Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Polecenie 1

Przeanalizuj infografikę i uporządkuj swoje informacje dotyczące działań na przedziałach jednostronnie nieograniczonych. Następnie wykonaj polecenie 2.

ROVvleCHuJlid1
Grafika przedstawia oś x od 1 do dwanaście. Na osi zaznaczone są dwa zbiory A i B. Zbiór A zaczyna się w punkcie 5 (zamalowana kropka) i biegnie do nieskończoności. Zbiór B zaczyna się w minus nieskończoności i kończy w punkcie 9 (niezamalowana kropka). Przy wykonywaniu działań na przedziałach pomocna jest interpretacja geometryczna przedziałów.

Wygodnie jest zaznaczać przedziały różnymi kolorami.

Zaznaczamy przedział A=5, kolorem niebieskim, a przedział B=-, 9 kolorem różowym. Pod osią opisane zostały kolejno: suma zbiorów, iloczyn zbiorów, różnica zbiorów A i B oraz różnica zbiorów B i A. Suma przedziałów A i B. Sumie przedziałów A i B odpowiada ta część osi, na której zaznaczyliśmy co najmniej jeden kolor.

W naszym przykładzie sumą jest zbiór liczb rzeczywistych:

A B=-, =R

. Zatem: AB={xR:xAlubxB}. Iloczyn przedziałów A i B. Iloczynowi przedziałów A i B odpowiada ta część osi, na której zaznaczone są jednocześnie dwa kolory.

Otrzymany iloczyn jest przedziałem ograniczonym lewostronnie domkniętym:

A B=5, 9

. Zatem: AB={xR:xAixB}. Różnica przedziałów A i B . Różnicy przedziałów A i B odpowiada ta część osi, na której zaznaczony jest jedynie kolor niebieski, odpowiadający przedziałowi A.

Otrzymana w tym przykładzie różnica jest przedziałem nieograniczonym lewostronnie domkniętym:

A \ B=9,

. Zatem: AB={xR:xAixB}. 5Różnica przedziałów B i A . Różnicy przedziałów B i A odpowiada ta część osi, na której zaznaczony jest jedynie kolor różowy, odpowiadający przedziałowi B.

Otrzymana w tym przykładzie różnica jest przedziałem nieograniczonym prawostronnie otwartym:

B \A=-, 5

. Zatem: BA={xR:xBixA}.
Polecenie 2

Wyznacz sumę, iloczyn i obie różnice przedziałów A=-, 4 oraz B=-1, . Wykorzystaj graficzną interpretację przedziałów.