Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Polecenie 1

Przeanalizuj infografikę i na jej podstawie wykonaj polecenie 2.

RR0zer0PU5KK5
Zwróć uwagę i zapamiętaj w jaki sposób znak nierówności wpływa na ilustrację graficzną zbioru rozwiązań nierówności pierwszego stopnia z dwiema niewiadomymi. Rozpatrzymy cztery możliwe przypadki nierówności. Nierówność pierwsza: ax+by<c, Ilustracja dotycząca nierówności pierwszej przedstawia wykres z poziomą osią X od minus pięciu do pięciu oraz z pionową osią Y od minus pięciu do pięciu. Na płaszczyźnie linią przerywaną narysowano ukośną prostą, która przechodzi przez pierwszą, drugą i trzecią ćwiartkę układu. Część płaszczyzny poniżej prostej zamalowano. Jako, że prosta narysowana jest linią przerywaną, to nie należy do zamalowanego obszaru. Zamalowana część płaszczyzny jest zbiorem opisanym nierównością ax+by<c. Komentarz do ilustracji pierwszej: Prosta jest narysowana linią przerywaną, ponieważ nierówność jest ostra.

Zaznaczony jest obszar poniżej prostej, ponieważ w nierówności pojawił się znak mniejszości. Nierówność druga: ax+by>c Ilustracja dotycząca nierówności drugiej przedstawia wykres z poziomą osią X od minus pięciu do pięciu oraz z pionową osią Y od minus pięciu do pięciu. Na płaszczyźnie linią przerywaną narysowano ukośną prostą, która przechodzi przez pierwszą, drugą i trzecią ćwiartkę układu. Część płaszczyzny powyżej prostej zamalowano. Jako, że prosta narysowana jest linią przerywaną, to nie należy do zamalowanego obszaru. Zamalowana część płaszczyzny jest zbiorem opisanym nierównością ax+by>c. Komentarz do ilustracji drugiej: Prosta jest narysowana linią przerywaną, ponieważ nierówność jest ostra.

Zaznaczony jest obszar powyżej prostej, ponieważ w nierówności pojawił się znak większości. Nierówność trzecia: ax+byc Ilustracja dotycząca nierówności trzeciej przedstawia wykres z poziomą osią X od minus pięciu do pięciu oraz z pionową osią Y od minus pięciu do pięciu. Na płaszczyźnie linią ciągłą narysowano ukośną prostą, która przechodzi przez pierwszą, drugą i trzecią ćwiartkę układu. Część płaszczyzny poniżej prostej zamalowano. Jako, że prosta narysowana jest linią ciągłą, to należy do zamalowanego obszaru. Zamalowana część płaszczyzny jest zbiorem opisanym nierównością ax+byc. Komentarz do ilustracji trzeciej: Prosta jest narysowana linią ciągłą, ponieważ nierówność jest nieostra.

Zaznaczony jest obszar poniżej prostej, ponieważ w nierówności pojawił się znak mniejszości. Nierówność czwarta: ax+byc Ilustracja dotycząca nierówności czwartej przedstawia wykres z poziomą osią X od minus pięciu do pięciu oraz z pionową osią Y od minus pięciu do pięciu. Na płaszczyźnie linią ciągłą narysowano ukośną prostą, która przechodzi przez pierwszą, drugą i trzecią ćwiartkę układu. Część płaszczyzny powyżej prostej zamalowano. Jako, że prosta narysowana jest linią ciągłą, to należy do zamalowanego obszaru. Zamalowana część płaszczyzny jest zbiorem opisanym nierównością ax+byc. Komentarz dotyczący ilustracji czwartej. Prosta jest narysowana linią ciągłą, ponieważ nierówność jest nieostra.

Zaznaczony jest obszar powyżej prostej, ponieważ w nierówności pojawił się znak większości.
Polecenie 2

Znajdź ilustrację graficzną zbioru rozwiązań nierówności:

a) 4x+2y<6,

b) 4x+2y>6,

c) 4x+2y6,

d) 4x+2y6.

R1UGoBu3G9waw
Ćwiczenie 1
Połącz nierówności z opisami ich przedstawienia graficznego. 4x+2y<6 Możliwe odpowiedzi: 1. Prosta narysowana linią przerywaną, zaznaczamy obszar poniżej prostej., 2. Prosta narysowana linią ciągłą, zaznaczamy obszar powyżej prostej., 3. Prosta narysowana linią ciągłą, zaznaczamy obszar poniżej prostej., 4. Prosta narysowana linią przerywaną, zaznaczamy obszar powyżej prostej. 4x+2y>6 Możliwe odpowiedzi: 1. Prosta narysowana linią przerywaną, zaznaczamy obszar poniżej prostej., 2. Prosta narysowana linią ciągłą, zaznaczamy obszar powyżej prostej., 3. Prosta narysowana linią ciągłą, zaznaczamy obszar poniżej prostej., 4. Prosta narysowana linią przerywaną, zaznaczamy obszar powyżej prostej. 4x+2y6 Możliwe odpowiedzi: 1. Prosta narysowana linią przerywaną, zaznaczamy obszar poniżej prostej., 2. Prosta narysowana linią ciągłą, zaznaczamy obszar powyżej prostej., 3. Prosta narysowana linią ciągłą, zaznaczamy obszar poniżej prostej., 4. Prosta narysowana linią przerywaną, zaznaczamy obszar powyżej prostej. 4x+2y6 Możliwe odpowiedzi: 1. Prosta narysowana linią przerywaną, zaznaczamy obszar poniżej prostej., 2. Prosta narysowana linią ciągłą, zaznaczamy obszar powyżej prostej., 3. Prosta narysowana linią ciągłą, zaznaczamy obszar poniżej prostej., 4. Prosta narysowana linią przerywaną, zaznaczamy obszar powyżej prostej.