Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Polecenie 1

Zapoznaj się z infografiką przedstawiającą rodzaje podwójnych nierówności wraz z przykładami.

R1S9ipn8IqKMs1
Ilustracja przedstawia trzy kartki papieru zapisane równaniami matematycznymi. Pierwsza kartka przedstawia następujące nierówności : 3<x<0 oraz 5x7. Są to nierówności podwójne, których rozwiązaniem jest przedział ograniczony. W opisie tej kartki znajdują się cztery osie x, na pierwszej zaznaczony jest przedział obustronnie otwarty od a do b, obok którego znajduje się napis: a.b a<a<b. Na drugiej osi zaznaczony jest przedział obustronnie zamknięty od a do b, a napis brzmi następująco: <mfenced open="<" close=">">a,b axb. Na trzeciej osi również znajduje się przedział od a do b, natomiast ten jest lewostronnie zamknięty, obok znajduje się napis: <mfenced open="<">a,b ax<b. Na czwartej osi znajduje się przedział od a do b, który jest prawostronnie zamknięty, obok znajduje się napis: (a,b a<ab. Druga kartka przedstawia następujące nierówności: x3<x<1 x1<x<2. Są to nierówności podwójne, których rozwiązaniem jest przedział nieograniczony otwarty, do opisu tej kartki załączone zostały dwie osie x z zaznaczonymi przedziałami. Na pierwszej osi zaznaczony został przedział od a do plus nieskończoności, jest to przedział lewostronnie otwarty, obok jest napis: ay+. Na drugiej osi zaznaczony został przedział prawostronnie otwarty od minus nieskończoności do a, obok niego znajduje się napis: ,a. Trzecia kartka również przedstawia dwie nierówności: 2xx+1 i xx+35. Są to nierówności podwójne, których rozwiązaniem jest przedział nieograniczony domknięty. Do tego opisu również dołączone zostały dwie osie z zaznaczonymi przedziałami. Na pierwszej osi zaznaczony jest przedział lewostronnie domknięty od a do plus nieskończoności, obok niego jest napis: a,+). Na drugiej osi zaznaczono przedział prawostronnie domknięty od minus nieskończoności do a, jest on popisany: -,a).
Polecenie 2

Rozwiąż nierówności przedstawione w infografice i zapisz przedział liczbowy, który jest rozwiązaniem nierówności:

a) -3<x<0,

b) -5x7,

c) x-3<x<1,

d) x-1<x<2,

e) 2xx+1,

f) xx+35.

RUtvup88k2M8d
Rozwiązanie nierówności a) (Uzupełnij) Rozwiązanie nierówności b) (Uzupełnij) Rozwiązanie nierówności c) (Uzupełnij) Rozwiązanie nierówności d) (Uzupełnij) Rozwiązanie nierówności e) (Uzupełnij) Rozwiązanie nierówności f) (Uzupełnij).
1
Polecenie 3
RW7J6sFTJUHX3
Podaj trzy przykłady nierówności podwójnej.
R1OIHAIymnnGA
(Uzupełnij). (Uzupełnij).
R111ZIbqwICrp
Wybierz jedno nowe słowo poznane podczas dzisiejszej lekcji i ułóż z nim zdanie.