Lesson plan (Polish)
Tytuł: Jak powstaje film?
Opracowanie scenariusza: Magdalena Trysińska
Temat zajęć
Jak powstaje film? Etapy produkcji filmowej.
Grupa docelowa
Uczniowie klasy VI ośmioletniej szkoły podstawowej
Podstawa programowa
I. Kształcenie literackie i kulturowe.
2. Odbiór tekstów kultury. Uczeń:
8) rozumie swoistość tekstów kultury przynależnych do: literatury, teatru, filmu, muzyki, sztuk plastycznych i audiowizualnych);
9) wyodrębnia elementy składające się na spektakl teatralny (gra aktorska, reżyseria, dekoracja, charakteryzacja, kostiumy, rekwizyty, muzyka); wyodrębnia elementy dzieła filmowego i telewizyjnego (scenariusz, reżyseria, ujęcie, gra aktorska, muzyka); wskazuje cechy charakterystyczne przekazów audiowizualnych (filmu, programu informacyjnego, programu rozrywkowego),
10) rozumie, czym jest adaptacja utworu literackiego (np. filmowa, sceniczna, radiowa) oraz wskazuje różnice między tekstem literackim a jego adaptacją.
III. Tworzenie wypowiedzi.
1. Elementy retoryki. Uczeń:
1) uczestniczy rozmowie na zadany temat, wydziela jej części, sygnały konstrukcyjne wzmacniające więź między uczestnikami dialogu, tłumaczące sens;
4) dokonuje selekcji informacji.
IV. Samokształcenie. Uczeń:
1) doskonali ciche i głośne czytanie;
2) doskonali różne formy zapisywania pozyskanych informacji;
3) korzysta z informacji zawartych w różnych źródłach, gromadzi wiadomości, selekcjonuje informacje;
7) rozwija umiejętność krytycznej oceny pozyskanych informacji;
9) rozwija umiejętność efektywnego posługiwania się technologią informacyjną oraz zasobami internetowymi i wykorzystuje te umiejętności do prezentowania własnych zainteresowań.
Ogólny cel kształcenia
Zapoznanie uczniów z etapami powstawania filmu; rozwijanie słownictwa z kręgu filmoznawstwa.
Kształtowane kompetencje kluczowe
porozumiewanie się w języku ojczystym;
porozumiewanie się w językach obcych;
umiejętność uczenia się;
kompetencje społeczne i obywatelskie.
Cele operacyjne
Uczeń:
zapoznaje się z procesem powstawania filmu;
poznaje podstawowe pojęcia dotyczące filmu;
rozpoznaje osoby biorące udział w powstawaniu filmu, wie, czym się zajmują;
doskonali umiejętność czytania ze zrozumieniem;
gromadzi słownictwo związane z filmem;
wskazuje podstawowe cechy obrazu filmowego jako kondensacji wielu dziedzin sztuki.
Metody/techniki kształcenia
problemowa: rozmowa kierowana; praca w grupie nad opracowaniem wskazanego zagadnienia;
programowane: z użyciem komputera i e‑podręcznika;
praktyczna: pracy z tekstem przedmiotowym, ćwiczeń przedmiotowych.
Formy pracy
aktywność indywidualna jednolita;
aktywność zbiorowa jednolita;
aktywność w grupach.
Przebieg zajęć
Przed lekcją
Uczniowie zapoznają się z tekstem Tomasza Maciosa „Jak powstaje film” w abstrakcie.
Faza wprowadzająca
1. Określenie celu zajęć, którym jest poznanie etapów powstawania filmów. Podanie kryteriów sukcesu.
2. Krótka rozgrzewka – pogadanka wprowadzajaca w temat. Nauczyciel pyta uczniów:
jakie filmy lubicie oglądać najbardziej?
jakie gatunki lubicie najbardziej?
czym kierujecie się przy wyborze filmu?
