Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Polecenie 1

Przeanalizuj infografikę, a następnie wykonaj polecenie 2.

Rrj0ujn2hkMDI1
Ilustracja przedstawia układ równań z dwiema niewiadomymi, równanie to ma postać: a1x+b1y=c1a2x+b2y=c2. Przy czym x i y znajdujące się w obu równaniach to niewiadome, natomiast a1 i a2 to współczynniki przy niewiadomej x, z kolei b1 i b2 to współczynniki przy niewiadomej y. Wyrazy wolne to c1 oraz c2. Następnie przedstawione zostały rodzaje układów równań liniowych z dwiema niewiadomymi. Jako pierwszy przedstawiono układ oznaczony.Wykresy równań a1x+b1y=c1 oraz a2x+b2y=c2 przecinają się w jednym punkcie.
Punkt przecięcia wykresów należy do zbioru rozwiązań każdego z równań – jest rozwiązaniem układu równań a1x+b1y=c1a2x+b2y=c2. Graficzna interpretacja układu równań wygląda następująco: na ilustracji znajduje się układ współrzędnych z poziomą osią x od minus trzech do czterech i pionową osią y od minus czterech do sześciu. Na płaszczyźnie narysowane zostały dwie proste opisane równaniami: pierwsza a1x+b1y=c1 i druga a2x+b2y=c2. Proste przecinają się w jednym punkcie, który został zaznaczony zamalowaną kropką i podpisany literą A. Pod grafiką znajduje się napis: Jedno rozwiązanie postaci x=xAy=yA. Drugi rodzaj układu to układ nieoznaczony. Wykresy równań a1x+b1y=c1 oraz a2x+b2y=c2 pokrywają się.
Współrzędne każdego punktu leżącego na prostej są rozwiązaniem układu równań a1x+b1y=c1a2x+b2y=c2. Graficzna interpretacja układu równań wygląda następująco: na ilustracji znajduje się układ współrzędnych z poziomą osią x od minus trzech do czterech i pionową osią y od minus czterech do sześciu. Na płaszczyźnie narysowane zostały dwie proste opisane równaniami: pierwsza a1x+b1y=c1 i druga a2x+b2y=c2. Proste pokrywają się. Pod grafiką znajduje się napis: Nieskończenie wiele rozwiązań postaci: x;xy=a1x+c1b1==a2x+c2b2. Trzeci rodzaj układu to układ sprzeczny. Wykresy równań a1x+b1y=c1 oraz a2x+b2y=c2 nie mają punktów wspólnych.
Układ równań a1x+b1y=c1a2x+b2y=c2 nie posiada rozwiązania. >. Graficzna interpretacja układu równań wygląda następująco: na ilustracji znajduje się układ współrzędnych z poziomą osią x od minus trzech do czterech i pionową osią y od minus czterech do sześciu. Na płaszczyźnie narysowane zostały dwie proste opisane równaniami: pierwsza a1x+b1y=c1 i druga a2x+b2y=c2. Proste są do siebie równoległe i nie przecinają się w żadnym punkcie. Pod grafiką znajduje się napis: Brak rozwiązań.
1
Polecenie 2

Rysunek przedstawia interpretacje geometryczne trzech różnych układów równań.

RslTco9iTBXGs
R1RKg7xJ0PHTC
Dopasuj przeciągając poprawne rozwiązania oraz nazwy do interpretacji geometrycznych danych układów równań.
R9bPr1eVnK1GA
Pierwsza ilustracja przedstawia układ współrzędnych z poziomą osią x od minus trzech do czterech i pionową osią y od minus czterech do sześciu. Na płaszczyźnie znajdują się dwie proste o równaniach 3x+y=5 oraz x2y=0. Proste przecinają się w jednym punkcie. Opisana ilustracja przedstawia 1. układ sprzeczny, 2. układ nieoznaczony, 3. nieskończenie wiele rozwiązań- pary postaci x,2x+3, 4. x=2y=1, 5. brak rozwiązań, 6. układ oznaczony, którego rozwiązanie to 1. układ sprzeczny, 2. układ nieoznaczony, 3. nieskończenie wiele rozwiązań- pary postaci x,2x+3, 4. x=2y=1, 5. brak rozwiązań, 6. układ oznaczony.
Druga ilustracja przedstawia układ współrzędnych z poziomą osią x od minus trzech do czterech i pionową osią y od minus czterech do sześciu. Na płaszczyźnie znajdują się dwie proste o równaniach 3xy=2 oraz 3xy=1. Proste są do siebie równoległe. Opisana ilustracja przedstawia 1. układ sprzeczny, 2. układ nieoznaczony, 3. nieskończenie wiele rozwiązań- pary postaci x,2x+3, 4. x=2y=1, 5. brak rozwiązań, 6. układ oznaczony, którego rozwiązanie to 1. układ sprzeczny, 2. układ nieoznaczony, 3. nieskończenie wiele rozwiązań- pary postaci x,2x+3, 4. x=2y=1, 5. brak rozwiązań, 6. układ oznaczony.
Trzecia ilustracja przedstawia układ współrzędnych z poziomą osią x od minus trzech do czterech i pionową osią y od minus czterech do sześciu. Na płaszczyźnie znajdują się dwie proste o równaniach 2x+y=3 oraz 4x+2y=6. Proste nakładają się na siebie. Opisana ilustracja przedstawia 1. układ sprzeczny, 2. układ nieoznaczony, 3. nieskończenie wiele rozwiązań- pary postaci x,2x+3, 4. x=2y=1, 5. brak rozwiązań, 6. układ oznaczony, którego rozwiązanie to 1. układ sprzeczny, 2. układ nieoznaczony, 3. nieskończenie wiele rozwiązań- pary postaci x,2x+3, 4. x=2y=1, 5. brak rozwiązań, 6. układ oznaczony.