunkcja odwrotnafunkcję odwrotną z równania y=3x+4 wyznaczamy niewiadomą x. Mamy więc kolejno

y=3x+4

y-4=3x

x=y-43

Otrzymaliśmy funkcję, której argumentami są y. Zmieńmy tę równość na zapis, w którym niewiadomą jest x, otrzymujemy y=x-43, a stosując oznaczenie funkcji odwrotnej: f-1x=x-43, gdzie f-1:.

Znajdźmy współrzędne punktu przecięcia się wykresów funkcji f oraz funkcji do niej odwrotnej f-1.

Możemy rozwiązać równanie: fx=f-1x

3x+4=x-43

9x+12=x-4

8x=-16

x=-2

Wówczas f-2=-6+4=-2 . Otrzymujemy punkt P=-2, -2.

Drugi sposób znalezienia odciętej punktu przecięcia, to rozwiązanie metodą graficzną, po naniesieniu na układ współrzędnych wykresów funkcji fx=3x+4f-1x=x-43.

Zauważmy, że wykresy danej funkcji i funkcji odwrotnej do niej są symetryczne względem prostej o równaniu y=x. Z rysunku odczytujemy współrzędne punktu wspólnego obu krzywych.

(Ponieważ punkty spełniające równanie fx=f-1x leżą na prostej o równaniu y=x, to rozwiązanie równania fx=x jest trzecim sposobem znalezienia odciętej x punktu przecięcia wykresów funkcji f i do niej odwrotnej).

RqphbjrmMcVxv

Pole figury ograniczonej osiami układu oraz wykresami funkcji f i do niej odwrotnej f-1 wynosi: P=P1-P2-P3=22-22232=4-43=223 j2.

Zwróćmy uwagę, że obydwie funkcje liniowe, zarówno fx=3x+4 jak i funkcja do niej odwrotna f-1x=x-43 są funkcjami rosnącymi.

O monotoniczności funkcji odwrotnej
Twierdzenie: O monotoniczności funkcji odwrotnej

Funkcja odwrotna do funkcji rosnącej jest funkcją rosnącą.

Dowód

Niech f:XY będzie funkcją rosnącą. Oznacza to, że dla dowolnych elementów x1, x2X spełniających warunek x1<x2 zachodzi nierówność fx1<fx2 lub równoważnie, że z faktu, że fx1<fx2 wynika, że x1<x2.

Chcemy pokazać, że funkcja f-1 jest rosnąca, czyli że dla dowolnych elementów y1, y2Y spełniających warunek y1<y2 zachodzi nierówność f-1y1<f-1y2.

Weźmy więc dwa elementy y1, y2Y spełniające warunek y1<y2. Pamiętajmy, że f jest „na”funkcja „na”„na” (wynika to z faktu, że posiada funkcję odwrotną), więc istnieją takie x1x2X, że fx1=y1 oraz fx2=y2. Z faktu, że f jest rosnąca mamy, że x1<x2. Pozostaje zauważyć, że x1=f-1fx1=f-1y1 oraz x2=f-1fx2=f-1y2. Zatem f-1y1<f-1y2.

Przykład 2

Sprawdzimy, czy dla funkcji fx=x-1x+12 istnieje funkcja odwrotnafunkcja odwrotnafunkcja odwrotna.

Rozwiązanie:

Funkcja f to wielomian trzeciego stopnia przedstawiony w postaci iloczynowej. Stąd od razu możemy odczytać miejsca zerowe funkcji f, są to: x1=-1 oraz x2=1. Oznacza to, że f-1=f1, więc f nie jest równowartościowa, a zatem nie jest funkcją wzajemnie jednoznacznąfunkcja wzajemnie jednoznacznafunkcją wzajemnie jednoznaczną. Zatem nie istnieje funkcja odwrotna do f.

Przykład 3

Sprawdzimy, czy dla funkcji f:, fx=100x, istnieje funkcja odwrotna.

Rozwiązanie:

Funkcja f jest różnowartościowafunkcja różnowartościowaróżnowartościowa, ponieważ jest rosnąca. Ale funkcja nie jest „na”, gdyż np. dla y=-3 nie istnieje taki x, że fx=y.

Przykład 4

Sprawdź, czy dla funkcji f:0, , fx=100x, istnieje funkcja odwrotna.

Rozwiązanie:

Zauważmy, że wzór funkcji jest taki jak w Przykładzie 3. Tym razem zmieniliśmy przeciwdziedzinę. FunkcjafunkcjaFunkcja f jest różnowartościowa, ponieważ jest rosnąca. Jej zbiór wartości – 0,  – pokrywa się z przeciwdziedziną, więc jest też „na”. Zatem istnieje funkcja odwrotna f-1:0, . Jest to log100x, gdyż log100100x=x=100log100x.

Przykład 5

Niech fx=x3-3, a gx=x+33. Wykaż, że są to funkcje odwrotne do siebie.

Rozwiązanie:

Funkcja f: oraz g:. Możliwe są złożenia i fgx=fgx=x+33 3-3=x+3-3=x oraz gfx=gfx=x3-3+33=x33=x. W jednym i drugim złożeniu otrzymaliśmy identyczność, a więc fg są funkcjami odwrotnymi do siebie.

Przykład 6

Narysujmy wykresy funkcji y=3x+4, y=100xy=x3-3 i funkcji do nich odwrotnych.

RgWI5QPrtYECw
RxVSEWjzhfkXr
R1AfB2kBSFaAj

Wniosek:

Zauważmy, że wykresy funkcji odwrotnych są symetryczne względem prostej opisanej równaniem y=x.

Słownik

funkcja
funkcja

funkcją nazywamy takie przyporządkowanie:

  • które każdemu elementowi ze zbioru X

  • przyporządkowuje dokładnie jeden element ze zbioru Y

i oznaczamy f:XY

funkcja „na”
funkcja „na”

funkcja jest „na” cały zbiór Y wtedy i tylko wtedy, gdy dla każdego yY istnieje takie xX, że fx=y

funkcja różnowartościowa
funkcja różnowartościowa

funkcja jest różnowartościowa wtedy i tylko wtedy, gdy dla każdego yY i dla dowolnych x1, x2X jeżeli spełniony jest warunek fx1=yfx2=y, to x1=x2

funkcja wzajemnie jednoznaczna
funkcja wzajemnie jednoznaczna

funkcja będąca jednocześnie „na” i różnowartościową

funkcja odwrotna
funkcja odwrotna

niech funkcja f:XY będzie bijekcją; funkcję f-1:YX nazywamy funkcją odwrotną do funkcji f, jeśli f-1y=x wtedy i tylko wtedy, gdy y=fx dla każdego xXyY

funkcja odwracalna
funkcja odwracalna

funkcję, dla której istnieje funkcja odwrotna, nazywamy funkcją odwracalną