Lesson plan (Polish)
Tytuł: Najważniejszy człowiek na świecie
Opracowanie scenariusza: Magdalena Trysińska
Temat zajęć:
Kto jest dla mnie najważniejszy na świecie?
Grupa docelowa:
Uczniowie klasy IV szkoły podstawowej.
Podstawa programowa
I. Kształcenie literackie i kulturowe.
1. Czytanie utworów literackich. Uczeń:
1) omawia elementy świata przedstawionego, wyodrębnia obrazy poetyckie w poezji;
4) zna i rozpoznaje w tekście literackim: epitet, porównanie, przenośnię, wyrazy dźwiękonaśladowcze, zdrobnienie, zgrubienie, uosobienie, ożywienie, apostrofę, anaforę, pytanie retoryczne, powtórzenie oraz określa ich funkcje;
9) charakteryzuje podmiot liryczny, narratora i bohaterów w czytanych utworach;
12) określa tematykę oraz problematykę utworu;
15) objaśnia znaczenia dosłowne i przenośne w tekstach;
17) przedstawia własne rozumienie utworu i je uzasadnia;
18) wykorzystuje w interpretacji tekstów doświadczenia własne oraz elementy wiedzy o kulturze;
19) wyraża własny sąd o postaciach i zdarzeniach.
2. Odbiór tekstów kultury. Uczeń:
3) określa temat i główną myśl tekstu;
4) dostrzega relacje między częściami wypowiedzi (np. tytuł, wstęp, rozwinięcie, zakończenie);
5) odróżnia zawarte w tekście informacje ważne od drugorzędnych.
III. Tworzenie wypowiedzi.
1. Elementy retoryki. Uczeń:
3) tworzy logiczną, semantycznie pełną i uporządkowaną wypowiedź, stosując odpowiednią do danej formy gatunkowej kompozycję i układ graficzny; rozumie rolę akapitów w tworzeniu całości myślowej wypowiedzi;
2. Mówienie i pisanie. Uczeń:
4) redaguje notatki;
5) opowiada o przeczytanym tekście.
Ogólny cel kształcenia
Kształcenie umiejętności tworzenia wypowiedzi pisemnych i ustnych.
Kształtowane kompetencje kluczowe
porozumiewanie się w języku ojczystym;
porozumiewanie się w językach obcych;
umiejętność uczenia się;
kompetencje społeczne i obywatelskie.
Cele operacyjne
Uczeń:
odczytuje wieloznaczność wyrażeń;
poznaje stałe związki wyrazowe i rozumie ich przenośne znaczenie;
posługuje się różnymi formami językowymi;
wypowiada się na temat tekstu literackiego;
tworzy spójny tekst na temat poruszany na zajęciach;
tworzy wiersz.
Metody/techniki kształcenia
programowane: z użyciem komputera, z użyciem e‑podręcznika;
praktyczne: ćwiczenia przedmiotowe i przewodniego tekstu;
waloryzacyjne: metody ekspresyjne;
problemowa: klasyczna, rozmowa ukierunkowana.
Formy pracy
aktywność indywidualna o zróżnicowanym stopniu trudności;
aktywność indywidualna jednolita;
aktywność grupowa;
aktywność zbiorowa.
Przebieg zajęć
Faza wprowadzająca
1. Nauczyciel określa cel zajęć, wyjaśnia, że na zajęciach uczniowie porozmawiają o najważniejszych dla nich osobach i przekonają się, że niektóre słowa mają podwójne znaczenie.
2. Nauczyciel i uczniowie uruchamiają lekcję “The most important person in the world”. Uczniowie odsłuchują pierwszą część nagrania wprowadzającego.
Faza realizacyjna
1. Uczniowie w grupach wypisują trzy imiona lub nazwy osób, które są dla nich najważniejsze na świecie i opisują je za pomocą pięciu słów, które mają szczególne znaczenie w ich opisie (zadanie 1). Następnie drogą współdziałania w grupach i współdziałania między grupami uczniowie tworzą listę najważniejszych dla nich osób oraz listę kluczowych słów.
2. Rozmowa ukierunkowana pytaniami: Dlaczego te właśnie osoby zasłużyły na miano najważniejszych na świecie?, Co dla was znaczą podane słowa?
3. Wysłuchanie recytacji wiersza „Strażaczka” Piotra Wawrzeniuka w lekcji na stronie epodreczniki.pl i odpowiedzi na pytania: O kim jest ten wiersz?, Kto jest osobą opowiadającą?, Jakie wrażenie zrobił na was ten wiersz? (zadanie 2).
4. Praca z tekstem w podziale na grupy; każda z nich pracuje z jedną zwrotką wiersza (zadanie 3).
5. Przedstawienie pozostałym grupom bohaterki zwrotki.
6. Wyszukiwanie wyrazów i wyrażeń, które kojarzą się z wykonywanym zawodem, ale mają też inne znaczenia; wyjaśnienie tych znaczeń.
7. Czytanie podanych związków wyrazowych i odkrywanie ich przenośnego znaczenia. Nauczyciel w razie potrzeby może pomóc w wyjaśnieniu wątpliwości.
8. Uczeń samodzielnie dobiera odpowiednie związki wyrazowe, które pasują do wizerunku wybranej bliskiej osoby, i zapisuje je w zeszycie (zadanie 4).
9. Uczniowie wykonują zadanie interaktywne 5: grupują cechy negatywne i pozytywne.
10. Indywidualne zadanie twórcze (napisanie wiersza o mamie) z możliwością doboru stopnia trudności wraz z instrukcją, która ukierunkowuje ucznia podczas pracy nad tworzeniem i doskonaleniem tekstu (zadania 6 i 7).
11. Prezentacja wierszy uczniów.
Faza podsumowująca
Podsumowanie zajęć: uczniowie przygotowują indywidualnie notatki w swoich zeszytach korzystając z metody mapy myśli lub sketchnotingu.
Praca domowa
Narysuj portret wybranej bliskiej osoby i opisz ją w ok. 10 zdaniach.
W tej lekcji zostaną użyte m.in. następujące pojęcia oraz nagrania
Pojęcia
cecha pozytywna
cecha negatywna
Teksty i nagrania
The most important person in the world
Our world is made up of family and friends: every day they give us reasons to smile, be joyful and happy. And sometimes – unfortunately – they make us angry and sad. We cannot imagine life without them, though! Without them life would be boring. Let us think warmly of them: what they are like, their likes and dislikes. Let us invite them in our minds to the lesson we are about to start.