Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Polecenie 1

Zapoznaj się z przykładami przedstawionymi w infografice, a następnie wykonaj samodzielnie polecenie 2.

RpRY3Du2RgSNl
Na ilustracji przedstawiono dwa przykłady. W przykładzie pierwszym na osi x zaznaczono przedział od minus 4 (niezamalowana kropka) do cztery (niezamalowana kropka). Nad przedziałem znajduje się napis: |x|<4. Pod osią jest napisane: x(4,4). Korzystając z geometrycznej interpretacji wartości bezwzględnej, zaznaczmy na osi liczbowej odpowiednie przedziały liczbowe. Najpierw zaznaczmy liczby x, których odległość od liczby 0 jest mniejsza od 4. Ponieważ jest to nierówność ostra, to kółeczka na osi muszą być niezamalowane. Na końcu apisujemy rozwiązanie przedstawione na rysunku w postaci przedziału. Jest to rozwiązanie nierówności.
x(-4,4). W przykładzie drugim na osi x zaznaczono przedział od minus 4 (zamalowana kropka) do cztery (zamalowana kropka). Nad przedziałem znajduje się napis: |x|4. Pod osią jest napisane: x4,4 Korzystając z geometrycznej interpretacji wartości bezwzględnej, zaznaczmy na osi liczbowej odpowiednie przedziały liczbowe. Najpierw zaznaczmy liczby x, których odległość od liczby 0 jest niewiększa od 4., Ponieważ jest to nierówność słaba, to kółeczka na osi muszą być zamalowane. Ostatecznie zapisujemy rozwiązanie przedstawione na rysunku w postaci przedziału. Jest to rozwiązanie nierówności.
x<mfenced open="<" close=">">-4,4
Polecenie 2

Rozwiąż nierówności. Zaznacz rozwiązania na osi liczbowej i zapisz w postaci przedziałów.

a) x<3

b) x16