Faza realizacyjna
1. Przywołanie nazwisk znanych lub mniej znanych nazwisk reżyserów (ćw. 1 i 2). Przy okazji nauczyciel zwraca uwagę, że nazwisko reżysera w przypadku filmu jest tak samo ważne, jak nazwisko autora w przypadku książki. Kiedy przywołujemy jakiś film, powinniśmy podać także nazwisko reżysera. Może się bowiem zdarzyć, że istnieją dwie wersje tego samego filmu, wyreżyserowane przez różne osoby. (przykład: „W pustyni i w puszczy” – film z roku 1973 wyreżyserował Władysław Ślesicki, a film z roku 2001 Gavin Hood).
2. Praca z tekstem przedmiotowym w formie audiowizualnej (nagranie wypowiedzi Juliusza Machulskiego dotycząca etapów powstawania filmu, w e‑podręczniku). Po obejrzeniu materiału filmowego uczniowie zastanawiają się, czym różni się film od innych sztuk oraz wskazują podstawowe cechy obrazu filmowego jako kondensacji wielu dziedzin sztuki.
3. Praca w grupach nad opracowaniem etapów powstawania filmu (ćw. 4). Przygotowując prezentację, uczniowie korzystają z tekstu Tomasza Maciosa „Jak powstaje film”. Do dyspozycji mają także ilustrację interaktywną. Po upływie wyznaczonego czasu liderzy grup prezentują wyniki swojej pracy.
4. Następnie wszyscy tworzą notatkę – zapisują pięć wybranych rzeczowników określających osoby biorące udział w produkcji filmu oraz krótkie opisy wykonywanych przez nich czynności (ćw. językowe).
Faza podsumowująca
Nauczyciel zadaje uczniom pytania skłaniajace do oceny pracy własnej i stopnia zrozumienia materiału, np.
Który z etapów powstawania filmu wydał mi się najciekawszy i dlaczego?
Która z osób pracujacych przy filmie ma najbardziej odpowiedzialne zadanie i dlaczego?
Praca domowa
W domu uczniowie zastanawiają się, który z etapów filmowej produkcji wydaje im się najbardziej interesujący. Swoje zdanie uzasadniają ustnie lub pisemnie i konfrontują je z wypowiedzią Agnieszki Holland (materiał filmowy zamieszczony w e‑podręczniku).
W tej lekcji zostaną użyte m.in. następujące pojęcia oraz nagrania
Pojęcia
produkcja filmowa – trzystopniowy proces produkcji filmu składający się z fazy przedprodukcyjnej, produkcyjnej i postprodukcyjnej
reżyser
współpracować ze sobą
nadzorowany, pod nadzorem
producent filmowy – osoba finansująca produkcję filmową i zatrudniająca pracujące przy niej osoby
poczęty, stworzony, wymyślony
środki techniczne
kręcenie filmu
faza przedprodukcyjna, czyli wszystkie czynności, które należą do etapu przygotowań
epizod filmowy, odcinek
scenopis, plan realizacji filmu zawierający szczegółowy opis ujęć kamery
scenarzysta, tu: scenarzysta filmowy
film autorski, czyli wymyślony od początku do końca przez reżysera, który nie bazuje na obcym scenariuszu, lecz posiłkuje się własnym pomysłem
powieść
adaptacja filmowa, czyli dostosowanie tekstu literackiego na potrzeby filmu. Tym różni się od ekranizacji, że nie jest wierna pierwowzorowi.
operator kamery
scenograf
obsada
castingi, nabory aktorów do ról
epizodysta, aktor mający do zagrania niewielką rolę, tzw. epizod w filmie
kaskader, aktor, który zastępuje innych aktorów w niebezpiecznych scenach
faza produkcyjna
fotosy (z filmu)
plan filmowy, czyli miejsce, gdzie kręci się film
ujęcie, kadr
odjazd kamery (oddalenie)
najazd kamery (zbliżenie)
plan średni, postać ukazana jest od pasa w górę
zbliżenie
plan pełny, postać aktora wypełnia cały kadr
plan ogólny sceny, ujęcie pleneru lub wnętrza z całymi sylwetkami aktorów
projektant kostiumów
rekwizytor
dźwiękowiec
kompozytor
montaż filmu
dokrętki, dodatkowe ujęcia, których nie było w scenariuszu
faza postprodukcyjna
sekwencja filmowa
montaż
kierownik planu
ujęcie, scena z filmu
plan pracy, harmonogram
Teksty i nagrania
How is the film made?