Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Polecenie 1

Zapoznaj się z zamieszczonymi rysunkami i zauważ, że wszystkie prezentowane funkcje są ciągłe.

Ra2drOOWo2ajQ
Infografika składa się z ilustracji głównej przedstawiającej wykresy funkcji f oraz g, a także z sześciu dodatkowych rysunków przedstawiających działania na tych funkcjach. Podane punkty mają charakter szacunkowy. Ilustracja główna przedstawia układ współrzędnych z narysowanymi w nim wykresami dwóch funkcji. Funkcja g jest kawałkiem krzywej o lewym w końcu w zamalowanym punkcie -1;2. Stąd funkcja biegnie łukowato w dół do punktu -12;1. Z tego punktu wykres biegnie w górę do punktu 12;3. Z tego punktu wykres biegnie łukowato dół do punktu 32;1, skąd wykres biegnie w górę do niezamalowanego punktu 2;2. Wykres funkcji g jest łukiem o ramionach skierowanych do góry, z lewej strony ograniczonym niezamalowanym punktem 0;2, a z prawej strony ograniczonym niezamalowanym punktem 52;52. Najniżej położony punkt łuku to 32;-12. Działania na funkcjach f oraz g: 1. Suma funkcji fg jest funkcją, której wykres jest kawałkiem krzywej i biegnie następująco: od zamalowanego punktu 0;4 w górę do punktu 413;13. Stąd wykres biegnie łukowato w dół do punktu 32;13, a stąd biegnie do góry do niezamalowanego punktu 2;2. Komentarz: Suma funkcji fg jest funkcją ciągłą, gdyż funkcje fg są ciągłe.
2. Różnica funkcji fg
Wykres funkcji będącej różnicą funkcji f i g biegnie od zamalowanego punktu 0;0 w górę do punktu 214;34. Stąd biegnie łukowato 43;43, stą funkcja biegnie do niezamalowanego punktu 2;2. Komentarz: Różnica funkcji fg jest funkcją ciągłą, gdyż funkcje fg są ciągłe.
3. Iloczyn funkcji fg jest funkcją, której wykres jest kawałkiem krzywej i biegnie następująco: od zamalowanego punktu 0;4 w górę do punktu 413;13. Stąd wykres biegnie łukowato w dół do punktu 74;-23, a stąd biegnie do góry do niezamalowanego punktu 0;2.
Komentarz: Iloczyn funkcji fg jest funkcją ciągłą, gdyż funkcje fg są ciągłe.
4. Iloraz funkcji f przez g jest funkcją, której wykres ma dwie składowe. Pierwsza składowa jest pionowym łukiem biegnącym od zamalowanego punktu 0;1 niemal pionowo w górę w pierwszej ćwiartce. Drugą składową wykresu jest parabola o ramionach skierowanych w dół i o wierzchołku w punkcie 32;-32. Ramiona funkcji znajdują się między asymptotami pionowymi funkcji określonych równaniami x=1 oraz x=2. Pierwsza składowa wykresu, czyli łuk znajduje się z lewej strony asymptoty x=1 i wypłaszcza się do niej. Komentarz: Iloraz funkcji f przez g jest funkcją ciągłą, gdyż funkcje fg są ciągłe.
Zwróć uwagę, że iloraz funkcji f przez g posiada asymptoty pionowe dokładnie tam, gdzie funkcja g przyjmowała wartość 0.
5. Funkcja f obcięta do zbioru A, gdzie A=-1,01,2. Wykresem obciętej funkcji są dwa łuki o ramionach skierowanych do góry. Pierwszy łuk ma lewy koniec w zamalowanym punkcie -1;2, z prawej strony ograniczony jest niezmalowanym punktem 0;2. Najniżej położonym punktem łuku jest punkt -12;1. Drugi łuk ograniczny jest dwoma niezamolwanymi punktami o współrzędnych 1;2 oraz 2;2. Najniżej położonym punktem łuku jest punkt 32;1. Komentarz: Funkcja f obcięta do zbioru A=-1,01,2 jest funkcją ciągłą, gdyż funkcja f była funkcją ciągłą.
6. Sklejenie funkcji to funkcja f w przedziale domkniętym od minus jeden do zera oraz funkcja g w przedziale otwartym od zera do dwa i jedna druga. Komentarz: Sklejenie funkcji f obciętej do zbioru -1,0 i funkcji g obciętej do zbioru 0,212 jest funkcją ciągłą, gdyż wartości funkcji fg w punkcie 0 były sobie równe oraz funkcje te były ciągłe.
Polecenie 2

Przeciągnij do wykresów funkcji odpowiednie wzory.

REeg9N61QADcW
Rnz9ilKvJ93ZS
Wymyśl pytanie na kartkówkę związane z tematem materiału.
RnouRaknbkJJ0
Podane są funkcje: fx=x oraz gx=-x.
Połącz w pary odpowiednie działania na funkcjach. f+g Możliwe odpowiedzi: 1. hx=-1, 2. hx=0, 3. hx=2x, 4. hx=-x2 f-g Możliwe odpowiedzi: 1. hx=-1, 2. hx=0, 3. hx=2x, 4. hx=-x2 f·g Możliwe odpowiedzi: 1. hx=-1, 2. hx=0, 3. hx=2x, 4. hx=-x2 f:g Możliwe odpowiedzi: 1. hx=-1, 2. hx=0, 3. hx=2x, 4. hx=-x2