Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Polecenie 1

Zapoznaj się z infografiką, a następnie rozwiąż polecenie poniżej.

Ri6exCl5JM2Kk
Ilustracja przedstawia twierdzenie . Każda rzeczywista funkcja ciągła f określona na domkniętym i ograniczonym przedziale posiada argument minimum i argument maksimum. Ilustracja twierdzenia przedstawia pierwszą ćwiartkę układu współrzędnych. Na płaszczyźnie narysowano kawałek nieregularnie pofalowanej krzywej, biegnącej od punktu a do punktu b. Punkty krańcowe zrzutowano na oś X. Dodatkowo na płaszczyźnie narysowano linią przerywaną dwie poziome proste wyznaczające zakres wartości funkcji. Wyróżniono kolorem punkt położony najniżej i zrzutowano go na oś X, oznaczając go jako xmin. Zaznaczono również punkt położony najwyżej, który również zrzutowano na oś X i oznaczono go jako xmax.
Przykłady funkcji nie spełniających Twierdzenia .
  1. Ilustracja przedstawia pierwszą ćwiartkę układu współrzędnych, w której narysowano wykres pewnej funkcji składający się z trzech części: łuku, punktu i kawałka falistej krzywej. Łuk ma lewy koniec w punkcie 1;1, jest wybrzuszony w dół i ograniczony z prawej strony niezamalowanym punktem 4;3. Drugą składową wykresu funkcji jest punkt o współrzędnych 4;2. Trzecią składową wykresu jest nieregularnie pofalowany kawałek krzywej ograniczony z lewej strony niezamalowanym punktem 4;12. Kawałek krzywej biegnie dalej falistą linią w górę do zamalowanego punktu 8;3. Na płaszczyźnie narysowano również linią przerywaną dwie poziome proste wskazujące na zakres przyjmowanych wartości. Proste te określone są równaniami: y=12 oraz y=4. Przykład funkcji nieciągłej określonej na ograniczonym i domkniętym przedziale, która nie osiąga wartości najmniejszej i największej.
  2. Ilustracja do przykładu: Ilustracja przedstawia pierwszą ćwiartkę układu współrzędnych, w której narysowano wykres pewnej funkcji będący kawałkiem nieregularnie pofalowanej krzywej biegnącej ukośnie w górę w prawo. Kawałek krzywej ograniczony jest obustronnie niezamalowanymi punktami: z lewej punktem 1;1, z prawej punktem 5;6. Na płaszczyźnie narysowano również linią przerywaną dwie poziome proste wskazujące na zakres przyjmowanych wartości. Proste te określone są równaniami: y=1 oraz y=6.
    Przykład funkcji ciągłej określonej na ograniczonym, lecz niedomkniętym przedziale, która nie osiąga wartości najmniejszej i największej.
  3. Ilustracja do przykładu: Ilustracja przedstawia pierwszą ćwiartkę układu współrzędnych, w której narysowano wykres pewnej funkcji będący kawałkiem regularnej pofalowanej krzywej biegnącej poziomo. Początek kawałka krzywej znajduje się w zamalowanym punkcie 3;5. Krzywa biegnie w taki sposób, że amplituda wahań fali rośnie, a sama krzywa biegnie do plus nieskończoności.

    Przykład funkcji ciągłej określonej na domkniętym, lecz nieograniczonym przedziale, która nie osiąga wartości najmniejszej i największej.
Polecenie 2

Wskaż wykresy tych funkcji, które spełniają założenia twierdzenia Weierstrassa.

RDHuyVdhTDzlf
Wybierz jedno nowe słowo poznane podczas dzisiejszej lekcji i ułóż z nim zdanie.
R1YNLiE2GWasY
Wskaż wykresy tych funkcji, które spełniają założenia twierdzenia Weierstrassa. Możliwe odpowiedzi: 1. fx=x2 dla x0;), 2. fx=x2 dla x0;1, 3. fx=x2 dla x0;1, 4. fx=-x dla x0;1, 5. fx=xex dla x0;1